
The Story
The distinctive top hat shape of each ice cube from Perlick's 15" Signature Series Clear Ice Maker is more than an attractive look. It’s a part of Perlick's commitment to performance, even for ice cubes.
Highlights
- Innovative ice making technology ensures each cube is free of impurities, emphasizing the drink’s flavor. The unique top hat shape of the ice cube creates a flawless look and taste and prevents the ice from clumping, making a drink that’s easy to prepare and pleasing to the eye
- Impurity free ice melts slower allowing you to enjoy your drink without it quickly getting watered down
- Produces up to 51lbs. of ice per 24-hours with storage capacity of 22 lbs.
- Innovative ice making technology ensures each cube is free of impurities, emphasizing the drink’s flavor. The unique top hat shape of the ice cube creates a flawless look and taste and prevents the ice from clumping, making a drink that’s easy to prepare and pleasing to the eye
- Impurity free ice melts slower allowing you to enjoy your drink without it quickly getting watered down
- Produces up to 51lbs. of ice per 24-hours with storage capacity of 22 lbs.
- NSF Certified to NSF 12. Innovative ice making technology for clean hygienic ice
- UL Certified to NSF 372 low lead
Features
- All models available with stainless steel or panel ready door. Panel ready doors come ready to accept customer-supplied overlay and handle
- Power switch accessible without panel removal
- Easily disassembled water circuit for easy cleaning
- R-290 Refrigerant
- ADA Height Compliant models available
- Full Two Year Warranty
- Factory installed drain pump on all models
- Available from factory in left or right hinge for use in any space
| Overall Dimension | 14-7/8" W x 22-9/16" D x 33-1/2" H x |
| Opening Dimension | 15" W x 24-7/8" D x 34-1/2" H x |
| Technical Information | |
| Product Family | Undercounter Refrigeration |
| Product Series | Signature Series |
| Commercial / Residential | Residential |
| Refrigerant Type | R290 |
| Sides Finish | Stainless Steel |
| Top Finish | Stainless Steel |
| Back Finish | Galvanized Steel |
| Door Swing Clearance | 14" |
| Field Reversible Door | Yes |
| Interior Capacity cu. ft | 3.4 |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Leveling Legs | Yes |
| Voltage | 115V |
| Frequency (hertz) | 60 Hz |
| Amperage | 4 |
| Type | Freestanding/Built In |
| Color | Panel Ready |
| Door Color | Panel Ready |
| Cabinet Color | Stainless Steel |
| Undercounter | Yes |
| Field Reversible Door | Yes |
| Accepts Custom Panels | Yes |
| Clear Ice | Yes |
| Daily Ice Production | 51 Lbs. |
| Type of Cubes | Gourmet Cube |
| Ice Storage | 22 Lbs. |
| Defrost | Automatic |
| Factory Installed Pump | Yes |
| WiFi Connected | No |
| Countertop | No |
| Energy Star Rated | No |
| CEE Rating | Not Available |
| ADA Compliant | No |
| Approved for Outdoor Use | Yes |
| Certifications | |
| NSF C US | No |
| NSF Rated | Yes |
| Prop 65 Eligible | Yes |
| UL C US | Yes |
| Specs Sheet |
| Installation Manual |
| Wood Toekick Template |
| Ice Maker Overlay Template |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The distinctive top hat shape of each ice cube from Perlick's 15" Signature Series Clear Ice Maker is more than an attractive look. It’s a part of Perlick's commitment to performance, even for ice cubes.
Highlights
- Innovative ice making technology ensures each cube is free of impurities, emphasizing the drink’s flavor. The unique top hat shape of the ice cube creates a flawless look and taste and prevents the ice from clumping, making a drink that’s easy to prepare and pleasing to the eye
- Impurity free ice melts slower allowing you to enjoy your drink without it quickly getting watered down
- Produces up to 51lbs. of ice per 24-hours with storage capacity of 22 lbs.
- Innovative ice making technology ensures each cube is free of impurities, emphasizing the drink’s flavor. The unique top hat shape of the ice cube creates a flawless look and taste and prevents the ice from clumping, making a drink that’s easy to prepare and pleasing to the eye
- Impurity free ice melts slower allowing you to enjoy your drink without it quickly getting watered down
- Produces up to 51lbs. of ice per 24-hours with storage capacity of 22 lbs.
- NSF Certified to NSF 12. Innovative ice making technology for clean hygienic ice
- UL Certified to NSF 372 low lead
Features
- All models available with stainless steel or panel ready door. Panel ready doors come ready to accept customer-supplied overlay and handle
- Power switch accessible without panel removal
- Easily disassembled water circuit for easy cleaning
- R-290 Refrigerant
- ADA Height Compliant models available
- Full Two Year Warranty
- Factory installed drain pump on all models
- Available from factory in left or right hinge for use in any space
| Overall Dimension | 14-7/8" W x 22-9/16" D x 33-1/2" H x |
| Opening Dimension | 15" W x 24-7/8" D x 34-1/2" H x |
| Technical Information | |
| Product Family | Undercounter Refrigeration |
| Product Series | Signature Series |
| Commercial / Residential | Residential |
| Refrigerant Type | R290 |
| Sides Finish | Stainless Steel |
| Top Finish | Stainless Steel |
| Back Finish | Galvanized Steel |
| Door Swing Clearance | 14" |
| Field Reversible Door | Yes |
| Interior Capacity cu. ft | 3.4 |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Leveling Legs | Yes |
| Voltage | 115V |
| Frequency (hertz) | 60 Hz |
| Amperage | 4 |
| Type | Freestanding/Built In |
| Color | Panel Ready |
| Door Color | Panel Ready |
| Cabinet Color | Stainless Steel |
| Undercounter | Yes |
| Field Reversible Door | Yes |
| Accepts Custom Panels | Yes |
| Clear Ice | Yes |
| Daily Ice Production | 51 Lbs. |
| Type of Cubes | Gourmet Cube |
| Ice Storage | 22 Lbs. |
| Defrost | Automatic |
| Factory Installed Pump | Yes |
| WiFi Connected | No |
| Countertop | No |
| Energy Star Rated | No |
| CEE Rating | Not Available |
| ADA Compliant | No |
| Approved for Outdoor Use | Yes |
| Certifications | |
| NSF C US | No |
| NSF Rated | Yes |
| Prop 65 Eligible | Yes |
| UL C US | Yes |
| Specs Sheet |
| Installation Manual |
| Wood Toekick Template |
| Ice Maker Overlay Template |























