
The Story
The Gordon Ramsay by THOR Kitchen 36" Professional Natural Gas Range delivers commercial-grade performance in a bold black design. With six powerful sealed burners, a spacious 6.0 cu. ft. convection oven, and premium features like LuxGlide™ telescopic racks and continuous cast-iron grates, this range is built for serious home chefs. From intense searing to gentle simmering, it offers precise heat control and professional durability for creating unforgettable meals.
Features
-
High-Powered BTU Burners - The high-powered 18,000 BTU burner provides fast, intense heat for creating large family meals and restaurant-quality dishes.
-
6.0 cu. ft. Oven Capacity – Spacious oven easily fits large baking sheets, roasting pans, and multiple dishes at once.
-
Professional Knobs - Black burner control knobs add style to the bold range design.
-
Panoramic Viewing Window - Take a look inside the oven through the
panoramic viewing window for a full, clear view of your dishes as they
cook, allowing you to monitor progress without opening the door."
-
Continuous Cast-Iron Grates – Heavy-duty grates provide a seamless surface for easy pan movement and pro-style durability.
-
Convection Fan - Commercial convection fan provides controlled heat distribution for fast and efficient cooking.
-
LuxGlide™ Telescopic Racks - Telescopic racks use ball bearing rack guides for an effortless glide in and out of the oven. This luxury feature allows the rack to extend fully without tipping over for smooth, easy handling of even the heaviest dishes, and adjusts to fit different rack support levels.
-
Even Heat Broiler - Reflective gas tube broiler distributes heat evenly to sear your food and seal in the juices.
Even Heat Broiler - Reflective gas tube broiler distributes heat evenly to sear your food and seal in the juices.
-
White Projector Light on Panel - The panel is illuminated by a white
projector light, ensuring easy visibility and a modern look."
| Product Dimensions & Weights | |
| Product Dimensions (HxWxD) (in.) | 36x35 7/8x24 1/4 |
| Product Height (from bottom to top of back splash) (in.) | 39 7/8 |
| Product Height (from bottom to top of side panel) (in.) | 33 3/8 |
| Product Depth (from back panel to bullnose) (in.) | 27 3/8 |
| Product Depth (from back panel to control panel) (in.) | 26 1/4 |
| Product Depth (from back panel to side panel front) (in.) | 24 |
| Adjustable Leg Sizes | 1'' |
| Net Weight (lbs.) | 235 |
| Gross Weight (lbs.) | 277 |
| Package Dimensions (HxWxD) (in.) | 46 1/2x39x30 1/8 |
| Technical Details | |
| Fuel Type | Natural gas |
| Installation Type | Freestanding |
| Burner Type | Sealed burners |
| Type of grate | Continuous |
| Required Circuit | 15 Amps |
| Volts (V) | 120V |
| Frequency (Hz) | 60Hz |
| Control Type | Knob |
| Plug Type | NEMA 5-15P / US 3-prong |
| Power Cord Length (in.) | 59in |
| Cooktop Performance | |
| Total Number Of Cooktop Burners | 6 |
| Front Left Burner | 18000 BTU (Single) |
| Rear Left Burner | 9000 BTU (Single) |
| Center Burner | / |
| Front Center Burner | 12000 BTU (Single) |
| Rear Center Burner | 12000 BTU (Single) |
| Front Right Burner | 18000 BTU (Single) |
| Rear Right Burner | 9000 BTU (Single) |
| Front Right Center Burner | / |
| Rear Right Center Burner | / |
| Oven | |
| Oven Capacity (cu. Ft.) | 6.0 cu ft |
| Oven Control Features | Light on/off, Convection Fan |
| Cooking Modes | Bake, Broil |
| Bake Burner Power | 18500BTU |
| Broil Burner Power | 10000BTU |
| Convection | Standard |
| Oven Lights | YES |
| Oven Racks (Standard) | 1 |
| Oven Racks (telescopic) | 1 |
| Oven Rack Material | Chrome Plated |
| Baking Sheet Size | Fits Standard Three-Quarter Sheet Pan |
| Self Clean (Y/N) | NO |
| Oven Internal Width | 29-3/4'' |
| Oven Internal Depth | 19-1/2'' |
| Oven Internal Height | 18'' |
| Certification | CSA |
| Accessories Included | Telescopic Rack*1 Standard Rack*1 Broiler Pan*1 |
| Accessories (Required) (Sold separately) | / |
| Accessories (Optional) | LP Kit Island Trim RG1022 |
| Installation Manual |
| Use & Care Manual |
| Specs Sheet |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Gordon Ramsay by THOR Kitchen 36" Professional Natural Gas Range delivers commercial-grade performance in a bold black design. With six powerful sealed burners, a spacious 6.0 cu. ft. convection oven, and premium features like LuxGlide™ telescopic racks and continuous cast-iron grates, this range is built for serious home chefs. From intense searing to gentle simmering, it offers precise heat control and professional durability for creating unforgettable meals.
