
Original: $20,999.00
-65%$20,999.00
$7,349.65The Story
Capital Connoisseurian Series 60" Freestanding Dual Fuel Range with Open Double Ovens, 9 cu. ft.in Stainless Steel (COB604GG2)
The 60" Connoisseurian Series Freestanding Dual Fuel Range from Capital will be the best addition to your place. The unit features Self Clean, 6 Open Burners, 6 Oven Racks, and Self Clean. Available at Home Outlet Direct.
Features:
Connoisseurian Series:The Connoisseurian family of Dual Fuel Ranges was invented for professionals, but made for families. Combining flawless design with best in class features and hand-crafted made in the USA quality, Connoisseurian ranges give you the searing power and control of gas top burners with the even heat and multi-rack capabilities of an electric oven.
Moist Cooking:
This exclusive feature stops food from drying during cooking, resulting in some of the juiciest meats ever (primary oven only) Capital Exclusive!
Open Burner Caps:
Open burner caps are constructed of die-cast, high heat resistant aluminum alloy. They are precise, durable, and easy to clean.
Heavy Duty Cast Iron Grates:
Heavy duty cast iron professional grates provide a solid base for the heaviest pots and pans with an easy to clean durable porcelain coated finish.
Spill Pans:
Spill pans below each Open Burner are easily removable and can conveniently be cleaned at the sink.
Spill Trays:
Spill trays under the spill pans, griddles, and BBQ burners are quickly accessed on ball bearing slides and are sized for easy handling.
Moto-Rotis™ – Built-in Motorized Rotisserie:
Cook delicious, self-basting meats and poultry year round inside your capital oven (no frame required - primary oven only) Capital Exclusive
Hidden Bake Element:
Hidden Bake Element under glass for easy clean up and efficient oven heating
Timed Cook:
You can set the oven to turn itself OFF after a set amount of time
Delay Cook:
You can set the oven to start cooking at a set time of day
Clock:
Displays the time of day when the range is not in use
Cooktop Configuration:
- Five 25,000 BTU open style burners turn down to a True Simmer
- One 8,000 BTU Small Pan Burner turns down to an extra low simmer
- 24 inch wide 30,000 BTU Stainless Steel Griddle Plate with Thermostatic Control and Stainless Steel Cover
- 5.4 cu. ft. Main Oven
- 3.6 cu. ft. Secondary Oven
- Self Clean Oven
- Meat Probe
- Sabbath Mode
- Halogen Lights
- 6 Rack Positions with 3 Racks Provided (per oven)
- Two-speed Cooling Fan System
1 Year Parts and Labor
| Dimensions | 59.875" W x 36" H x 28.375" D |
| Brand | Capital |
| Series | Connoisseurian |
| Warranty Info | Brand New |
| Frequency | 60 Hz. |
| Weight | 600 |
| Broiler Element Location | Top |
| Burner Configuration | 6 Open Burners and 24" Griddle |
| Secondary Oven Interior Width | 18" |
| Secondary Oven Interior Height | 16.5" |
| Secondary Oven Interior Depth | 21" |
| Color | Stainless Steel |
| Style | Freestanding |
| Cooktop | Open Burner |
| Drawer | None |
| Viewing Window | Yes |
| Fuel Type | Dual Fuel |
| Gas Type | other |
| Continuous Grates | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Primary Oven Capacity | 5.4 cu. ft. |
| Interior Width | 27" |
| Interior Height | 16.5" |
| Interior Depth | 21" |
| Secondary Oven Capacity | 3.6 cu. ft. |
| Dual Door | Yes |
| Oven Racks | 6 |
| Steam-Clean | No |
| Broiler | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Self-Cleaning | Yes |
| Convection | Yes |
| Delay Bake | Yes |
| Digital Temperature Display | No |
| Oven Control Type | Digital and Knobs |
| Steam Oven | No |
| Double Oven | Yes |
| Timer | Yes |
| Proofing | No |
| Temperature Probe | Yes |
| Interior Oven Light | Yes |
| Induction | No |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| Downdraft Ventilation | No |
| Hot Surface Indicator Light | No |
| Griddle | Yes |
| Grill | No |
| Cast Iron Grates | Yes |
| French Top | No |
| Highest Burner Output | 25000 BTU |
| Front Left Output | 25000 |
| Back Left Output | 8000 |
| Back Right Output | 25000 |
| Front Right Output | 25000 |
| Middle Front Left Output | 25000 |
| Middle Back Left Output | 25000 |
| Griddle Output | 30000 |
| Volts | 240 Volts |
| Amps | 50 Amps |
| ADA Compliant | No |
| Fingerprint Resistant | No |
| Smudge Proof | No |
| Moist Cooking | Yes |
| Cast Iron Grates | Yes |
| Large Viewing Window | Yes |
| Self Clean Oven | Yes |
| Infrared Broiler | Yes |
| Thermo-Griddle Plate | Yes |
| Instructions Manual |
| Cut-Out Spec Sheet |
About Capital
-
Capital is a luxury brand, manufacturing commercial quality household appliances for indoor and outdoor use.
- Designed and manufactured in the US, Capital Cooking Equipment continues to handcraft high-end luxurious cooking appliances for the exacting home chef.
-
All Capital ranges include commercial quality parts, designed for durability and easy cleaning.
