
The Story
Victory Verona 36-Inch 900 CFM Under Cabinet Range Hood in Stainless Steel (Verona-36)
This under-cabinet range hood is equipped with a powerful 900 CFM motor, making it an ideal choice for quickly and efficiently removing smoke, steam, odors, and grease from your kitchen. The Victory Verona features 4 fan speeds for customizable airflow control, and its easy-to-clean dishwasher safe stainless steel filters and grease tray keeps your range hood looking brand new.
The dimmable LED Lighting illuminates your cooktop for clear visibility while the quiet operation ensures a peaceful cooking environment. Designed with mechanical rotary switches and an all metal double blower, this range hood is easy to use and reliable making it a must-have for serious home chefs and anyone who values a fresh, clean kitchen atmosphere.
Highlights
- Quiet Operation - Enjoy the silence of clean air
- Stainless Baffle Filters - Easy to clean, dishwasher safe
- Lifetime Warranty - Lifetime motor & 5 year parts
- Powerful Internal Double Blower - up to 900 CFM
Features
- All-Metal Impellers with LIFETIME Warranty - Reliable double motor with a Lifetime Warranty: The Ultimate Choice for Long-lasting Performance. It's true that what's inside matters most.
- Dishwasher Safe Stainless Steel Filters - Discover the Advantages of our Easy-to-Clean, Dishwasher Safe Stainless Steel Filters. Never replace a filter again.
- Fully Mechanical - Enjoy Unbeatable Reliability with our Mechanical Rotary Knob Controls. A simpler, less complicated experience.
- Assembled in Canada
- 900 CFM Metal Blower
- 8" Round Duct
- Top Vent
- 4 Speed Mechanical Rotary Switch
- Hidden Switch Design
- Two Dimmable LED Lights
- 1 - 6 Sones
- Made with 19 Gauge Stainless Steel
- Stainless Steel Baffle Filters and Grease Tray
- Five Year Parts Warranty
| Dimensions | 35 1/2" W x 22" D x 9 3/4" H |
| Body | Stainless Steel (304) (1mm) Brushed finish |
| Power Rating | 120 V / 60 Hz (USA & Canada standard) |
| General Input Power | 240 W + (# of Lights x 5W) |
| Motor Input Power | 240 W |
| Motor Revolution | 800 RPM to 1300 RPM (±10%) |
| Levels Of Speed Control | 4 Levels |
| Maximum Airflow | 900 CFM |
| Noise Level (Min/Max) | 1.5 Sones / 6.5 Sones |
| Weight | 65 lbs. - Increase by 5 lbs. every size up |
| Duct Direction | Top Exhaust |
| Filtration Type | Stainless Steel Filters + Grease Trap |
| Duct Type | 8" Round |
| Dishwasher-safe | Yes |
| Light Type | LED |
| Controls | Mechanical Switches with Hidden Design |
| Certifications | cETLus |
| Warranty | 5 Year Parts |
| Specification Sheet |
| Installation Guide & User Manual |
| Dimensions |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Victory Verona 36-Inch 900 CFM Under Cabinet Range Hood in Stainless Steel (Verona-36)
This under-cabinet range hood is equipped with a powerful 900 CFM motor, making it an ideal choice for quickly and efficiently removing smoke, steam, odors, and grease from your kitchen. The Victory Verona features 4 fan speeds for customizable airflow control, and its easy-to-clean dishwasher safe stainless steel filters and grease tray keeps your range hood looking brand new.
The dimmable LED Lighting illuminates your cooktop for clear visibility while the quiet operation ensures a peaceful cooking environment. Designed with mechanical rotary switches and an all metal double blower, this range hood is easy to use and reliable making it a must-have for serious home chefs and anyone who values a fresh, clean kitchen atmosphere.
Highlights
- Quiet Operation - Enjoy the silence of clean air
- Stainless Baffle Filters - Easy to clean, dishwasher safe
- Lifetime Warranty - Lifetime motor & 5 year parts
- Powerful Internal Double Blower - up to 900 CFM
Features
- All-Metal Impellers with LIFETIME Warranty - Reliable double motor with a Lifetime Warranty: The Ultimate Choice for Long-lasting Performance. It's true that what's inside matters most.
- Dishwasher Safe Stainless Steel Filters - Discover the Advantages of our Easy-to-Clean, Dishwasher Safe Stainless Steel Filters. Never replace a filter again.
- Fully Mechanical - Enjoy Unbeatable Reliability with our Mechanical Rotary Knob Controls. A simpler, less complicated experience.
- Assembled in Canada
- 900 CFM Metal Blower
- 8" Round Duct
- Top Vent
- 4 Speed Mechanical Rotary Switch
- Hidden Switch Design
- Two Dimmable LED Lights
- 1 - 6 Sones
- Made with 19 Gauge Stainless Steel
- Stainless Steel Baffle Filters and Grease Tray
- Five Year Parts Warranty
| Dimensions | 35 1/2" W x 22" D x 9 3/4" H |
| Body | Stainless Steel (304) (1mm) Brushed finish |
| Power Rating | 120 V / 60 Hz (USA & Canada standard) |
| General Input Power | 240 W + (# of Lights x 5W) |
| Motor Input Power | 240 W |
| Motor Revolution | 800 RPM to 1300 RPM (±10%) |
| Levels Of Speed Control | 4 Levels |
| Maximum Airflow | 900 CFM |
| Noise Level (Min/Max) | 1.5 Sones / 6.5 Sones |
| Weight | 65 lbs. - Increase by 5 lbs. every size up |
| Duct Direction | Top Exhaust |
| Filtration Type | Stainless Steel Filters + Grease Trap |
| Duct Type | 8" Round |
| Dishwasher-safe | Yes |
| Light Type | LED |
| Controls | Mechanical Switches with Hidden Design |
| Certifications | cETLus |
| Warranty | 5 Year Parts |
| Specification Sheet |
| Installation Guide & User Manual |
| Dimensions |























