
Original: $1,519.20
-65%$1,519.20
$531.72The Story
Keep your kitchen fresh and quiet with the Victory 30-Inch Wall Mount Range Hood. Featuring a powerful 750 CFM blower, durable stainless steel baffle filters, and ultra-quiet operation, it’s designed for peak performance and easy maintenance. Backed by a lifetime motor warranty and 5-year parts coverage.
Highlights
- Quiet Operation - Enjoy the silence of clean air
- Stainless Baffle Filters - Easy to clean, dishwasher safe
- Lifetime Warranty - Lifetime motor & 5 year parts
- Powerful Internal Blower - up to 750 CFM
Features
- All-Metal Impeller with LIFETIME Warranty - Reliable motor with a Lifetime Warranty: The Ultimate Choice for Long-lasting Performance. It's true that what's inside matters most.
- Dishwasher Safe Stainless Steel Filters - Discover the Advantages of our Easy-to-Clean, Dishwasher Safe Stainless Steel Filters. Never replace a filter again.
- Fully Mechanical - Enjoy Unbeatable Reliability with our Mechanical Rotary Knob Controls. A simpler, less complicated experience.
| Body Design | Seamless Stainless Steel, Brushed Finish |
| Power Rating | 120V / 60Hz (USA & Canada standard) |
| General Input Power | 180W (160W + 4 lights x 5W), 190W (160W + 6 lights x 5W) |
| Motor Input Power | 160W |
| Amperage | 2.5 Amps |
| Motor Revolution | 800 RPM (+/- 10%) to 1500 RPM (+/- 10%) |
| Levels Of Speed | 4 Levels |
| Maximum Airflow | 750 CFM (8” duct is used) |
| Air Pressure | 150 Pa (200 Pa Maximum) |
| Motor Type | Single Chamber Ultra Quiet (One motor, metal blades) |
| Fan Type | Centrifugal / Sirocco |
| Control Type | Rotary Mechanical Switches |
| Filtration Type | Stainless Steel Baffle Filters and Grease Tunnel |
| Illumination | 4 x , or 6 x 5W, 120V Dimmable (LED) |
| User Manual |
| Specs Sheet |
| Dimensions Diagram |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Keep your kitchen fresh and quiet with the Victory 30-Inch Wall Mount Range Hood. Featuring a powerful 750 CFM blower, durable stainless steel baffle filters, and ultra-quiet operation, it’s designed for peak performance and easy maintenance. Backed by a lifetime motor warranty and 5-year parts coverage.
Highlights
- Quiet Operation - Enjoy the silence of clean air
- Stainless Baffle Filters - Easy to clean, dishwasher safe
- Lifetime Warranty - Lifetime motor & 5 year parts
- Powerful Internal Blower - up to 750 CFM
Features
- All-Metal Impeller with LIFETIME Warranty - Reliable motor with a Lifetime Warranty: The Ultimate Choice for Long-lasting Performance. It's true that what's inside matters most.
- Dishwasher Safe Stainless Steel Filters - Discover the Advantages of our Easy-to-Clean, Dishwasher Safe Stainless Steel Filters. Never replace a filter again.
- Fully Mechanical - Enjoy Unbeatable Reliability with our Mechanical Rotary Knob Controls. A simpler, less complicated experience.
| Body Design | Seamless Stainless Steel, Brushed Finish |
| Power Rating | 120V / 60Hz (USA & Canada standard) |
| General Input Power | 180W (160W + 4 lights x 5W), 190W (160W + 6 lights x 5W) |
| Motor Input Power | 160W |
| Amperage | 2.5 Amps |
| Motor Revolution | 800 RPM (+/- 10%) to 1500 RPM (+/- 10%) |
| Levels Of Speed | 4 Levels |
| Maximum Airflow | 750 CFM (8” duct is used) |
| Air Pressure | 150 Pa (200 Pa Maximum) |
| Motor Type | Single Chamber Ultra Quiet (One motor, metal blades) |
| Fan Type | Centrifugal / Sirocco |
| Control Type | Rotary Mechanical Switches |
| Filtration Type | Stainless Steel Baffle Filters and Grease Tunnel |
| Illumination | 4 x , or 6 x 5W, 120V Dimmable (LED) |
| User Manual |
| Specs Sheet |
| Dimensions Diagram |























