
The Story
KitchenAid Artisan 5 Quart Tilt-Head Stand Mixer in Almond Cream (KSM150PSAC)
The KitchenAid Artisan Series 325-watt tilt-back head stand mixer is incredibly versatile and more than a mixer. With all the available attachments (sold separately), you can use it to make homemade pasta, stuff fresh sausage, whip up ice cream, and give fruit a squeeze. This model has a 325-watt motor, 5-quart stainless steel bowl with comfort handle, pouring shield and a tilt-back mixer head design that provides easy access to bowl and beaters. No wonder generations of cooks have cherished theirs. Isn't it your turn?
Features
- Tilt-back head stand mixer with pouring shield
- High performance 325-watt motor
- 10-speed solid-state control
- 5-quart stainless steel bowl with handle
- Non-hinged power hub for additional optional attachments
- 59-point planetary mixing action
- Bread yield: 4.5 loaves
- Mashed potato yield: 7 pounds
- Cookie yield: 9 dozen
- Color: Almond Cream
| Dimensions | 14" H x 9.3" W x 14.3" D |
| Cord Length | 14.3" |
| Net Weight | 22 Lbs |
| Speed | 10 |
| Capacity | 4.7L Bowl |
| Input Voltage | 110V AC |
| Input Voltage Range | 120 V AC |
| Power | 325W |
| Color | Almond Cream |
| Material | Stainless Steel - Bowl |
| Package Contents | Artisan KSM150PSAC Tilt-Head Stand Mixer 1 x Pouring Shield Dough Hook Flat Beater Six Wire Whip |
| Additional Information | Flour Power Rating: 9 Cups Planetary Mixing Action: 67 Point |
| Standard Warranty | 1 Year Limited |
| Specification Sheet |
| Product Manual |
| Warranty Guide |
| CA Prop 65 Warning Label |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
KitchenAid Artisan 5 Quart Tilt-Head Stand Mixer in Almond Cream (KSM150PSAC)
The KitchenAid Artisan Series 325-watt tilt-back head stand mixer is incredibly versatile and more than a mixer. With all the available attachments (sold separately), you can use it to make homemade pasta, stuff fresh sausage, whip up ice cream, and give fruit a squeeze. This model has a 325-watt motor, 5-quart stainless steel bowl with comfort handle, pouring shield and a tilt-back mixer head design that provides easy access to bowl and beaters. No wonder generations of cooks have cherished theirs. Isn't it your turn?
Features
- Tilt-back head stand mixer with pouring shield
- High performance 325-watt motor
- 10-speed solid-state control
- 5-quart stainless steel bowl with handle
- Non-hinged power hub for additional optional attachments
- 59-point planetary mixing action
- Bread yield: 4.5 loaves
- Mashed potato yield: 7 pounds
- Cookie yield: 9 dozen
- Color: Almond Cream
| Dimensions | 14" H x 9.3" W x 14.3" D |
| Cord Length | 14.3" |
| Net Weight | 22 Lbs |
| Speed | 10 |
| Capacity | 4.7L Bowl |
| Input Voltage | 110V AC |
| Input Voltage Range | 120 V AC |
| Power | 325W |
| Color | Almond Cream |
| Material | Stainless Steel - Bowl |
| Package Contents | Artisan KSM150PSAC Tilt-Head Stand Mixer 1 x Pouring Shield Dough Hook Flat Beater Six Wire Whip |
| Additional Information | Flour Power Rating: 9 Cups Planetary Mixing Action: 67 Point |
| Standard Warranty | 1 Year Limited |
| Specification Sheet |
| Product Manual |
| Warranty Guide |
| CA Prop 65 Warning Label |























