
Original: $1,679.20
-65%$1,679.20
$587.72The Story
The Hurricane model is best used for heavy/standard cooking over a gas range, induction, or electric cooktop.
Experience powerful ventilation with the Victory Hurricane-36 Under Cabinet Range Hood. Featuring a top exhaust design, ultra-quiet 1200 CFM blower, and durable all-metal impellers backed by a lifetime warranty. Mechanical controls and dishwasher-safe stainless steel baffle filters make it a reliable, low-maintenance solution for any kitchen.
Highlights
- Top Exhaust
- Quiet Operation - Enjoy the silence of clean air
- Stainless Baffle Filters - Easy to clean, dishwasher safe
- Lifetime Warranty - Lifetime motor & 5 year parts
- Powerful Internal Blower - up to 1200 CFM
Features
- All-Metal Impellers with LIFETIME Warranty - Reliable motor with a Lifetime Warranty: The Ultimate Choice for Long-lasting Performance. It's true that what's inside matters most.
- Dishwasher Safe Stainless Steel Filters - Discover the Advantages of our Easy-to-Clean, Dishwasher Safe Stainless Steel Filters. Never replace a filter again.
- Fully Mechanical - Enjoy Unbeatable Reliability with our Mechanical Rotary Knob Controls. A simpler, less complicated experience.
| Body | Stainless Steel (19 gauge) |
| Power Rating | 120V/60Hz (USA & Canada standard) |
| General Input Power | 440 W for single blower, 740 W for double blower |
| Motor Input Power | 300 W (600 W for double blower for Model 60) |
| Motor Revolution | Motor Revolution |
| Levels Of Speed Control | 4 Levels |
| Maximum Airflow | 1000 CFM (2000 CFM for Model 60) |
| Air Pressure | 150 Pa (200 Pa Maximum) |
| Noise Level (sone) | Approximately 1.2 to 6.6 (Lowest to Highest Speed) |
| Motor Type | Double Chamber Ultra Quiet ( Metal blades) |
| Fan Type | Centrifugal |
| Control Type | Mechanical, Rotary Switches |
| Filtration Type | Stainless Steel Baffle Filters and Grease Tunnel |
| Illumination | 4 x 35W or 6 x 35w GU10, 120V Dimmable (LED Optional) |
| Venting Size | 10" |
| Warranty | 5 Years Parts Warranty |
| User Manual |
| Dimensions Diagram |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Hurricane model is best used for heavy/standard cooking over a gas range, induction, or electric cooktop.
Experience powerful ventilation with the Victory Hurricane-36 Under Cabinet Range Hood. Featuring a top exhaust design, ultra-quiet 1200 CFM blower, and durable all-metal impellers backed by a lifetime warranty. Mechanical controls and dishwasher-safe stainless steel baffle filters make it a reliable, low-maintenance solution for any kitchen.
Highlights
- Top Exhaust
- Quiet Operation - Enjoy the silence of clean air
- Stainless Baffle Filters - Easy to clean, dishwasher safe
- Lifetime Warranty - Lifetime motor & 5 year parts
- Powerful Internal Blower - up to 1200 CFM
Features
- All-Metal Impellers with LIFETIME Warranty - Reliable motor with a Lifetime Warranty: The Ultimate Choice for Long-lasting Performance. It's true that what's inside matters most.
- Dishwasher Safe Stainless Steel Filters - Discover the Advantages of our Easy-to-Clean, Dishwasher Safe Stainless Steel Filters. Never replace a filter again.
- Fully Mechanical - Enjoy Unbeatable Reliability with our Mechanical Rotary Knob Controls. A simpler, less complicated experience.
| Body | Stainless Steel (19 gauge) |
| Power Rating | 120V/60Hz (USA & Canada standard) |
| General Input Power | 440 W for single blower, 740 W for double blower |
| Motor Input Power | 300 W (600 W for double blower for Model 60) |
| Motor Revolution | Motor Revolution |
| Levels Of Speed Control | 4 Levels |
| Maximum Airflow | 1000 CFM (2000 CFM for Model 60) |
| Air Pressure | 150 Pa (200 Pa Maximum) |
| Noise Level (sone) | Approximately 1.2 to 6.6 (Lowest to Highest Speed) |
| Motor Type | Double Chamber Ultra Quiet ( Metal blades) |
| Fan Type | Centrifugal |
| Control Type | Mechanical, Rotary Switches |
| Filtration Type | Stainless Steel Baffle Filters and Grease Tunnel |
| Illumination | 4 x 35W or 6 x 35w GU10, 120V Dimmable (LED Optional) |
| Venting Size | 10" |
| Warranty | 5 Years Parts Warranty |
| User Manual |
| Dimensions Diagram |























