
The Story
Capital Culinarian Series 48" Freestanding All Gas Range with Open Grill, Griddle, Double Ovens, 7.6 cu. ft. in Stainless Steel (MCOR484BG)
The 48" Culinarian Series Freestanding Gas Range from Capital will be the best addition to your place. The unit features 4 Open Burners, 4 Heavy Duty Racks, 7.6 cu. ft. Total Capacity Oven, and Manual Clean. Available at Home Outlet Direct.Features:
Culinarian Series:Culinarian Manual clean all gas ranges open worlds of new cooking possibilities. It features 25,000 BTU Power-Flo™ Open burners for searing heat, and gentle simmers, a professional sized oven which fits commercial cookie sheets, and USA manufactured hand finished quality and beauty. The Culinarian range will become the heart of your kitchen.
Open Burner Caps:
Open burner caps are constructed of die-cast, high heat resistant aluminum alloy. They are precise, durable, and easy to clean.
Large Oven Capacity:
Large enough to accommodate restaurant size baking tray
Heavy Duty Cast Iron Grates:
Heavy duty cast iron professional grates provide a solid base for the heaviest pots and pans with an easy to clean durable porcelain coated finish.
Oven Door:
Removable door with heavy duty hinges
Oven Racks:
5 Rack Positions w/ 2 Heavy Duty Racks provided (per oven)
Cooktop Configuration:
- Three 25, 000 BTU open style burners turn down to a True Simmer
- One 8,000 BTU Small Pan Burner turns down to an extra low simmer
- 12 inch wide 18,000 BTU Stainless Steel Thermo-Griddle™ Plate with Thermostatic Control and Stainless Steel Cover
- 12 inch wide 18,000 BTU Stainless Steel Griddle Plate with Thermostatic Control and Stainless Steel Cover
- 4.9 cu. ft. Capacity (Main Oven)
- 2.7 cu. ft. Capacity (Companion Oven)
- Bake
- Broil
- Convection Bake
- Bright 40W Oven Lights
- Full extension Drip Trays on EZ-Glides™
- Broil Pan Provided
- Titanium Speck Porcelain Oven Interior
1 Year Parts and Labor
| Dimensions | 47.875" W x 36" H x 28.375" D |
| Brand | Capital |
| Series | Culinarian |
| Warranty Info | Brand New |
| LP Conversion | No |
| Frequency | 60 Hz. |
| Weight | 600 |
| BTUs | 25000 |
| Broiler Element Location | Top |
| Burner Configuration | 4 Open Burners, Grill, Griddle |
| Companion Oven Interior Width | 15" |
| Companion Oven Interior Height | 15" |
| Companion Oven Interior Depth | 21" |
| Companion Oven Capacity | 2.7 cu. ft. |
| Color | Stainless Steel |
| Style | Freestanding |
| Cooktop | Open Burner |
| Drawer | None |
| Viewing Window | Yes |
| Fuel Type | Gas |
| Gas Type | Liquid Propane |
| Continuous Grates | Yes |
| Digital Clock | No |
| Total Capacity | 7.6 cu. ft. |
| Interior Width | 27" |
| Interior Height | 15" |
| Interior Depth | 21" |
| Dual Door | No |
| Oven Racks | 4 |
| Steam-Clean | No |
| Broiler | Yes |
| Sabbath Mode | No |
| Self-Cleaning | No |
| Convection | Yes |
| Delay Bake | No |
| Digital Temperature Display | No |
| Oven Control Type | Knobs |
| Steam Oven | No |
| Double Oven | Yes |
| Timer | No |
| Proofing | No |
| Temperature Probe | No |
| Interior Oven Light | Yes |
| Removable Door | No |
| Induction | No |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| Downdraft Ventilation | No |
| Hot Surface Indicator Light | No |
| Griddle | Yes |
| Grill | Yes |
| Cast Iron Grates | Yes |
| French Top | No |
| Highest Burner Output | 25000 BTU |
| Front Left Output | 25000 |
| Back Left Output | 8000 |
| Back Right Output | 25000 |
| Front Right Output | 25000 |
| Grill Output | 18000 |
| Griddle Output | 18000 |
| Volts | 120 Volts |
| Amps | 20 Amps |
| ADA Compliant | No |
| Star-K Certified | No |
| Fingerprint Resistant | No |
| Smudge Proof | No |
| Open Power Burners | Yes |
| Power-Wok | Yes |
| Stay Cool Knobs | Yes |
| Infra-Q BBQ-Grill | Yes |
| Power-Flo Burners | Yes |
| Cast Iron Grates | Yes |
| Large Viewing Window | Yes |
| Bright Oven Lights | Yes |
| Thermo-Griddle Plate | Yes |
| Instructions Manual |
About Capital
-
Capital is a luxury brand, manufacturing commercial quality household appliances for indoor and outdoor use.
- Designed and manufactured in the US, Capital Cooking Equipment continues to handcraft high-end luxurious cooking appliances for the exacting home chef.
-
All Capital ranges include commercial quality parts, designed for durability and easy cleaning.
