
The Story
Pentair Everpure EF-3000 Quick-Change Filter Cartridge, 6Pk (EV985756)
The same commercial quality that makes Pentair Everpure the overwhelming choice for water filtration in restaurants is also available for your home—now without the need for extra faucets. The Pentair® Everpure® EF-3000 introduces great-tasting, crisp, clean filtered water at every regular tap in your home. The smaller canister size makes it an ideal system for any application where space is limited.
Highlights
- Introduces Great-Tasting, Crisp, Clean, Clean Filtered Water at every regular tap in your home.
- Reduces Lead, Chlorine, Taste and Odor, Dirt, Cloudiness and More down to particles as small as 0.5 micron in size; NSF/ANSI Standard 53 certified to reduce cysts such as Cryptosporidium and Giardia
- Retains Vital Minerals Found Naturally in Water to ensure the health and delicious taste of your water; helps prevent lime and scale build-up in water-using appliances
- Filters 3,000 Gallons (at 2.2 gpm flow) equivalent to 22,700 bottles of water
- Made In The USA - Pentair Everpure EF series products are made in the USA and use commercial grade metal containers that protect the filter system from splitting or bursting
| Item Weight | 1.7 Pounds |
| Product Dimensions | 3.2" D x 15" W x 3.2" H |
| Item model number | EV985750 |
| Manufacturer | Pentair |
| Part Number | EV985750 |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Size | 0.5 Micron |
| Material | Alloy Steel |
| External Testing Certification | WQA |
| Product Benefits | Removes Sediment |
| Manufacturer | Pentair |
| Temperature (Min) | 35 °F |
| Temperature (Max) | 100 °F |
| Pressure (Min) | 10 psi |
| Pressure (Max) | 125 psi |
| Everpure Catalog |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Pentair Everpure EF-3000 Quick-Change Filter Cartridge, 6Pk (EV985756)
The same commercial quality that makes Pentair Everpure the overwhelming choice for water filtration in restaurants is also available for your home—now without the need for extra faucets. The Pentair® Everpure® EF-3000 introduces great-tasting, crisp, clean filtered water at every regular tap in your home. The smaller canister size makes it an ideal system for any application where space is limited.
Highlights
- Introduces Great-Tasting, Crisp, Clean, Clean Filtered Water at every regular tap in your home.
- Reduces Lead, Chlorine, Taste and Odor, Dirt, Cloudiness and More down to particles as small as 0.5 micron in size; NSF/ANSI Standard 53 certified to reduce cysts such as Cryptosporidium and Giardia
- Retains Vital Minerals Found Naturally in Water to ensure the health and delicious taste of your water; helps prevent lime and scale build-up in water-using appliances
- Filters 3,000 Gallons (at 2.2 gpm flow) equivalent to 22,700 bottles of water
- Made In The USA - Pentair Everpure EF series products are made in the USA and use commercial grade metal containers that protect the filter system from splitting or bursting
| Item Weight | 1.7 Pounds |
| Product Dimensions | 3.2" D x 15" W x 3.2" H |
| Item model number | EV985750 |
| Manufacturer | Pentair |
| Part Number | EV985750 |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Size | 0.5 Micron |
| Material | Alloy Steel |
| External Testing Certification | WQA |
| Product Benefits | Removes Sediment |
| Manufacturer | Pentair |
| Temperature (Min) | 35 °F |
| Temperature (Max) | 100 °F |
| Pressure (Min) | 10 psi |
| Pressure (Max) | 125 psi |
| Everpure Catalog |














