
The Story
Extend the life of your LTE+ 30-Inch Griddle with this high-quality, protective cover. Its water-resistant vinyl polyester blend exterior and soft felt backing work together to keep moisture, dirt, and debris at bay.
Features
- Water resistant
- Felt backing protects your grill from being scratched
- Protects your griddle to extend its lifespan
| Dimensions | 72.5" W x 40" H x 25.5" D |
| Weight | 2 lbs |
| Cover Type | Griddle Cover |
| Grill Configuration | Built-In |
| Material | Polyester Vinyl Blend |
| Primary Color | Black |
| Grill Model | LTE+ 30 Inch Gas Griddle |
| Collection | LTE+ |
| Grill Type | Gas Grills & Smokers |
Description
Extend the life of your LTE+ 30-Inch Griddle with this high-quality, protective cover. Its water-resistant vinyl polyester blend exterior and soft felt backing work together to keep moisture, dirt, and debris at bay.
Features
- Water resistant
- Felt backing protects your grill from being scratched
- Protects your griddle to extend its lifespan
| Dimensions | 72.5" W x 40" H x 25.5" D |
| Weight | 2 lbs |
| Cover Type | Griddle Cover |
| Grill Configuration | Built-In |
| Material | Polyester Vinyl Blend |
| Primary Color | Black |
| Grill Model | LTE+ 30 Inch Gas Griddle |
| Collection | LTE+ |
| Grill Type | Gas Grills & Smokers |






















