
Jackery Solar Generator with Explorer 1500 v2 Portable Power Station, 1536Wh LiFePO4 Battery, 2000W AC/4000W USB-C Output, and 2-Piece SolarSaga 100W Air Panels
Jackery Solar Generator with Explorer 1500 v2 Portable Power Station, 1536Wh LiFePO4 Battery, 2000W AC/4000W USB-C Output, and 2-Piece SolarSaga 100W Air Panels
The Story
The Jackery Solar Generator 1500 v2 combines the Explorer 1500 v2 with SolarSaga 100W Air solar panels to provide clean, quiet, and sustainable energy anywhere. Perfect for camping, RV trips, or emergencies, it keeps your devices running with free solar power — no fuel, no noise.
Features
-
High Power Output - Delivers 1536Wh capacity with 2000W AC output and 4000W surge for high-demand devices.
- Ultra Cost-Effective - Enjoy 9% lower cost per Wh than other 1.5kWh portable power stations.
- 7 Ports for Multiple Devices - Dual USB-C fast-charge and 3 AC outlets power phones, laptops, e-bikes, and car fridges — indoors or outdoors.
- Fast Charging Mode - Recharges from 0% to 100% in just 64 minutes for instant readiness.
-
Space-Saving & Lightweight - The world’s smallest and lightest 1.5kWh LiFePO4 power station - only 31.97 lbs ≈ 1 bucket of water.
-
Built to Last - 6,000+ Life Cycles, 10 years lifespan.
- Multi-Layer Safety Protection - Equipped with over 10 safety protocols to protect both you and your devices.
What's In The Box
Explorer 1500 v2 + SolarSaga 100W Air x 2
- Explorer 1500 v2 x1
- Explorer 1500 v2 x1
- Solarsaga 100W Air ( with cable) x2
- User Manual x1
Explorer 1500 v2
- Explorer 1500 v2 x1
- AC Charger Cable x1
- Solarsaga 100W Air ( with cable) x1
- User Manual x1
Jackery Explorer 1500 v2 |
|
| General | |
| Weight | About 31.97 lbs/14.5 kg |
| Dimensions | 12.99×8.7×9.53 in / 33×22.1×24.2 cm |
| Charge Temperature | -4°F to 113°F / -20°C to 45°C |
| Discharge Temperature | -4°F to 113°F / -20°C to 45°C |
| Warranty | 3+2 |
| Battery | |
| Capacity | 40Ah / 38.4V DC (1536 Wh) |
| Cell Chemistry | LiFePO₄ |
| Cycle life | 6000 cycles to 70%+ capacity |
| Output Ports | |
| AC Output |
120V~ 60Hz, 16.7A Max, 2000W (14°F to 113°F / -10°C to 45°C ) 120V~ 60Hz, 10A Max, 1200W (-4°F to 14°F / -20°C to -10°C ) |
| AC Total Output | 2000W Rated, 4000W Surge peak (14°F to 113°F / -10°C to 45°C ) |
| USB-C Output | 100W Max, 5V⎓3A, 9V⎓3A, 12V⎓3A, 15V⎓3A, 20V⎓5A (14°F to 113°F / -10°C to 45°C) USB-C Output is off (-4°F to 14°F / -20°C to -10°C) 30W Max, 5V⎓3A, 9V⎓3A, 12V⎓2.5A, 15V⎓2A, 20V⎓1.5A |
| USB-A Output | 18W Max, 5-6V⎓3A, 6-9V⎓2A, 9-12V⎓1.5A |
| DC Expansion Port | 12V⎓10A Max |
| Input Ports | |
| AC Input | Charge Mode: 100-120V~60Hz, 15A Max Bypass Mode: 120V~60Hz, 12A Max |
| DC Input |
Car: 11-16V⎓8A Max, Double to 8A Max PV: 16-60V⎓12A Max, Double to 21A Max/ 400W Max |
| Charging Time | |
| AC Adapter | 81 mins |
Solar Saga 100 Air Panels |
|
| Dimensions | |
| Folded | 17.05 × 16.65 × 1.85 in (433 × 423 × 47mm) |
| Unfolded | 65.67 × 16.65 × 0.67 in (1668 × 423 × 17mm) |
| General | x |
| Weight | 7.05 lb ± 0.44 lb (3.2kg ± 0.2kg) |
| Operating Temperature Range | -4~149℉ (-20°C~65°C) |
| Protection Class Against Electric Shock | Class ll |
| Waterproof | IP68 |
| Warranty | 1+2 Years |
| Ports | |
| USB-A Output | 5V⎓2.4A |
| USB-C Output | 5V⎓3A |
| Solar | |
| Maximum System Voltage | 80V |
| Voltage Temperature Coefficient | -0.25%/°C |
| Maximum Reverse Current | 15A |
| Power Temperature Coefficient | -0.22%/°C |
| Bifaciality Coefficient (back/front) | Pmax: >65%, Voc: >97%, Isc: >65% |
| STC (1000W/㎡, 25℃, AM 1.5) | |
|
Peak Power (Pmax)
|
100W±5% |
|
Open Circuit Voltage (VOC)
|
29.7V±5% |
|
Short Circuit Current (Isc)
|
4.1A±5% |
|
Power Voltage (Vmp)
|
25.4V±5% |
|
Power Current (Imp)
|
3.95A±5% |
|
BNPI (Front 1000W/㎡, Rear 135W/㎡, 25°C, AM 1.5)
|
|
|
Peak Power (Pmax)
|
110W±5% |
|
Open Circuit Voltage (Voc)
|
30.0V±5% |
|
Short Circuit Current (Isc)
|
4.5A±5% |
|
Power Voltage (Vmp)
|
25.7V±5% |
|
Power Current (Imp)
|
4.28A±5% |
| Jackery Explorer 1500 v2 User Manual |
| Jackery SolarSaga 100 Air User Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Jackery Solar Generator 1500 v2 combines the Explorer 1500 v2 with SolarSaga 100W Air solar panels to provide clean, quiet, and sustainable energy anywhere. Perfect for camping, RV trips, or emergencies, it keeps your devices running with free solar power — no fuel, no noise.