Features
-
High-Powered BTU Burners - The high-powered 18,000 BTU burner provides fast, intense heat for creating large family meals and restaurant-quality dishes.
-
6.0 cu. ft. Oven Capacity – Spacious oven easily fits large baking sheets, roasting pans, and multiple dishes at once.
-
Professional Knobs - Black burner control knobs add style to the bold range design.
-
Panoramic Viewing Window - Take a look inside the oven through the
panoramic viewing window for a full, clear view of your dishes as they
cook, allowing you to monitor progress without opening the door."
-
Continuous Cast-Iron Grates – Heavy-duty grates provide a seamless surface for easy pan movement and pro-style durability.
-
Convection Fan - Commercial convection fan provides controlled heat distribution for fast and efficient cooking.
-
LuxGlide™ Telescopic Racks - Telescopic racks use ball bearing rack guides for an effortless glide in and out of the oven. This luxury feature allows the rack to extend fully without tipping over for smooth, easy handling of even the heaviest dishes, and adjusts to fit different rack support levels.
-
Even Heat Broiler - Reflective gas tube broiler distributes heat evenly to sear your food and seal in the juices.
Even Heat Broiler - Reflective gas tube broiler distributes heat evenly to sear your food and seal in the juices.
-
White Projector Light on Panel - The panel is illuminated by a white
projector light, ensuring easy visibility and a modern look."
| Product Dimensions & Weights | |
| Product Dimensions (HxWxD) (in.) | 36x35 7/8x24 1/4 |
| Product Height (from bottom to top of back splash) (in.) | 39 7/8 |
| Product Height (from bottom to top of side panel) (in.) | 33 3/8 |
| Product Depth (from back panel to bullnose) (in.) | 27 3/8 |
| Product Depth (from back panel to control panel) (in.) | 26 1/4 |
| Product Depth (from back panel to side panel front) (in.) | 24 |
| Adjustable Leg Sizes | 1'' |
| Net Weight (lbs.) | 235 |
| Gross Weight (lbs.) | 277 |
| Package Dimensions (HxWxD) (in.) | 46 1/2x39x30 1/8 |
| Technical Details | |
| Fuel Type | Natural gas |
| Installation Type | Freestanding |
| Burner Type | Sealed burners |
| Type of grate | Continuous |
| Required Circuit | 15 Amps |
| Volts (V) | 120V |
| Frequency (Hz) | 60Hz |
| Control Type | Knob |
| Plug Type | NEMA 5-15P / US 3-prong |
| Power Cord Length (in.) | 59in |
| Cooktop Performance | |
| Total Number Of Cooktop Burners | 6 |
| Front Left Burner | 18000 BTU (Single) |
| Rear Left Burner | 9000 BTU (Single) |
| Center Burner | / |
| Front Center Burner | 12000 BTU (Single) |
| Rear Center Burner | 12000 BTU (Single) |
| Front Right Burner | 18000 BTU (Single) |
| Rear Right Burner | 9000 BTU (Single) |
| Front Right Center Burner | / |
| Rear Right Center Burner | / |
| Oven | |
| Oven Capacity (cu. Ft.) | 6.0 cu ft |
| Oven Control Features | Light on/off, Convection Fan |
| Cooking Modes | Bake, Broil |
| Bake Burner Power | 18500BTU |
| Broil Burner Power | 10000BTU |
| Convection | Standard |
| Oven Lights | YES |
| Oven Racks (Standard) | 1 |
| Oven Racks (telescopic) | 1 |
| Oven Rack Material | Chrome Plated |
| Baking Sheet Size | Fits Standard Three-Quarter Sheet Pan |
| Self Clean (Y/N) | NO |
| Oven Internal Width | 29-3/4'' |
| Oven Internal Depth | 19-1/2'' |
| Oven Internal Height | 18'' |
| Certification | CSA |
| Accessories Included | Telescopic Rack*1 Standard Rack*1 Broiler Pan*1 |
| Accessories (Required) (Sold separately) | / |
| Accessories (Optional) | LP Kit Island Trim RG1022 |
| Installation Manual |
| Use & Care Manual |
| Specs Sheet |























