
The Story
KitchenAid Fully Automatic Espresso Machine KF7 with Milk Container in Porcelain White (KES8557PL)
Enjoy all of your favorite espresso beverages at home with the push of a button. Personalize and store your own recipes based on strength, length and temperature for premium handcrafted, quality espresso made to fit your taste
Features
- Create personalized drinks with a touch of a button and choose from 20+ recipe options like Espresso, Americano, Latte, Cappuccino and more
- Removable bean hopper allows you to simply twist and lift to easily remove the bean hopper to empty, exchange or refill with fresh beans to suit your taste
- Durable and built-to-last metal-clad construction offers beauty, precision and years of quality and reliability, backed by a 2 year warranty - see product warranty for details
- Simply place the milk hose into a separate milk container of your choice and create personalized milk drinks with the dual drink delivery system
- Automatic milk frothing and heating feature gives you the exact amount of milk needed with the push of a button
- Automatic smart dosing technology allows you to get the right grind without the guesswork
| Dimensions | 18-1/2" D x 14-3/10" H |
| Common Size | 18-1/2" |
| Net Weight | 28 lbs |
| Amps | 12 |
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | Yes |
| Power Cord Length (ft) | 114.30 cm, 3-3/4 null |
| Volts | 120 |
| Watts | 1 |
| 1 Portion Hot Water - Green Tea | No |
| Adjustable Hardwater Setting | Yes, 4 levels for the hardness: Soft, Medium, Hard, Very Hard |
| Alert | Yes - fill water tank, fill bean hopper, no bean hopper, close coffee shaft, no brew unit, empy drip tray, replace water filter, clean brew unit, rinse milk system, clean milk system |
| Alternative Milk Cycle/Feature | No |
| BPA Free | No |
| Base Material | Stainless Steel |
| Battery Operated | No |
| Bean Hopper Capacity | 270g |
| Brew Unit Cleaning Tablets | Included - 2 |
| CSA Certified | Yes |
| Clean / Hardwater Cycle Selections | Yes |
| Coffee Strength Adjustment | Yes - 3 |
| Coffee Temperature Adjustment | Yes - 3 (low, med, high) |
| Coffee Volume Adjustment | Yes |
| Construction | Metal Housing |
| Cup Warmer | Yes- not active |
| Demo Mode | Yes |
| Display size | 3.5" |
| Display type | LCD |
| Drink Option Selections |
Americano, Caffe Latte (1 & 2 shot), Cappuccino (1 & 2 shot), Coffee (1 & 2 shot), Cortado (1 & 2 shot), Espresso (1 & 2 shot), Espresso Lungo (1 & 2 shot), Flat White (1 & 2 shot), Latte Macchiato (1 & 2 shot), Macchiato (1 & 2 shot) |
| Drip Tray | Yes |
| ETL Listed | Yes |
| Espresso Ready Indicator | Yes |
| Heat-Up/Ready Time | <40 seconds |
| Heating Technology | Thermocoil - Single |
| Hot Water Dispenser | Yes - 1 |
| Integrated Coffee Grinder | Yes |
| Measuring Scoop | Yes - Included |
| Milk Temperature Adjustment | No |
| Milk Volume Adjustment | Yes |
| Milk container included / Capacity | Yes - 790ml |
| Milk vs. Espresso Order Adjustment | Yes |
| Number of Cups | 2 |
| Number of Drink Options | 20 |
| Number of Grind Settings | 7 |
| Number of Programmable Profiles | 4 |
| Plug Type | 3 Prong, Type B |
| Portion of Milk Foam | Yes |
| Portion of Warm Milk | Yes |
| Power Cord Color | Black |
| Pump Pressure | 15-18 bars |
| Removable Water Tank | Yes |
| Self-Cleaning | Yes |
| Time/Delay Setting | No |
| Used Coffee Cake Capacity | 12-15 |
| Water Filter | Yes |
| Water Hardness Test Strip | Yes - Included |
| Water Reservoir | 74fl oz / 2.2L |
| Water Temp Adjustment (water only) | Yes |
| Quick Start Guide |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
