
Original: $197.96
-65%$197.96
$69.29The Story
Pentair Everpure EF-6000 Quick-Change Filter Cartridge, 6Pk (EV985556)
The same commercial quality that makes Pentair® Everpure® the overwhelming choice for water filtration in restaurants is also available for your home—now without the need for extra faucets. The Pentair® Everpure® EF-6000 introduces great-tasting, crisp, clean filtered water at every regular tap in your home, and its large capacity makes it ideal for your family kitchen prep sink or pot filler.
Highlights
- Introduces Great-Tasting, Crisp, Clean, Clean Filtered Water at every regular tap in your home.
- Reduces Lead, Chlorine, Taste and Odor, Dirt, Cloudiness and More down to particles as small as 0.5 micron in size; NSF/ANSI Standard 53 certified to reduce cysts such as Cryptosporidium and Giardia
- Retains Vital Minerals Found Naturally in Water to ensure the health and delicious taste of your water; helps prevent lime and scale build-up in water-using appliances
- Filters 6,000 Gallons (at 2.2 gpm flow) equivalent to 45,400 bottles of water
- Made In The USA - Pentair Everpure EF series products are made in the USA and use commercial grade metal containers that protect the filter system from splitting or bursting
| Item Weight | 1.5 Pounds |
| Product Dimensions | 3.2" D x 17.2" W x 3.2" H |
| Item model number | EV985550 |
| Manufacturer | Pentair |
| Part Number | EV985550 |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Size | 0.5 Micron |
| Material | Aluminum |
| External Testing Certification | WQA |
| Product Benefits | Reduces Chlorine |
| Manufacturer | Pentair |
| Temperature (Min) | 35 °F |
| Temperature (Max) | 100 °F |
| Pressure (Min) | 10 psi |
| Pressure (Max) | 125 psi |
| Everpure Catalog |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Pentair Everpure EF-6000 Quick-Change Filter Cartridge, 6Pk (EV985556)
The same commercial quality that makes Pentair® Everpure® the overwhelming choice for water filtration in restaurants is also available for your home—now without the need for extra faucets. The Pentair® Everpure® EF-6000 introduces great-tasting, crisp, clean filtered water at every regular tap in your home, and its large capacity makes it ideal for your family kitchen prep sink or pot filler.
Highlights
- Introduces Great-Tasting, Crisp, Clean, Clean Filtered Water at every regular tap in your home.
- Reduces Lead, Chlorine, Taste and Odor, Dirt, Cloudiness and More down to particles as small as 0.5 micron in size; NSF/ANSI Standard 53 certified to reduce cysts such as Cryptosporidium and Giardia
- Retains Vital Minerals Found Naturally in Water to ensure the health and delicious taste of your water; helps prevent lime and scale build-up in water-using appliances
- Filters 6,000 Gallons (at 2.2 gpm flow) equivalent to 45,400 bottles of water
- Made In The USA - Pentair Everpure EF series products are made in the USA and use commercial grade metal containers that protect the filter system from splitting or bursting
| Item Weight | 1.5 Pounds |
| Product Dimensions | 3.2" D x 17.2" W x 3.2" H |
| Item model number | EV985550 |
| Manufacturer | Pentair |
| Part Number | EV985550 |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Size | 0.5 Micron |
| Material | Aluminum |
| External Testing Certification | WQA |
| Product Benefits | Reduces Chlorine |
| Manufacturer | Pentair |
| Temperature (Min) | 35 °F |
| Temperature (Max) | 100 °F |
| Pressure (Min) | 10 psi |
| Pressure (Max) | 125 psi |
| Everpure Catalog |