-
Capital outdoor grills are built with a durable stainless-steel construction and high-end features to provide a professional-quality cooking experience.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Capital Culinarian Series 48" Freestanding All Gas Range with Open Grill, Griddle, Double Ovens, 7.6 cu. ft. in Stainless Steel (MCOR484BG)
The 48" Culinarian Series Freestanding Gas Range from Capital will be the best addition to your place. The unit features 4 Open Burners, 4 Heavy Duty Racks, 7.6 cu. ft. Total Capacity Oven, and Manual Clean. Available at Home Outlet Direct.Features:
Culinarian Series:Culinarian Manual clean all gas ranges open worlds of new cooking possibilities. It features 25,000 BTU Power-Flo™ Open burners for searing heat, and gentle simmers, a professional sized oven which fits commercial cookie sheets, and USA manufactured hand finished quality and beauty. The Culinarian range will become the heart of your kitchen.
Open Burner Caps:
Open burner caps are constructed of die-cast, high heat resistant aluminum alloy. They are precise, durable, and easy to clean.
Large Oven Capacity:
Large enough to accommodate restaurant size baking tray
Heavy Duty Cast Iron Grates:
Heavy duty cast iron professional grates provide a solid base for the heaviest pots and pans with an easy to clean durable porcelain coated finish.
Oven Door:
Removable door with heavy duty hinges
Oven Racks:
5 Rack Positions w/ 2 Heavy Duty Racks provided (per oven)
Cooktop Configuration:
- Three 25, 000 BTU open style burners turn down to a True Simmer
- One 8,000 BTU Small Pan Burner turns down to an extra low simmer
- 12 inch wide 18,000 BTU Stainless Steel Thermo-Griddle™ Plate with Thermostatic Control and Stainless Steel Cover
- 12 inch wide 18,000 BTU Stainless Steel Griddle Plate with Thermostatic Control and Stainless Steel Cover
- 4.9 cu. ft. Capacity (Main Oven)
- 2.7 cu. ft. Capacity (Companion Oven)
- Bake
- Broil
- Convection Bake
- Bright 40W Oven Lights
- Full extension Drip Trays on EZ-Glides™
- Broil Pan Provided
- Titanium Speck Porcelain Oven Interior
1 Year Parts and Labor
| Dimensions | 47.875" W x 36" H x 28.375" D |
| Brand | Capital |
| Series | Culinarian |
| Warranty Info | Brand New |
| LP Conversion | No |
| Frequency | 60 Hz. |
| Weight | 600 |
| BTUs | 25000 |
| Broiler Element Location | Top |
| Burner Configuration | 4 Open Burners, Grill, Griddle |
| Companion Oven Interior Width | 15" |
| Companion Oven Interior Height | 15" |
| Companion Oven Interior Depth | 21" |
| Companion Oven Capacity | 2.7 cu. ft. |
| Color | Stainless Steel |
| Style | Freestanding |
| Cooktop | Open Burner |
| Drawer | None |
| Viewing Window | Yes |
| Fuel Type | Gas |
| Gas Type | Liquid Propane |
| Continuous Grates | Yes |
| Digital Clock | No |
| Total Capacity | 7.6 cu. ft. |
| Interior Width | 27" |
| Interior Height | 15" |
| Interior Depth | 21" |
| Dual Door | No |
| Oven Racks | 4 |
| Steam-Clean | No |
| Broiler | Yes |
| Sabbath Mode | No |
| Self-Cleaning | No |
| Convection | Yes |
| Delay Bake | No |
| Digital Temperature Display | No |
| Oven Control Type | Knobs |
| Steam Oven | No |
| Double Oven | Yes |
| Timer | No |
| Proofing | No |
| Temperature Probe | No |
| Interior Oven Light | Yes |
| Removable Door | No |
| Induction | No |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| Downdraft Ventilation | No |
| Hot Surface Indicator Light | No |
| Griddle | Yes |
| Grill | Yes |
| Cast Iron Grates | Yes |
| French Top | No |
| Highest Burner Output | 25000 BTU |
| Front Left Output | 25000 |
| Back Left Output | 8000 |
| Back Right Output | 25000 |
| Front Right Output | 25000 |
| Grill Output | 18000 |
| Griddle Output | 18000 |
| Volts | 120 Volts |
| Amps | 20 Amps |
| ADA Compliant | No |
| Star-K Certified | No |
| Fingerprint Resistant | No |
| Smudge Proof | No |
| Open Power Burners | Yes |
| Power-Wok | Yes |
| Stay Cool Knobs | Yes |
| Infra-Q BBQ-Grill | Yes |
| Power-Flo Burners | Yes |
| Cast Iron Grates | Yes |
| Large Viewing Window | Yes |
| Bright Oven Lights | Yes |
| Thermo-Griddle Plate | Yes |
| Instructions Manual |
About Capital
-
Capital is a luxury brand, manufacturing commercial quality household appliances for indoor and outdoor use.
- Designed and manufactured in the US, Capital Cooking Equipment continues to handcraft high-end luxurious cooking appliances for the exacting home chef.
-
All Capital ranges include commercial quality parts, designed for durability and easy cleaning.
-
Capital outdoor grills are built with a durable stainless-steel construction and high-end features to provide a professional-quality cooking experience.























