
The Story
KitchenAid Artisan 5-Quart Tilt-Head Stand Mixer in Cast Iron Black (KSM150PSBK)
The KitchenAid Artisan Series 325-watt tilt-back head stand mixer is incredibly versatile and more than a mixer. With all the optional attachments (sold separately), you can use it to make homemade pasta, stuff fresh sausage, whip up ice cream, and give fruit a squeeze. This model has a 325-watt motor, 5-quart stainless steel bowl with comfort handle, pouring shield and a tilt-back mixer head design that provides easy access to bowl and beaters. No wonder generations of cooks have cherished theirs. Isn't it your turn?
Features
- Tilt-back head stand mixer with pouring shield
- High performance 325-watt motor
- 10-speed solid-state control
- 5-quart stainless steel bowl with handle
- Non-hinged power hub for additional optional attachments
- 59-point planetary mixing action
- Bread yield: 4.5 loaves
- Mashed potato yield: 7 pounds
- Cookie yield: 9 dozen
- Color: Imperial Black
| Dimensions | 14" H x 9.3" W x 14.3" D |
| Cord Length | 45.5" |
| Net Weight | 22 Lbs |
| Product Type | Stand Mixer |
| Bowl Capacity | 1.25 gal |
| Number of Speed Settings | 10 |
| Features | Dishwasher Safe Component |
| Controls | Slide Control |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Power Consumption | 325 W |
| Material | Stainless Steel Bowl |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Color | Cast Iron Black |
| Battery Included | No |
| Battery Operated | No |
| Flour Power Rating™- Cups | 9 |
| Included Accessories | 1-Piece Pouring Shield, 6 Wire Whip, C - Coated Dough Hook, Coated Flat Beater, Dough Hook, Flat Beater |
| Mixer Type | Tilt-Head |
| Mixing Speeds | 10 |
| Motor Power | 325 Watts |
| Planetary Touch Points | Yes |
| Plug Type | 3 Prong, 3 Prong Cord |
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | Yes |
| Specification Sheet |
| Product Manual |
| Warranty Guide |
| CA Prop 65 Warning Label |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
KitchenAid Artisan 5-Quart Tilt-Head Stand Mixer in Cast Iron Black (KSM150PSBK)
The KitchenAid Artisan Series 325-watt tilt-back head stand mixer is incredibly versatile and more than a mixer. With all the optional attachments (sold separately), you can use it to make homemade pasta, stuff fresh sausage, whip up ice cream, and give fruit a squeeze. This model has a 325-watt motor, 5-quart stainless steel bowl with comfort handle, pouring shield and a tilt-back mixer head design that provides easy access to bowl and beaters. No wonder generations of cooks have cherished theirs. Isn't it your turn?
Features
- Tilt-back head stand mixer with pouring shield
- High performance 325-watt motor
- 10-speed solid-state control
- 5-quart stainless steel bowl with handle
- Non-hinged power hub for additional optional attachments
- 59-point planetary mixing action
- Bread yield: 4.5 loaves
- Mashed potato yield: 7 pounds
- Cookie yield: 9 dozen
- Color: Imperial Black
| Dimensions | 14" H x 9.3" W x 14.3" D |
| Cord Length | 45.5" |
| Net Weight | 22 Lbs |
| Product Type | Stand Mixer |
| Bowl Capacity | 1.25 gal |
| Number of Speed Settings | 10 |
| Features | Dishwasher Safe Component |
| Controls | Slide Control |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Power Consumption | 325 W |
| Material | Stainless Steel Bowl |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Color | Cast Iron Black |
| Battery Included | No |
| Battery Operated | No |
| Flour Power Rating™- Cups | 9 |
| Included Accessories | 1-Piece Pouring Shield, 6 Wire Whip, C - Coated Dough Hook, Coated Flat Beater, Dough Hook, Flat Beater |
| Mixer Type | Tilt-Head |
| Mixing Speeds | 10 |
| Motor Power | 325 Watts |
| Planetary Touch Points | Yes |
| Plug Type | 3 Prong, 3 Prong Cord |
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | Yes |
| Specification Sheet |
| Product Manual |
| Warranty Guide |
| CA Prop 65 Warning Label |























