
The Story
Victory Prestige 48-Inch 2300 CFM Under Cabinet BBQ Range Hood in Stainless Steel (Prestige-48)
The Victory Prestige-48" range hood is specifically designed for BBQ's to give efficient coverage over your grill. In most cases, the lid of your BBQ will push the grill further from the wall, but with the Victory Prestige's range hood 32" depth, covering your grill is no problem.
The Victory Prestige range hood comes with mechanical rotary switches, making this outdoor range hood one of our most reliable models. Designed, assembled, and certified in Canada for long lasting, problem free service. We offer a 5 year parts warranty on this model.
This range hood comes with a 10" duct for each motor for a total of an amazing 2300CFM. Air discharge direction is top vented.
Highlights
- Quiet Operation - Enjoy the silence of clean air
- Stainless Baffle Filters - Easy to clean, dishwasher safe
- Lifetime Warranty - Lifetime motor & 5 year parts
- Powerful Internal Blowers - up to 2300 CFM
Features
-
All-Metal Impellers with LIFETIME Warranty
Reliable motor with a Lifetime Warranty - The Ultimate Choice for Long-lasting Performance. It's true that what's inside matters most. - Dishwasher Safe Stainless Steel Filters - Discover the Advantages of our Easy-to-Clean, Dishwasher Safe Stainless Steel Filters. Never replace a filter again.
- Fully Mechanical - Enjoy Unbeatable Reliability with our Mechanical Rotary Knob Controls. A simpler, less complicated experience.
- Assembled in Canada
- 32" Deep for Effective Coverage
- 2300 CFM
- Two 10" Round Duct Exhausts
- Top Vented
- 4 Speed Mechanical Control
- Dimmable LED Lights
- 1.5 - 7.0 Sones
- Hidden Switch Design
- Made with 19 Gauge Stainless Steel
- Stainless Steel Baffle Filters and Grease Tray
- Five Year Parts Warranty
| Dimensions | 47 ⅝" W x 31 ⅞" D x 23 ⅞" H |
| Body | Stainless Steel (304) (1mm) |
| Power Rating | 120 V / 60 Hz (USA & Canada standard) |
| General Input Power | 600 W + (# of Lights x 5W) |
| Motor Input Power | 300 W + 300 W |
| Motor Revolution | 800 RPM to 1300 RPM (±10%) |
| Maximum Airflow | 2300 CFM |
| Noise Level (Each Motor) | 1.5 Sones - 7.0 Sones |
| Weight | 135 lbs. - Increase by 15 lbs. every size up |
| Duct Direction | Top Exhaust |
| Filtration Type | Stainless Steel Filters + Grease Trap |
| Duct Type | 10" Round |
| Dishwasher-safe | Yes |
| Light Type | LED |
| Controls | Mechanical Switches with Hidden Design |
| Certifications | cETLus |
| Warranty | 5 Year Parts |
| Specification Sheet |
| Installation Guide & User Manual |
| Dimensions |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Victory Prestige 48-Inch 2300 CFM Under Cabinet BBQ Range Hood in Stainless Steel (Prestige-48)
The Victory Prestige-48" range hood is specifically designed for BBQ's to give efficient coverage over your grill. In most cases, the lid of your BBQ will push the grill further from the wall, but with the Victory Prestige's range hood 32" depth, covering your grill is no problem.
The Victory Prestige range hood comes with mechanical rotary switches, making this outdoor range hood one of our most reliable models. Designed, assembled, and certified in Canada for long lasting, problem free service. We offer a 5 year parts warranty on this model.
This range hood comes with a 10" duct for each motor for a total of an amazing 2300CFM. Air discharge direction is top vented.
Highlights
- Quiet Operation - Enjoy the silence of clean air
- Stainless Baffle Filters - Easy to clean, dishwasher safe
- Lifetime Warranty - Lifetime motor & 5 year parts
- Powerful Internal Blowers - up to 2300 CFM
Features
-
All-Metal Impellers with LIFETIME Warranty
Reliable motor with a Lifetime Warranty - The Ultimate Choice for Long-lasting Performance. It's true that what's inside matters most. - Dishwasher Safe Stainless Steel Filters - Discover the Advantages of our Easy-to-Clean, Dishwasher Safe Stainless Steel Filters. Never replace a filter again.
- Fully Mechanical - Enjoy Unbeatable Reliability with our Mechanical Rotary Knob Controls. A simpler, less complicated experience.
- Assembled in Canada
- 32" Deep for Effective Coverage
- 2300 CFM
- Two 10" Round Duct Exhausts
- Top Vented
- 4 Speed Mechanical Control
- Dimmable LED Lights
- 1.5 - 7.0 Sones
- Hidden Switch Design
- Made with 19 Gauge Stainless Steel
- Stainless Steel Baffle Filters and Grease Tray
- Five Year Parts Warranty
| Dimensions | 47 ⅝" W x 31 ⅞" D x 23 ⅞" H |
| Body | Stainless Steel (304) (1mm) |
| Power Rating | 120 V / 60 Hz (USA & Canada standard) |
| General Input Power | 600 W + (# of Lights x 5W) |
| Motor Input Power | 300 W + 300 W |
| Motor Revolution | 800 RPM to 1300 RPM (±10%) |
| Maximum Airflow | 2300 CFM |
| Noise Level (Each Motor) | 1.5 Sones - 7.0 Sones |
| Weight | 135 lbs. - Increase by 15 lbs. every size up |
| Duct Direction | Top Exhaust |
| Filtration Type | Stainless Steel Filters + Grease Trap |
| Duct Type | 10" Round |
| Dishwasher-safe | Yes |
| Light Type | LED |
| Controls | Mechanical Switches with Hidden Design |
| Certifications | cETLus |
| Warranty | 5 Year Parts |
| Specification Sheet |
| Installation Guide & User Manual |
| Dimensions |























