
Original: $2,719.20
-65%$2,719.20
$951.72The Story
Victory Twister BBQ 48-Inch 1200 CFM Wall Mount Outdoor Range Hood for BBQ (Twister-BBQ-48)
The Outdoor Range Hood, Twister-BBQ, boasts an impressive 1200CFM of power and durable stainless steel construction. This Outdoor Range Hood includes dishwasher safe baffle filters to trap grease and odors, making it the ideal outdoor range hood for all types of cooking. With durable 304 Stainless Steel, this outdoor range hood is rust resistant.
Highlights
- Quiet Operation – Enjoy the silence of clean air
- Stainless Baffle Filters – Easy to clean, dishwasher safe
- Lifetime Warranty – Lifetime motor & 5 year parts
- Powerful Internal Blower – Up to 1200 CFM
Features
- All-Metal Impellers with LIFETIME Warranty – Reliable motor with a Lifetime Warranty. The ultimate choice for long-lasting performance. It’s true that what’s inside matters most.
- Dishwasher Safe Stainless Steel Filters – Discover the advantages of our Easy-to-Clean, Dishwasher Safe stainless steel filters. Never replace a filter again.
- Fully Mechanical – Enjoy Unbeatable Reliability with our mechanical rotary knob controls. A simpler, less complicated experience.
- Assembled in Canada
- 1200 CFM
- Front-Focused Suction (tailored for BBQs)
- Top Vented
- 4 Speed Mechanical Rotary Switch
- Dimmable LED Lights
- 1.5 - 7 Sones
- Hidden Switch Design
- Adjustable Chimney Covers for 8'-9' Ceilings
- Made with 19 Gauge Stainless Steel
- Stainless Steel Baffle Filters and Grease Tray
- Lifetime Motor Warranty + 5 Year Parts
- Includes 10" Duct Connectors
| Dimensions | 47 ½" W x 27" D x 15½" (Height from bottom of range hood to installation holes) |
| Body | Stainless Steel (304) (1mm) |
| Power Rating | 120 V / 60 Hz (USA & Canada standard) |
| General Input Power | 300 W + (# of Lights × 5W) |
| Motor Input Power | 300 W |
| Motor Revolution | 800 RPM to 1300 RPM (±10%) |
| Levels Of Speed Control | 4 Levels |
| Maximum Airflow | 1200 CFM (10") |
| Noise Level (Min/Max) | 1.2 Sones / 6.6 Sones |
| Weight | 90 lbs. - Increase by 10 lbs. every size up |
| Ceiling Height | 8' to 9' standard (extensions avail.) |
| Duct Direction | Top Exhaust |
| Filtration Type | Stainless Steel Filters + Grease Trap |
| Duct Type | 10" Round |
| Dishwasher-safe | Yes |
| Light Type | LED |
| Controls | Mechanical Switches with Hidden Design |
| Certifications | cETLus |
| Warranty | 5 Year Parts |
| Specification Sheet |
| Installation Guide & User Manual |
| Dimensions Diagram |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Victory Twister BBQ 48-Inch 1200 CFM Wall Mount Outdoor Range Hood for BBQ (Twister-BBQ-48)
The Outdoor Range Hood, Twister-BBQ, boasts an impressive 1200CFM of power and durable stainless steel construction. This Outdoor Range Hood includes dishwasher safe baffle filters to trap grease and odors, making it the ideal outdoor range hood for all types of cooking. With durable 304 Stainless Steel, this outdoor range hood is rust resistant.
Highlights
- Quiet Operation – Enjoy the silence of clean air
- Stainless Baffle Filters – Easy to clean, dishwasher safe
- Lifetime Warranty – Lifetime motor & 5 year parts
- Powerful Internal Blower – Up to 1200 CFM
Features
- All-Metal Impellers with LIFETIME Warranty – Reliable motor with a Lifetime Warranty. The ultimate choice for long-lasting performance. It’s true that what’s inside matters most.
- Dishwasher Safe Stainless Steel Filters – Discover the advantages of our Easy-to-Clean, Dishwasher Safe stainless steel filters. Never replace a filter again.
- Fully Mechanical – Enjoy Unbeatable Reliability with our mechanical rotary knob controls. A simpler, less complicated experience.
- Assembled in Canada
- 1200 CFM
- Front-Focused Suction (tailored for BBQs)
- Top Vented
- 4 Speed Mechanical Rotary Switch
- Dimmable LED Lights
- 1.5 - 7 Sones
- Hidden Switch Design
- Adjustable Chimney Covers for 8'-9' Ceilings
- Made with 19 Gauge Stainless Steel
- Stainless Steel Baffle Filters and Grease Tray
- Lifetime Motor Warranty + 5 Year Parts
- Includes 10" Duct Connectors
| Dimensions | 47 ½" W x 27" D x 15½" (Height from bottom of range hood to installation holes) |
| Body | Stainless Steel (304) (1mm) |
| Power Rating | 120 V / 60 Hz (USA & Canada standard) |
| General Input Power | 300 W + (# of Lights × 5W) |
| Motor Input Power | 300 W |
| Motor Revolution | 800 RPM to 1300 RPM (±10%) |
| Levels Of Speed Control | 4 Levels |
| Maximum Airflow | 1200 CFM (10") |
| Noise Level (Min/Max) | 1.2 Sones / 6.6 Sones |
| Weight | 90 lbs. - Increase by 10 lbs. every size up |
| Ceiling Height | 8' to 9' standard (extensions avail.) |
| Duct Direction | Top Exhaust |
| Filtration Type | Stainless Steel Filters + Grease Trap |
| Duct Type | 10" Round |
| Dishwasher-safe | Yes |
| Light Type | LED |
| Controls | Mechanical Switches with Hidden Design |
| Certifications | cETLus |
| Warranty | 5 Year Parts |
| Specification Sheet |
| Installation Guide & User Manual |
| Dimensions Diagram |























