
Original: $664.99
-65%$664.99
$232.75The Story
Discover the Giraffe Tools Grandfalls Electric Wall Mount Pressure Washer Pro with a durable 100ft retractable hose. Perfect for cleaning patios, cars, driveways, and more—powerful, quiet, and built for effortless home use.
Features
- Maximum Power, Deep Clean: Tackle stubborn dirt with up to 3700 PSI—ideal for driveways, decks, vehicles, and more. The upgraded brushless motor ensures long-lasting performance, while TTS energy-saving technology enhances efficiency—making heavy-duty cleaning feel surprisingly effortless.
- Less Noise, More Comfort: Clean with ease at any hour. Operating at just 78–80 dB—3 times quieter than traditional gas models. The optimized motor keeps noise down, allowing you to refresh your patio or car without disturbing your household or neighbors.
- 100ft Retractable Hose, No Mess: With a 100-foot hose, you can cover up to 3,1400ft²—10 times the cleaning area of most pressure washers. The smart auto-rewind system retracts the hose with a simple tug—no tangles, no hassle. The replaceable hose means less waste and more eco-friendly.
- Wall-Mounted, Fully Organized: Keep your space clean and clutter-free. The wall-mounted design lifts the unit off the ground, while built-in storage compartments hold the hose, spray gun, and nozzles—all in one place. Enjoy the sense of order!
- No Assembly, Quick Setup: Start cleaning right away—no complicated setup required. The Grandfalls Pressure Washer Pro comes fully equipped with a pre-installed hose, built-in reel, and 4 quick-connect nozzles, so you’re ready to use it in just 5 minutes from unboxing.
| Usage | Resident Use |
| Casing | Bach Silver Case with Side Cooling Holes |
| Pressure Hose Length | 1/2” x 100ft (30 m) |
| Pressure Hose Type | Replaceable & Ultra-Soft Grey Hose |
| Cord | 6 FT With GFCI |
| Rated Voltage | 120V~60Hz |
| Product Weight | 27KG |
| Product Size | 23.34”*19.17“*13.89“ |
| Wall Mounted | YES |
| Drill Size | 1/2“ or 12mm(29/64” or 15/32“ or 31/64”) |
| UV Resistant | YES |
| Motor | Induction Motor |
| Power | 1800W |
| Electric Current | 15A |
| Max. Water Inlet Temperature | 140°F/ 60°C |
| Operation Temperature | 32°F~140°F |
| Suggested Water Inlet Pressure | 0.4-0.8Mpa(60-116PSI) |
| Max. Pressure | 3700 PSI |
| Max Flow | 1.6GPM |
| Rated Pressure | 2700 PSI |
| Rated Flow | 1.2 GPM |
| Noise in Operation | 78-80DB |
| SiMn Metal Spring | 8000 cycles lifetime (in lab) |
| Product Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Discover the Giraffe Tools Grandfalls Electric Wall Mount Pressure Washer Pro with a durable 100ft retractable hose. Perfect for cleaning patios, cars, driveways, and more—powerful, quiet, and built for effortless home use.
Features
- Maximum Power, Deep Clean: Tackle stubborn dirt with up to 3700 PSI—ideal for driveways, decks, vehicles, and more. The upgraded brushless motor ensures long-lasting performance, while TTS energy-saving technology enhances efficiency—making heavy-duty cleaning feel surprisingly effortless.
- Less Noise, More Comfort: Clean with ease at any hour. Operating at just 78–80 dB—3 times quieter than traditional gas models. The optimized motor keeps noise down, allowing you to refresh your patio or car without disturbing your household or neighbors.
- 100ft Retractable Hose, No Mess: With a 100-foot hose, you can cover up to 3,1400ft²—10 times the cleaning area of most pressure washers. The smart auto-rewind system retracts the hose with a simple tug—no tangles, no hassle. The replaceable hose means less waste and more eco-friendly.
- Wall-Mounted, Fully Organized: Keep your space clean and clutter-free. The wall-mounted design lifts the unit off the ground, while built-in storage compartments hold the hose, spray gun, and nozzles—all in one place. Enjoy the sense of order!
- No Assembly, Quick Setup: Start cleaning right away—no complicated setup required. The Grandfalls Pressure Washer Pro comes fully equipped with a pre-installed hose, built-in reel, and 4 quick-connect nozzles, so you’re ready to use it in just 5 minutes from unboxing.
| Usage | Resident Use |
| Casing | Bach Silver Case with Side Cooling Holes |
| Pressure Hose Length | 1/2” x 100ft (30 m) |
| Pressure Hose Type | Replaceable & Ultra-Soft Grey Hose |
| Cord | 6 FT With GFCI |
| Rated Voltage | 120V~60Hz |
| Product Weight | 27KG |
| Product Size | 23.34”*19.17“*13.89“ |
| Wall Mounted | YES |
| Drill Size | 1/2“ or 12mm(29/64” or 15/32“ or 31/64”) |
| UV Resistant | YES |
| Motor | Induction Motor |
| Power | 1800W |
| Electric Current | 15A |
| Max. Water Inlet Temperature | 140°F/ 60°C |
| Operation Temperature | 32°F~140°F |
| Suggested Water Inlet Pressure | 0.4-0.8Mpa(60-116PSI) |
| Max. Pressure | 3700 PSI |
| Max Flow | 1.6GPM |
| Rated Pressure | 2700 PSI |
| Rated Flow | 1.2 GPM |
| Noise in Operation | 78-80DB |
| SiMn Metal Spring | 8000 cycles lifetime (in lab) |
| Product Manual |













