
Original: $1,499.00
-65%$1,499.00
$524.65The Story
Introducing the Blaze Premium LTE+ Power Burner, a high-quality burner that combines a narrow footprint with an ultra-efficient design, boiling water in half the time compared to other power burners on the market. At 15 3/4 inches wide, this unit gives you more room for additional outdoor kitchen components or more counter space for prepping and other tasks.
Features
- A power burner worthy of the prestigious Blaze Premium LTE+ product line
- Efficient design brings water to a boil in half the time compared to other power burners on the market
- Narrow width allows more room in your outdoor kitchen for another component or just additional counter space
- LED illuminated control system with safety glow lighting match Blaze Premium LTE+ grills
- Cast stainless steel dual ring burner with independent controls for flexible heat control
| Dimensions | |
| Product Dimensions | 15.75" W x 23" D x 9.19" |
| Cutout Dimensions | 14" W x 8" H x 19 1/2" D |
| Details | |
| Weight | 40 lbs |
| Collection | Blaze Premium LTE+ |
| Configuration | Built-In |
| Fuel Type | Propane |
| Number Of Burners | Double Burner |
| Total BTUs | 60000 |
| Made In USA | No |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Introducing the Blaze Premium LTE+ Power Burner, a high-quality burner that combines a narrow footprint with an ultra-efficient design, boiling water in half the time compared to other power burners on the market. At 15 3/4 inches wide, this unit gives you more room for additional outdoor kitchen components or more counter space for prepping and other tasks.
Features
- A power burner worthy of the prestigious Blaze Premium LTE+ product line
- Efficient design brings water to a boil in half the time compared to other power burners on the market
- Narrow width allows more room in your outdoor kitchen for another component or just additional counter space
- LED illuminated control system with safety glow lighting match Blaze Premium LTE+ grills
- Cast stainless steel dual ring burner with independent controls for flexible heat control
| Dimensions | |
| Product Dimensions | 15.75" W x 23" D x 9.19" |
| Cutout Dimensions | 14" W x 8" H x 19 1/2" D |
| Details | |
| Weight | 40 lbs |
| Collection | Blaze Premium LTE+ |
| Configuration | Built-In |
| Fuel Type | Propane |
| Number Of Burners | Double Burner |
| Total BTUs | 60000 |
| Made In USA | No |





















