
Original: $6,999.00
-65%$6,999.00
$2,449.65The Story
Capital 48" Rangetop with Griddle, 5 Sealed Burners in Stainless Steel (GRT484W)
The 48" Precision Series Built-In Gas Rangetop from Capital will be the best addition to your place. The model features 4 Sealed Burners, Stay Cool Knobs, and Cast Iron Grates. Available at Home Outlet Direct.
Features:
Made in USA:
Precision sealed burner gas range tops are Made in the USA, hand crafted quality with high performance burners and a dedication to precision that will keep you cooking masterpieces for a lifetime.
Continuous Cast Iron Grates:
Heavy duty cast iron grates make transferring heavy pots and pans over your burners easy.
Sealed Burners:
Completely sealed burners Contain spills and allow for easy cleaning and maintenance.
Porcelain Coated Cast Iron Platform:
Smooth-top continuous cast iron grates with easy to clean matte porcelain finish
Stay Cool Knobs:
Restaurant grade, die cast chrome plated metal knobs formatted with plastic inserts that stay cool to the touch.
Cooktop Configuration:
- Four (4) 19,000 BTU Power-Flo™ Sealed burners turn down to a True Simmer
- 800 - 30,000 BTU Power Wok burner
Additional Features:
- Auto-ignition/re-ignition on all burners
- No bottom platform required
- 9" min. vertical clearance to drawers
- 3" Island Trim
Warranty:
1 Year Parts and Labor
| Dimensions | 47.875" W x 8.25" H x 27.125" D |
| Brand | Capital |
| Series | Precision |
| Warranty Info | Brand New |
| Warranty Terms | 1 Year Parts and Labor |
| Highest Burner Output | 30000 BTU |
| Weight | 310 |
| Burner Configuration | 4 Sealed Burners and 24" Wok Burner |
| BTUs | 106000 BTU |
| Type | Rangetop |
| Fuel Type | Gas |
| Style | Sealed Burner |
| Induction | No |
| French Top | No |
| Grill | No |
| Griddle | Yes |
| Burners | 5 |
| Downdraft Venting | No |
| Color | Stainless Steel |
| Control Type | Knobs |
| Reversible Grates | No |
| Gas Type | other |
| Sabbath Mode | No |
| Timer | Yes |
| Control Location | Front |
| Portable | No |
| Cast Iron Grates | Yes |
| Pan Presence Sensor | No |
| Light | No |
| Sealed Burners | Yes |
| Volts | 120 Volts |
| Amps | 15 Amps |
| Front Left Output | 19000 |
| Back Left Output | 19000 |
| Middle Front Left Output | 19000 |
| Middle Back Left Output | 19000 |
| Middle Front Right Output | 30000 |
| Instructions Manual |
| Cut-Out Spec Sheet |
About Capital
-
Capital is a luxury brand, manufacturing commercial quality household appliances for indoor and outdoor use.
- Designed and manufactured in the US, Capital Cooking Equipment continues to handcraft high-end luxurious cooking appliances for the exacting home chef.
-
All Capital ranges include commercial quality parts, designed for durability and easy cleaning.
-
Capital outdoor grills are built with a durable stainless-steel construction and high-end features to provide a professional-quality cooking experience.
Cut-Out Spec Sheet

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Capital 48" Rangetop with Griddle, 5 Sealed Burners in Stainless Steel (GRT484W)
The 48" Precision Series Built-In Gas Rangetop from Capital will be the best addition to your place. The model features 4 Sealed Burners, Stay Cool Knobs, and Cast Iron Grates. Available at Home Outlet Direct.
Features:
Made in USA:
Precision sealed burner gas range tops are Made in the USA, hand crafted quality with high performance burners and a dedication to precision that will keep you cooking masterpieces for a lifetime.
Continuous Cast Iron Grates:
Heavy duty cast iron grates make transferring heavy pots and pans over your burners easy.
Sealed Burners:
Completely sealed burners Contain spills and allow for easy cleaning and maintenance.
Porcelain Coated Cast Iron Platform:
Smooth-top continuous cast iron grates with easy to clean matte porcelain finish
Stay Cool Knobs:
Restaurant grade, die cast chrome plated metal knobs formatted with plastic inserts that stay cool to the touch.
Cooktop Configuration:
- Four (4) 19,000 BTU Power-Flo™ Sealed burners turn down to a True Simmer
- 800 - 30,000 BTU Power Wok burner
Additional Features:
- Auto-ignition/re-ignition on all burners
- No bottom platform required
- 9" min. vertical clearance to drawers
- 3" Island Trim
Warranty:
1 Year Parts and Labor
| Dimensions | 47.875" W x 8.25" H x 27.125" D |
| Brand | Capital |
| Series | Precision |
| Warranty Info | Brand New |
| Warranty Terms | 1 Year Parts and Labor |
| Highest Burner Output | 30000 BTU |
| Weight | 310 |
| Burner Configuration | 4 Sealed Burners and 24" Wok Burner |
| BTUs | 106000 BTU |
| Type | Rangetop |
| Fuel Type | Gas |
| Style | Sealed Burner |
| Induction | No |
| French Top | No |
| Grill | No |
| Griddle | Yes |
| Burners | 5 |
| Downdraft Venting | No |
| Color | Stainless Steel |
| Control Type | Knobs |
| Reversible Grates | No |
| Gas Type | other |
| Sabbath Mode | No |
| Timer | Yes |
| Control Location | Front |
| Portable | No |
| Cast Iron Grates | Yes |
| Pan Presence Sensor | No |
| Light | No |
| Sealed Burners | Yes |
| Volts | 120 Volts |
| Amps | 15 Amps |
| Front Left Output | 19000 |
| Back Left Output | 19000 |
| Middle Front Left Output | 19000 |
| Middle Back Left Output | 19000 |
| Middle Front Right Output | 30000 |
| Instructions Manual |
| Cut-Out Spec Sheet |
About Capital
-
Capital is a luxury brand, manufacturing commercial quality household appliances for indoor and outdoor use.
- Designed and manufactured in the US, Capital Cooking Equipment continues to handcraft high-end luxurious cooking appliances for the exacting home chef.
-
All Capital ranges include commercial quality parts, designed for durability and easy cleaning.
-
Capital outdoor grills are built with a durable stainless-steel construction and high-end features to provide a professional-quality cooking experience.
Cut-Out Spec Sheet
























