
The Story
Keep your LTE PRO 40-Inch Grill looking like new with this druable cover. Its water-resistant, vinyl polyester blend exterior and soft felt backing provide a strong barrier against rain, dirt, and the outdoor elements.
Features
- Water resistant
- Felt backing will not scratch the exterior of your grill
- Protects your grill to extend its lifespan
| Dimensions | 41" W x 24.5" H x 23" D |
| Weight | 75 lbs |
| Cover Type | Grill Cover |
| Grill Configuration | Built-In |
| Material | Polyester Vinyl Blend |
| Primary Color | Black |
| Grill Model | LTE PRO 40 Inch |
| Collection | LTE PRO |
| Grill Type | Gas Grills & Smokers |
Description
Keep your LTE PRO 40-Inch Grill looking like new with this druable cover. Its water-resistant, vinyl polyester blend exterior and soft felt backing provide a strong barrier against rain, dirt, and the outdoor elements.
Features
- Water resistant
- Felt backing will not scratch the exterior of your grill
- Protects your grill to extend its lifespan
| Dimensions | 41" W x 24.5" H x 23" D |
| Weight | 75 lbs |
| Cover Type | Grill Cover |
| Grill Configuration | Built-In |
| Material | Polyester Vinyl Blend |
| Primary Color | Black |
| Grill Model | LTE PRO 40 Inch |
| Collection | LTE PRO |
| Grill Type | Gas Grills & Smokers |






















