
Original: $1,369.81
-65%$1,369.81
$479.43The Story
Empava 36-Inch Pro-Style Slide-In Natural Gas Cooktops (EMPV-36GC31)
Empava 36-Inch Pro-Style Slide-In Gas Cooktop offers 6 versatile burners of different sizes, with two single 18000-BTU burners, three single 12000-BTU burners, a dual ring 15000-BTU burner (650-BTU for simmering), distribute even heat for simmering, boiling, stir-frying, steaming, melting, or even caramelizing! And offers reasonable solid cast iron grill layout, which makes sure there's enough space between burners to use several pots at once without pushing one off-center.
Features
-
Cook Efficiently. The slide-in gas range top offers 6 versatile burners of different sizes, with two single 18000-BTU burners, three single 12000-BTU burners, a dual ring 15000-BTU burner (650-BTU for simmering), distribute even heat for simmering, boiling, stir-frying, steaming, melting, or even caramelizing! It definitely meets your requirement for efficiency and creativity.
-
Cook In Multiple Situations. The commercial-grade gas range offers a reasonable solid cast iron grill layout, which makes sure there's enough space between burners to use several pots at once without pushing one off-center. It can be used for multi-purpose such as RVs, light families, small kitchens and outdoor cooking, etc.
|
Dimensions |
|
| Product Dimensions | 36 in. W x 28.38 in. D x 8.72 in. H |
| Cutout Dimensions | 36.12 in. W x 24.77 in. D x 7.3 in. H |
|
Electrical |
|
| Voltage | 120V |
| Amperage | 15A |
|
Details |
|
| Fuel Type | Natural Gas |
| Color/Finish | Stainless Steel |
| Burners Included | Yes |
| Number of Burners | 6 |
| Left Front Burner BTU | 18000 |
| Left Rear Burner BTU | 12000 |
| Center Rear Burner BTU | 12000 |
| Center Front Burner BTU | 15000 |
| Right Front Burner BTU | 18000 |
| Right Rear Buner BTU | 12000 |
| Dual Size Burner | Yes |
| Control Location | Front |
| Number of Controls | 6 |
| Gas Heat Configuration | Sealed burners |
| Gas Type | Natural Gas |
| Installable Over Wall Oven | Yes |
| Cooktop Surface Structure | Grate |
| Power Display Indicator | Yes |
| LP Gas Convertible | Yes |
| Ignition Type | Electric |
| Grates Included | Yes |
| Grate Color | Black |
| Grate Material | Cast Iron |
| Continuous Grates | Yes |
| Installation Kit | Yes |
| Power Cord Included | Yes |
| Deep Recessed | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Pre-installed | Pre-installed for natural gas |
| Included | Gas regulator(can be converted to liquid propane gas use ) |
| Not included | LPG conversion kit |
| Pre-installed | US standard 120v GFCI power cord (electric ignitor), |
| Required | 15 amps breaker |
| Compatibility | Any Empava 24/30 in. Under-counter single wall oven |
| Features | Stainless-steel, stain and heat discoloration-resistant, easy-to-clean surface, automatic reignition function |
| Design for safety | The control knobs with blue LED lights allow you to see if the cooktop is turned on from a distance. |
| User Manual |
| Certification |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Empava 36-Inch Pro-Style Slide-In Natural Gas Cooktops (EMPV-36GC31)
Empava 36-Inch Pro-Style Slide-In Gas Cooktop offers 6 versatile burners of different sizes, with two single 18000-BTU burners, three single 12000-BTU burners, a dual ring 15000-BTU burner (650-BTU for simmering), distribute even heat for simmering, boiling, stir-frying, steaming, melting, or even caramelizing! And offers reasonable solid cast iron grill layout, which makes sure there's enough space between burners to use several pots at once without pushing one off-center.
Features
-
Cook Efficiently. The slide-in gas range top offers 6 versatile burners of different sizes, with two single 18000-BTU burners, three single 12000-BTU burners, a dual ring 15000-BTU burner (650-BTU for simmering), distribute even heat for simmering, boiling, stir-frying, steaming, melting, or even caramelizing! It definitely meets your requirement for efficiency and creativity.
-
Cook In Multiple Situations. The commercial-grade gas range offers a reasonable solid cast iron grill layout, which makes sure there's enough space between burners to use several pots at once without pushing one off-center. It can be used for multi-purpose such as RVs, light families, small kitchens and outdoor cooking, etc.
|
Dimensions |
|
| Product Dimensions | 36 in. W x 28.38 in. D x 8.72 in. H |
| Cutout Dimensions | 36.12 in. W x 24.77 in. D x 7.3 in. H |
|
Electrical |
|
| Voltage | 120V |
| Amperage | 15A |
|
Details |
|
| Fuel Type | Natural Gas |
| Color/Finish | Stainless Steel |
| Burners Included | Yes |
| Number of Burners | 6 |
| Left Front Burner BTU | 18000 |
| Left Rear Burner BTU | 12000 |
| Center Rear Burner BTU | 12000 |
| Center Front Burner BTU | 15000 |
| Right Front Burner BTU | 18000 |
| Right Rear Buner BTU | 12000 |
| Dual Size Burner | Yes |
| Control Location | Front |
| Number of Controls | 6 |
| Gas Heat Configuration | Sealed burners |
| Gas Type | Natural Gas |
| Installable Over Wall Oven | Yes |
| Cooktop Surface Structure | Grate |
| Power Display Indicator | Yes |
| LP Gas Convertible | Yes |
| Ignition Type | Electric |
| Grates Included | Yes |
| Grate Color | Black |
| Grate Material | Cast Iron |
| Continuous Grates | Yes |
| Installation Kit | Yes |
| Power Cord Included | Yes |
| Deep Recessed | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Pre-installed | Pre-installed for natural gas |
| Included | Gas regulator(can be converted to liquid propane gas use ) |
| Not included | LPG conversion kit |
| Pre-installed | US standard 120v GFCI power cord (electric ignitor), |
| Required | 15 amps breaker |
| Compatibility | Any Empava 24/30 in. Under-counter single wall oven |
| Features | Stainless-steel, stain and heat discoloration-resistant, easy-to-clean surface, automatic reignition function |
| Design for safety | The control knobs with blue LED lights allow you to see if the cooktop is turned on from a distance. |
| User Manual |
| Certification |





