-
Capital outdoor grills are built with a durable stainless-steel construction and high-end features to provide a professional-quality cooking experience.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Capital Connoisseurian Series 60" Freestanding Dual Fuel Range with Open Double Ovens, 9 cu. ft.in Stainless Steel (COB604GG2)
The 60" Connoisseurian Series Freestanding Dual Fuel Range from Capital will be the best addition to your place. The unit features Self Clean, 6 Open Burners, 6 Oven Racks, and Self Clean. Available at Home Outlet Direct.
Features:
Connoisseurian Series:The Connoisseurian family of Dual Fuel Ranges was invented for professionals, but made for families. Combining flawless design with best in class features and hand-crafted made in the USA quality, Connoisseurian ranges give you the searing power and control of gas top burners with the even heat and multi-rack capabilities of an electric oven.
Moist Cooking:
This exclusive feature stops food from drying during cooking, resulting in some of the juiciest meats ever (primary oven only) Capital Exclusive!
Open Burner Caps:
Open burner caps are constructed of die-cast, high heat resistant aluminum alloy. They are precise, durable, and easy to clean.
Heavy Duty Cast Iron Grates:
Heavy duty cast iron professional grates provide a solid base for the heaviest pots and pans with an easy to clean durable porcelain coated finish.
Spill Pans:
Spill pans below each Open Burner are easily removable and can conveniently be cleaned at the sink.
Spill Trays:
Spill trays under the spill pans, griddles, and BBQ burners are quickly accessed on ball bearing slides and are sized for easy handling.
Moto-Rotis™ – Built-in Motorized Rotisserie:
Cook delicious, self-basting meats and poultry year round inside your capital oven (no frame required - primary oven only) Capital Exclusive
Hidden Bake Element:
Hidden Bake Element under glass for easy clean up and efficient oven heating
Timed Cook:
You can set the oven to turn itself OFF after a set amount of time
Delay Cook:
You can set the oven to start cooking at a set time of day
Clock:
Displays the time of day when the range is not in use
Cooktop Configuration:
- Five 25,000 BTU open style burners turn down to a True Simmer
- One 8,000 BTU Small Pan Burner turns down to an extra low simmer
- 24 inch wide 30,000 BTU Stainless Steel Griddle Plate with Thermostatic Control and Stainless Steel Cover
- 5.4 cu. ft. Main Oven
- 3.6 cu. ft. Secondary Oven
- Self Clean Oven
- Meat Probe
- Sabbath Mode
- Halogen Lights
- 6 Rack Positions with 3 Racks Provided (per oven)
- Two-speed Cooling Fan System
1 Year Parts and Labor
| Dimensions | 59.875" W x 36" H x 28.375" D |
| Brand | Capital |
| Series | Connoisseurian |
| Warranty Info | Brand New |
| Frequency | 60 Hz. |
| Weight | 600 |
| Broiler Element Location | Top |
| Burner Configuration | 6 Open Burners and 24" Griddle |
| Secondary Oven Interior Width | 18" |
| Secondary Oven Interior Height | 16.5" |
| Secondary Oven Interior Depth | 21" |
| Color | Stainless Steel |
| Style | Freestanding |
| Cooktop | Open Burner |
| Drawer | None |
| Viewing Window | Yes |
| Fuel Type | Dual Fuel |
| Gas Type | other |
| Continuous Grates | Yes |
| Digital Clock | Yes |
| Primary Oven Capacity | 5.4 cu. ft. |
| Interior Width | 27" |
| Interior Height | 16.5" |
| Interior Depth | 21" |
| Secondary Oven Capacity | 3.6 cu. ft. |
| Dual Door | Yes |
| Oven Racks | 6 |
| Steam-Clean | No |
| Broiler | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Self-Cleaning | Yes |
| Convection | Yes |
| Delay Bake | Yes |
| Digital Temperature Display | No |
| Oven Control Type | Digital and Knobs |
| Steam Oven | No |
| Double Oven | Yes |
| Timer | Yes |
| Proofing | No |
| Temperature Probe | Yes |
| Interior Oven Light | Yes |
| Induction | No |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| Downdraft Ventilation | No |
| Hot Surface Indicator Light | No |
| Griddle | Yes |
| Grill | No |
| Cast Iron Grates | Yes |
| French Top | No |
| Highest Burner Output | 25000 BTU |
| Front Left Output | 25000 |
| Back Left Output | 8000 |
| Back Right Output | 25000 |
| Front Right Output | 25000 |
| Middle Front Left Output | 25000 |
| Middle Back Left Output | 25000 |
| Griddle Output | 30000 |
| Volts | 240 Volts |
| Amps | 50 Amps |
| ADA Compliant | No |
| Fingerprint Resistant | No |
| Smudge Proof | No |
| Moist Cooking | Yes |
| Cast Iron Grates | Yes |
| Large Viewing Window | Yes |
| Self Clean Oven | Yes |
| Infrared Broiler | Yes |
| Thermo-Griddle Plate | Yes |
| Instructions Manual |
| Cut-Out Spec Sheet |
About Capital
-
Capital is a luxury brand, manufacturing commercial quality household appliances for indoor and outdoor use.
- Designed and manufactured in the US, Capital Cooking Equipment continues to handcraft high-end luxurious cooking appliances for the exacting home chef.
-
All Capital ranges include commercial quality parts, designed for durability and easy cleaning.
-
Capital outdoor grills are built with a durable stainless-steel construction and high-end features to provide a professional-quality cooking experience.




















