
The Story
Features
- Modern style
- Made of Iron, ABS, Crystal
- Down-rod mounting
- Black/Antique Bronze fixture finish
- 4.5-in down rods included
- 3 reversible ABS black blades
- Requires 3 E12*5W LED light bulbs(not included)
| Overall Width*Depth*Height | 26.7"*26.7"*13.9" |
| Blades Size | 18" |
| Blade Pitch | 13° |
| Weight | 8.42KG |
| Motor Type | DC |
| Motor Power | 35W |
| Fan Speed | 6 |
| Control Type | Remote control |
| Controller | F8282-CONTROLLER |
| Size | 27" |
| Finish | Iron, Crystal, ABS |
| Rod | L4.5" |
| Blades | 3*ABS Blades |
| Light Fixture | 3 E12*5W LED light bulbs(not included) |
| Motor | DC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| Location | Dry location |
| ETL Listed | Yes |
| Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Features
- Modern style
- Made of Iron, ABS, Crystal
- Down-rod mounting
- Black/Antique Bronze fixture finish
- 4.5-in down rods included
- 3 reversible ABS black blades
- Requires 3 E12*5W LED light bulbs(not included)
| Overall Width*Depth*Height | 26.7"*26.7"*13.9" |
| Blades Size | 18" |
| Blade Pitch | 13° |
| Weight | 8.42KG |
| Motor Type | DC |
| Motor Power | 35W |
| Fan Speed | 6 |
| Control Type | Remote control |
| Controller | F8282-CONTROLLER |
| Size | 27" |
| Finish | Iron, Crystal, ABS |
| Rod | L4.5" |
| Blades | 3*ABS Blades |
| Light Fixture | 3 E12*5W LED light bulbs(not included) |
| Motor | DC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| Location | Dry location |
| ETL Listed | Yes |
| Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| Installation Manual |





