Features
-
High Power Output - Delivers 1536Wh capacity with 2000W AC output and 4000W surge for high-demand devices.
- Ultra Cost-Effective - Enjoy 9% lower cost per Wh than other 1.5kWh portable power stations.
- 7 Ports for Multiple Devices - Dual USB-C fast-charge and 3 AC outlets power phones, laptops, e-bikes, and car fridges — indoors or outdoors.
- Fast Charging Mode - Recharges from 0% to 100% in just 64 minutes for instant readiness.
-
Space-Saving & Lightweight - The world’s smallest and lightest 1.5kWh LiFePO4 power station - only 31.97 lbs ≈ 1 bucket of water.
-
Built to Last - 6,000+ Life Cycles, 10 years lifespan.
- Multi-Layer Safety Protection - Equipped with over 10 safety protocols to protect both you and your devices.
What's In The Box
Explorer 1500 v2 + SolarSaga 100W Air x 2
- Explorer 1500 v2 x1
- Explorer 1500 v2 x1
- Solarsaga 100W Air ( with cable) x2
- User Manual x1
Explorer 1500 v2
- Explorer 1500 v2 x1
- AC Charger Cable x1
- Solarsaga 100W Air ( with cable) x1
- User Manual x1
Jackery Explorer 1500 v2 |
|
| General | |
| Weight | About 31.97 lbs/14.5 kg |
| Dimensions | 12.99×8.7×9.53 in / 33×22.1×24.2 cm |
| Charge Temperature | -4°F to 113°F / -20°C to 45°C |
| Discharge Temperature | -4°F to 113°F / -20°C to 45°C |
| Warranty | 3+2 |
| Battery | |
| Capacity | 40Ah / 38.4V DC (1536 Wh) |
| Cell Chemistry | LiFePO₄ |
| Cycle life | 6000 cycles to 70%+ capacity |
| Output Ports | |
| AC Output |
120V~ 60Hz, 16.7A Max, 2000W (14°F to 113°F / -10°C to 45°C ) 120V~ 60Hz, 10A Max, 1200W (-4°F to 14°F / -20°C to -10°C ) |
| AC Total Output | 2000W Rated, 4000W Surge peak (14°F to 113°F / -10°C to 45°C ) |
| USB-C Output | 100W Max, 5V⎓3A, 9V⎓3A, 12V⎓3A, 15V⎓3A, 20V⎓5A (14°F to 113°F / -10°C to 45°C) USB-C Output is off (-4°F to 14°F / -20°C to -10°C) 30W Max, 5V⎓3A, 9V⎓3A, 12V⎓2.5A, 15V⎓2A, 20V⎓1.5A |
| USB-A Output | 18W Max, 5-6V⎓3A, 6-9V⎓2A, 9-12V⎓1.5A |
| DC Expansion Port | 12V⎓10A Max |
| Input Ports | |
| AC Input | Charge Mode: 100-120V~60Hz, 15A Max Bypass Mode: 120V~60Hz, 12A Max |
| DC Input |
Car: 11-16V⎓8A Max, Double to 8A Max PV: 16-60V⎓12A Max, Double to 21A Max/ 400W Max |
| Charging Time | |
| AC Adapter | 81 mins |
Solar Saga 100 Air Panels |
|
| Dimensions | |
| Folded | 17.05 × 16.65 × 1.85 in (433 × 423 × 47mm) |
| Unfolded | 65.67 × 16.65 × 0.67 in (1668 × 423 × 17mm) |
| General | x |
| Weight | 7.05 lb ± 0.44 lb (3.2kg ± 0.2kg) |
| Operating Temperature Range | -4~149℉ (-20°C~65°C) |
| Protection Class Against Electric Shock | Class ll |
| Waterproof | IP68 |
| Warranty | 1+2 Years |
| Ports | |
| USB-A Output | 5V⎓2.4A |
| USB-C Output | 5V⎓3A |
| Solar | |
| Maximum System Voltage | 80V |
| Voltage Temperature Coefficient | -0.25%/°C |
| Maximum Reverse Current | 15A |
| Power Temperature Coefficient | -0.22%/°C |
| Bifaciality Coefficient (back/front) | Pmax: >65%, Voc: >97%, Isc: >65% |
| STC (1000W/㎡, 25℃, AM 1.5) | |
|
Peak Power (Pmax)
|
100W±5% |
|
Open Circuit Voltage (VOC)
|
29.7V±5% |
|
Short Circuit Current (Isc)
|
4.1A±5% |
|
Power Voltage (Vmp)
|
25.4V±5% |
|
Power Current (Imp)
|
3.95A±5% |
|
BNPI (Front 1000W/㎡, Rear 135W/㎡, 25°C, AM 1.5)
|
|
|
Peak Power (Pmax)
|
110W±5% |
|
Open Circuit Voltage (Voc)
|
30.0V±5% |
|
Short Circuit Current (Isc)
|
4.5A±5% |
|
Power Voltage (Vmp)
|
25.7V±5% |
|
Power Current (Imp)
|
4.28A±5% |
| Jackery Explorer 1500 v2 User Manual |
| Jackery SolarSaga 100 Air User Manual |






















