
Original: $2,649.00
-65%$2,649.00
$927.15The Story
* Grill Head Only
We designed the Broilmaster B Series Stainless grill to maximize your cooking experience. Every grill comes loaded with a variety of standard features, offering both convenience and versatility. With the ability to roast, sear, smoke, grill, or bake, and numerous features for convenience, the Broilmaster Stainless grill is the only grill you’ll ever need.
If you’re dreaming of the perfect built-in island kitchen, you can customize this grill with a wide range of optional doors, drawers, side burners, and accessories.
Or, move your grill almost anywhere with a matching stainless steel cart. The optional cart features two doors for easy storage and two fold down side shelves for the perfect standalone grill.
Features:
- 304 Stainless Steel Construction
- 853 Square Inches Total Cooking Area
- Five 14,000 BTU Cast Stainless Steel Burners
- 15,000 BTU Rotisserie Infrared Burner
- Welded & Polished Double Lined Lid
- Stainless Steel Warming Rack
- Heavy-Duty Cooking Grids
- Flare Control Vaporizer
- Heat Zone Dividers
- Flame Thrower Ignition
- Slide Out Drip Tray
- Interior Work Lights
- Control Panel Lights
|
Dimensions |
|
| Grill Head Dimensions | 7 15/16" H x 20 1/2" D x 38" W |
|
Details |
|
| Cooking Area, Sq. In. | 648 |
| Total Cooking Area Sq. In. (Includes Warming Rack) | 853 |
| Gas Type |
Liquid Propane |
| Conversion Kit, NAT to LP | BR0225 (N only) |
| Main Burner Orifices, NAT | 5 - 1/16" |
| Rear Burner Orifice, NAT | 1.60 mm |
| Burner Type | 5 - Cast SS Straight |
| Burner BTU's (Each/Total) | 14,000 / 70,000 |
| Cooking Grids | 5 - 5/16" SS |
| Vaporizers - Flame Tamers | 5 - SS |
| Rear Rotisserie Burner (BTU) | 15,000 |
| Rotisserie Kit | Optional |
| Lid Assembly | Fully Welded w/Polished Edges |
| Control Panel | Fully Welded |
| Drip Tray | Fully Welded |
| Ignition Type (No Battery) | Push & Turn Flame Thrower |
| Warming Rack | SS - Shelf |
| Temp Gauge | Hood |
| Control Panel Lights | LED Blue 12V |
| Interior Work Lights | 2 - Halogen 12V |
| User/Care & Installation |
| B Series Product Specs |
Description
* Grill Head Only
We designed the Broilmaster B Series Stainless grill to maximize your cooking experience. Every grill comes loaded with a variety of standard features, offering both convenience and versatility. With the ability to roast, sear, smoke, grill, or bake, and numerous features for convenience, the Broilmaster Stainless grill is the only grill you’ll ever need.
If you’re dreaming of the perfect built-in island kitchen, you can customize this grill with a wide range of optional doors, drawers, side burners, and accessories.
Or, move your grill almost anywhere with a matching stainless steel cart. The optional cart features two doors for easy storage and two fold down side shelves for the perfect standalone grill.
Features:
- 304 Stainless Steel Construction
- 853 Square Inches Total Cooking Area
- Five 14,000 BTU Cast Stainless Steel Burners
- 15,000 BTU Rotisserie Infrared Burner
- Welded & Polished Double Lined Lid
- Stainless Steel Warming Rack
- Heavy-Duty Cooking Grids
- Flare Control Vaporizer
- Heat Zone Dividers
- Flame Thrower Ignition
- Slide Out Drip Tray
- Interior Work Lights
- Control Panel Lights
|
Dimensions |
|
| Grill Head Dimensions | 7 15/16" H x 20 1/2" D x 38" W |
|
Details |
|
| Cooking Area, Sq. In. | 648 |
| Total Cooking Area Sq. In. (Includes Warming Rack) | 853 |
| Gas Type |
Liquid Propane |
| Conversion Kit, NAT to LP | BR0225 (N only) |
| Main Burner Orifices, NAT | 5 - 1/16" |
| Rear Burner Orifice, NAT | 1.60 mm |
| Burner Type | 5 - Cast SS Straight |
| Burner BTU's (Each/Total) | 14,000 / 70,000 |
| Cooking Grids | 5 - 5/16" SS |
| Vaporizers - Flame Tamers | 5 - SS |
| Rear Rotisserie Burner (BTU) | 15,000 |
| Rotisserie Kit | Optional |
| Lid Assembly | Fully Welded w/Polished Edges |
| Control Panel | Fully Welded |
| Drip Tray | Fully Welded |
| Ignition Type (No Battery) | Push & Turn Flame Thrower |
| Warming Rack | SS - Shelf |
| Temp Gauge | Hood |
| Control Panel Lights | LED Blue 12V |
| Interior Work Lights | 2 - Halogen 12V |
| User/Care & Installation |
| B Series Product Specs |











