
Jackery Explorer 2000 v2 Indoor Friendly Portable Power Station, 2042Wh LiFePO4 Battery, 2200W Solar Generator, USB-C PD 100W Fast Charging for Camping, Home Use
Jackery Explorer 2000 v2 Indoor Friendly Portable Power Station, 2042Wh LiFePO4 Battery, 2200W Solar Generator, USB-C PD 100W Fast Charging for Camping, Home Use
Original: $799.00
-65%$799.00
$279.65The Story
Experience effortless home energy stability with the Jackery Explorer Portable Power Station 2000 v2. Designed with an instant UPS backup, it ensures your refrigerator and internet stay on during sudden power outages, keeping your home running smoothly and your family connected.
Features
- All-Day Essential Power: 2042Wh of LiFePO₄ (LFP) capacity keeps essentials like your fridge, Wi-Fi, and lights powered through a full-day outage
- Run Essential Appliances : 2200W continuous output (4000W surge) easily handles your refrigerator, microwave, coffee maker, and everyday essentials without tripping.
- No Interruption: Switch cover happens in under 20ms so your router, computer, and NAS stay online during blackouts.
- Emergency Super Charge: High-speed AC recharge restores the unit from 0 to 100% in ~ 1.7 hours, so you're ready if there's an outage.
- Lighest and Most Efficient: Compact 2kWh design with the lowest power consumption, easy to move, and ideal for everyday home use.
- Indoor Friendly: At ≈ 39.5 lb (17.9 kg) and <30dB, it’s easy to move, silent at night, and safe for indoor use.
- Always Ready After a Year: Stores safely with ~ 95% charge retention after 12 months — no need for constant maintenance.
What's Included
Explorer V2 Portable Power Station
- 1x Explorer 2000
Explorer V2 Extreme Kit
- 1x Explorer 2000
- 1x Guard Carrying Bag
Explorer 2000 V2 Kit
- 2x Explorer 2000
| General | |
| Size | 14.57 × 10.83 × 13.19 in / 37 × 27.5 × 33.5 cm |
| Weight | Around 39.5 lbs(17.9 kg) |
| Discharge Temperature | -4°F to 113°F / -20°C to 45°C |
| Charge Temperature | 32~113 °F (0~45°C) |
| Warranty | 3+2 |
| Battery | |
| Capacity | 45.6Ah/44.8V DC (2042 Wh) |
| Cell Chemistry | LiFePO₄ |
| Cycle life | 4000 cycles to 70%+ capacity |
| Output Ports | |
| AC Output |
(3x) 120V ~ 60Hz, 18.3A |
| AC Total Output |
2200W Rated, 4400W Surge peak |
| USB-C Output |
(1x) 30W Max, 5V⎓3A, 9V⎓3A, 12V⎓2.5A, 15V⎓2A, 20V⎓1.5A (1x) 100W Max, 5V⎓3A, 9V⎓3A, 12V⎓3A, 15V⎓3A, 20V⎓5A |
| USB-A Output |
18W Max, 5-6V⎓3A, 6-9V⎓2A, 9-12V⎓1.5A |
| DC Expansion Port | 12V⎓10A Max |
| Input Ports | |
| AC Input | 100-120V ~ 60Hz, 15A Max |
| DC Input | (2x) 2 x DC 8mm Ports: 11-16V⎓8A Max, Double to 8A Max;16-60V⎓12A, Double to 21A/400W Max |
| Charging Time | |
| AC Adapter | 1.75 Hours |
| Technical Details | |
| Voltage | 120V |
| Output Wattage | 2200W |
| Running Wattage | 2200W |
| Engine Type | Solar |
| Special Features | Fast Charging |
| Expandable Battery | No |
| Included Components | AC Charging Cable, Car Charging Cable, Explorer 2000 v2 |
| User Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Experience effortless home energy stability with the Jackery Explorer Portable Power Station 2000 v2. Designed with an instant UPS backup, it ensures your refrigerator and internet stay on during sudden power outages, keeping your home running smoothly and your family connected.
Features
- All-Day Essential Power: 2042Wh of LiFePO₄ (LFP) capacity keeps essentials like your fridge, Wi-Fi, and lights powered through a full-day outage
- Run Essential Appliances : 2200W continuous output (4000W surge) easily handles your refrigerator, microwave, coffee maker, and everyday essentials without tripping.
- No Interruption: Switch cover happens in under 20ms so your router, computer, and NAS stay online during blackouts.
- Emergency Super Charge: High-speed AC recharge restores the unit from 0 to 100% in ~ 1.7 hours, so you're ready if there's an outage.
- Lighest and Most Efficient: Compact 2kWh design with the lowest power consumption, easy to move, and ideal for everyday home use.
- Indoor Friendly: At ≈ 39.5 lb (17.9 kg) and <30dB, it’s easy to move, silent at night, and safe for indoor use.
- Always Ready After a Year: Stores safely with ~ 95% charge retention after 12 months — no need for constant maintenance.
What's Included
Explorer V2 Portable Power Station
- 1x Explorer 2000
Explorer V2 Extreme Kit
- 1x Explorer 2000
- 1x Guard Carrying Bag
Explorer 2000 V2 Kit
- 2x Explorer 2000
| General | |
| Size | 14.57 × 10.83 × 13.19 in / 37 × 27.5 × 33.5 cm |
| Weight | Around 39.5 lbs(17.9 kg) |
| Discharge Temperature | -4°F to 113°F / -20°C to 45°C |
| Charge Temperature | 32~113 °F (0~45°C) |
| Warranty | 3+2 |
| Battery | |
| Capacity | 45.6Ah/44.8V DC (2042 Wh) |
| Cell Chemistry | LiFePO₄ |
| Cycle life | 4000 cycles to 70%+ capacity |
| Output Ports | |
| AC Output |
(3x) 120V ~ 60Hz, 18.3A |
| AC Total Output |
2200W Rated, 4400W Surge peak |
| USB-C Output |
(1x) 30W Max, 5V⎓3A, 9V⎓3A, 12V⎓2.5A, 15V⎓2A, 20V⎓1.5A (1x) 100W Max, 5V⎓3A, 9V⎓3A, 12V⎓3A, 15V⎓3A, 20V⎓5A |
| USB-A Output |
18W Max, 5-6V⎓3A, 6-9V⎓2A, 9-12V⎓1.5A |
| DC Expansion Port | 12V⎓10A Max |
| Input Ports | |
| AC Input | 100-120V ~ 60Hz, 15A Max |
| DC Input | (2x) 2 x DC 8mm Ports: 11-16V⎓8A Max, Double to 8A Max;16-60V⎓12A, Double to 21A/400W Max |
| Charging Time | |
| AC Adapter | 1.75 Hours |
| Technical Details | |
| Voltage | 120V |
| Output Wattage | 2200W |
| Running Wattage | 2200W |
| Engine Type | Solar |
| Special Features | Fast Charging |
| Expandable Battery | No |
| Included Components | AC Charging Cable, Car Charging Cable, Explorer 2000 v2 |
| User Manual |







