
The Story
Victory Twister BBQ 36-Inch 1200 CFM Under Cabinet Outdoor Range Hood for Barbeques in Stainless Steel (Twister-BBQ-36)
Introducing our robust and reliable BBQ Range Hood, the Victory Twister-BBQ. Specifically designed for BBQ's and crafted to enhance your outdoor cooking experience with unmatched ventilation performance and designed to withstand the rigors of grilling and barbecuing.
Equipped with a powerful 1200 CFM blower and designed with the filters brought further forward to avoid wasted suction over the BBQ lid, this range hood efficiently removes smoke, grease, and cooking odors. The mechanical switches allow easy control over your ventilation and the warm, dimmable LED lights while the dishwasher safe stainless steel filters make this range hood easy to clean.
Highlights
- Quiet Operation – Enjoy the silence of clean air
- Stainless Baffle Filters – Easy to clean, dishwasher safe
- Lifetime Warranty – Lifetime motor & 5 year parts
- Powerful Internal Blower – Up to 1200 CFM
Features
- All-Metal Impellers with LIFETIME Warranty – Reliable motor with a Lifetime Warranty. The ultimate choice for long-lasting performance. It’s true that what’s inside matters most.
- Dishwasher Safe Stainless Steel Filters – Discover the advantages of our Easy-to-Clean, Dishwasher Safe stainless steel filters. Never replace a filter again.
- Fully Mechanical – Enjoy Unbeatable Reliability with mechanical rotary knob controls. A simpler, less complicated experience.
- Assembled in Canada
- 1200 CFM (with 10" Duct Size)
- Front-Focused Suction
- Top Vented
- 4 Speed Mechanical Rotary Switch
- Dimmable LED Lights
- 1.5 - 7 Sones
- Hidden Switch Design
- Adjustable Chimney Covers for 8'-9' Ceilings
- Made with 19 Gauge Stainless Steel
- Stainless Steel Baffle Filters and Grease Tray
- Five Year Parts Warranty
| Dimensions | 35 ½" W x 27" D x 15½" H (Height from bottom of range hood to installation holes) |
| Body | Stainless Steel (304) (1mm) |
| Power Rating | 120 V / 60 Hz (USA & Canada standard) |
| General Input Power | 300 W + (# of Lights × 5W) |
| Motor Input Power | 300 W |
| Motor Revolution | 800 RPM to 1300 RPM (±10%) |
| Levels Of Speed Control | 4 Levels |
| Maximum Airflow | 1200 CFM (10") |
| Noise Level (Min/Max) | 1.2 Sones / 6.6 Sones |
| Weight | 90 lbs. - Increase by 10 lbs. every size up |
| Ceiling Height | 8' to 9' standard (extensions avail.) |
| Duct Direction | Top Exhaust |
| Filtration Type | Stainless Steel Filters + Grease Trap |
| Duct Type | 10" Round |
| Dishwasher-safe | Yes |
| Light Type | LED |
| Controls | Mechanical Switches with Hidden Design |
| Certifications | cETLus |
| Warranty | 5 Year Parts |
| Specification Sheet |
| Installation Guide & User Manual |
| Dimensions Diagram |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Victory Twister BBQ 36-Inch 1200 CFM Under Cabinet Outdoor Range Hood for Barbeques in Stainless Steel (Twister-BBQ-36)
Introducing our robust and reliable BBQ Range Hood, the Victory Twister-BBQ. Specifically designed for BBQ's and crafted to enhance your outdoor cooking experience with unmatched ventilation performance and designed to withstand the rigors of grilling and barbecuing.
Equipped with a powerful 1200 CFM blower and designed with the filters brought further forward to avoid wasted suction over the BBQ lid, this range hood efficiently removes smoke, grease, and cooking odors. The mechanical switches allow easy control over your ventilation and the warm, dimmable LED lights while the dishwasher safe stainless steel filters make this range hood easy to clean.
Highlights
- Quiet Operation – Enjoy the silence of clean air
- Stainless Baffle Filters – Easy to clean, dishwasher safe
- Lifetime Warranty – Lifetime motor & 5 year parts
- Powerful Internal Blower – Up to 1200 CFM
Features
- All-Metal Impellers with LIFETIME Warranty – Reliable motor with a Lifetime Warranty. The ultimate choice for long-lasting performance. It’s true that what’s inside matters most.
- Dishwasher Safe Stainless Steel Filters – Discover the advantages of our Easy-to-Clean, Dishwasher Safe stainless steel filters. Never replace a filter again.
- Fully Mechanical – Enjoy Unbeatable Reliability with mechanical rotary knob controls. A simpler, less complicated experience.
- Assembled in Canada
- 1200 CFM (with 10" Duct Size)
- Front-Focused Suction
- Top Vented
- 4 Speed Mechanical Rotary Switch
- Dimmable LED Lights
- 1.5 - 7 Sones
- Hidden Switch Design
- Adjustable Chimney Covers for 8'-9' Ceilings
- Made with 19 Gauge Stainless Steel
- Stainless Steel Baffle Filters and Grease Tray
- Five Year Parts Warranty
| Dimensions | 35 ½" W x 27" D x 15½" H (Height from bottom of range hood to installation holes) |
| Body | Stainless Steel (304) (1mm) |
| Power Rating | 120 V / 60 Hz (USA & Canada standard) |
| General Input Power | 300 W + (# of Lights × 5W) |
| Motor Input Power | 300 W |
| Motor Revolution | 800 RPM to 1300 RPM (±10%) |
| Levels Of Speed Control | 4 Levels |
| Maximum Airflow | 1200 CFM (10") |
| Noise Level (Min/Max) | 1.2 Sones / 6.6 Sones |
| Weight | 90 lbs. - Increase by 10 lbs. every size up |
| Ceiling Height | 8' to 9' standard (extensions avail.) |
| Duct Direction | Top Exhaust |
| Filtration Type | Stainless Steel Filters + Grease Trap |
| Duct Type | 10" Round |
| Dishwasher-safe | Yes |
| Light Type | LED |
| Controls | Mechanical Switches with Hidden Design |
| Certifications | cETLus |
| Warranty | 5 Year Parts |
| Specification Sheet |
| Installation Guide & User Manual |
| Dimensions Diagram |























