
The Story
Hauslane 600 Convertible Island Range Hood in Stainless Steel (IS-200SS)
Many ceiling mount kitchen exhaust hoods skimp on performance, but not the Hauslane IS-200. With superior ventilation power and dual control panels, you will feel like an executive chef every time you whip up a meal. The stainless steel body is sleek and timeless, while the tempered glass adds a touch of contemporary.
Features
-
Perfect for heavy-duty cooking methods including high levels of heat and smoke; boiling, steaming, poaching, braising, frying, searing, and sauteing
-
Elegant glass canopy-style range hood with stainless steel chimney
-
Dual controls for easy operation with energy-saving LED lights to illuminate all of your cooking needs
-
Delay auto shut-off function means you’ll never have to remember to turn off your range hood again
-
Dishwasher-safe baffle filters catch grease drip before it can make its way onto your cooktop or even worse, your food
-
Customize performance and noise level with variable three-speed settings
-
Convertible option for ductless ventilation (effective charcoal filters sold separately)
-
High ceilings? No problem. Use the extension kit to fit up to 10 foot ceilings (sold separately).
-
Includes: 6” round exhaust adapter (1), grease catcher (1), baffle filter (2), lower chimney cover (1), upper chimney cover (1), chimney bracket (1), mounting bracket (1), exhaust damper (2)
-
2-year limited warranty and lifetime warranty on motors
| Dimensions (WxDxH) |
29-1/4″ × 23-5/8″ × 25-1/2″ – 48-1/2″ 35-1/4″ x 23-5/8″ x 25-1/2″ - 48-1/2″ |
| Color | Stainless Steel |
| Size | 30", 36" |
| Style | Island |
| Ductless | Yes |
| Cleaning Function | N/A |
| Noise Level | 3.0 to 8.5 Sones |
| Light Color Temp | Bright White / 5000 Kelvin |
| Light Bulb | 2W Integrated LED |
| Light Intensity | 2 Levels |
| Control | Electronic Button |
| Speed Selection | 3 |
| Equivalent Airflow (CFM) | 1000 |
| Laboratory Airflow (CFM) | 600 |
| Top Venting | 6" Round |
| Rear Venting | N/A |
| Convertible | Yes (Charcoal filters sold separately) |
| Motor | Single |
| Wattage | 384W |
| Voltage | 120V |
| Amperage | 3.2 Amp |
| Connection | Plug-in |
| User Manual |
| Specifications Sheet |
| Technical Drawing |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Hauslane 600 Convertible Island Range Hood in Stainless Steel (IS-200SS)
Many ceiling mount kitchen exhaust hoods skimp on performance, but not the Hauslane IS-200. With superior ventilation power and dual control panels, you will feel like an executive chef every time you whip up a meal. The stainless steel body is sleek and timeless, while the tempered glass adds a touch of contemporary.
Features
-
Perfect for heavy-duty cooking methods including high levels of heat and smoke; boiling, steaming, poaching, braising, frying, searing, and sauteing
-
Elegant glass canopy-style range hood with stainless steel chimney
-
Dual controls for easy operation with energy-saving LED lights to illuminate all of your cooking needs
-
Delay auto shut-off function means you’ll never have to remember to turn off your range hood again
-
Dishwasher-safe baffle filters catch grease drip before it can make its way onto your cooktop or even worse, your food
-
Customize performance and noise level with variable three-speed settings
-
Convertible option for ductless ventilation (effective charcoal filters sold separately)
-
High ceilings? No problem. Use the extension kit to fit up to 10 foot ceilings (sold separately).
-
Includes: 6” round exhaust adapter (1), grease catcher (1), baffle filter (2), lower chimney cover (1), upper chimney cover (1), chimney bracket (1), mounting bracket (1), exhaust damper (2)
-
2-year limited warranty and lifetime warranty on motors
| Dimensions (WxDxH) |
29-1/4″ × 23-5/8″ × 25-1/2″ – 48-1/2″ 35-1/4″ x 23-5/8″ x 25-1/2″ - 48-1/2″ |
| Color | Stainless Steel |
| Size | 30", 36" |
| Style | Island |
| Ductless | Yes |
| Cleaning Function | N/A |
| Noise Level | 3.0 to 8.5 Sones |
| Light Color Temp | Bright White / 5000 Kelvin |
| Light Bulb | 2W Integrated LED |
| Light Intensity | 2 Levels |
| Control | Electronic Button |
| Speed Selection | 3 |
| Equivalent Airflow (CFM) | 1000 |
| Laboratory Airflow (CFM) | 600 |
| Top Venting | 6" Round |
| Rear Venting | N/A |
| Convertible | Yes (Charcoal filters sold separately) |
| Motor | Single |
| Wattage | 384W |
| Voltage | 120V |
| Amperage | 3.2 Amp |
| Connection | Plug-in |
| User Manual |
| Specifications Sheet |
| Technical Drawing |