KitchenAid Fully Automatic Espresso Machine KF7 with Milk Container in Porcelain White (KES8557PL)
Enjoy all of your favorite espresso beverages at home with the push of a button. Personalize and store your own recipes based on strength, length and temperature for premium handcrafted, quality espresso made to fit your taste
Features
- Create personalized drinks with a touch of a button and choose from 20+ recipe options like Espresso, Americano, Latte, Cappuccino and more
- Removable bean hopper allows you to simply twist and lift to easily remove the bean hopper to empty, exchange or refill with fresh beans to suit your taste
- Durable and built-to-last metal-clad construction offers beauty, precision and years of quality and reliability, backed by a 2 year warranty - see product warranty for details
- Simply place the milk hose into a separate milk container of your choice and create personalized milk drinks with the dual drink delivery system
- Automatic milk frothing and heating feature gives you the exact amount of milk needed with the push of a button
- Automatic smart dosing technology allows you to get the right grind without the guesswork
| Dimensions | 18-1/2" D x 14-3/10" H |
| Common Size | 18-1/2" |
| Net Weight | 28 lbs |
| Amps | 12 |
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | Yes |
| Power Cord Length (ft) | 114.30 cm, 3-3/4 null |
| Volts | 120 |
| Watts | 1 |
| 1 Portion Hot Water - Green Tea | No |
| Adjustable Hardwater Setting | Yes, 4 levels for the hardness: Soft, Medium, Hard, Very Hard |
| Alert | Yes - fill water tank, fill bean hopper, no bean hopper, close coffee shaft, no brew unit, empy drip tray, replace water filter, clean brew unit, rinse milk system, clean milk system |
| Alternative Milk Cycle/Feature | No |
| BPA Free | No |
| Base Material | Stainless Steel |
| Battery Operated | No |
| Bean Hopper Capacity | 270g |
| Brew Unit Cleaning Tablets | Included - 2 |
| CSA Certified | Yes |
| Clean / Hardwater Cycle Selections | Yes |
| Coffee Strength Adjustment | Yes - 3 |
| Coffee Temperature Adjustment | Yes - 3 (low, med, high) |
| Coffee Volume Adjustment | Yes |
| Construction | Metal Housing |
| Cup Warmer | Yes- not active |
| Demo Mode | Yes |
| Display size | 3.5" |
| Display type | LCD |
| Drink Option Selections |
Americano, Caffe Latte (1 & 2 shot), Cappuccino (1 & 2 shot), Coffee (1 & 2 shot), Cortado (1 & 2 shot), Espresso (1 & 2 shot), Espresso Lungo (1 & 2 shot), Flat White (1 & 2 shot), Latte Macchiato (1 & 2 shot), Macchiato (1 & 2 shot) |
| Drip Tray | Yes |
| ETL Listed | Yes |
| Espresso Ready Indicator | Yes |
| Heat-Up/Ready Time | <40 seconds |
| Heating Technology | Thermocoil - Single |
| Hot Water Dispenser | Yes - 1 |
| Integrated Coffee Grinder | Yes |
| Measuring Scoop | Yes - Included |
| Milk Temperature Adjustment | No |
| Milk Volume Adjustment | Yes |
| Milk container included / Capacity | Yes - 790ml |
| Milk vs. Espresso Order Adjustment | Yes |
| Number of Cups | 2 |
| Number of Drink Options | 20 |
| Number of Grind Settings | 7 |
| Number of Programmable Profiles | 4 |
| Plug Type | 3 Prong, Type B |
| Portion of Milk Foam | Yes |
| Portion of Warm Milk | Yes |
| Power Cord Color | Black |
| Pump Pressure | 15-18 bars |
| Removable Water Tank | Yes |
| Self-Cleaning | Yes |
| Time/Delay Setting | No |
| Used Coffee Cake Capacity | 12-15 |
| Water Filter | Yes |
| Water Hardness Test Strip | Yes - Included |
| Water Reservoir | 74fl oz / 2.2L |
| Water Temp Adjustment (water only) | Yes |
| Quick Start Guide |























