
Original: $1,839.20
-65%$1,839.20
$643.72The Story
The Victory 600 CFM Ceiling Mount Range Hood with Remote (Sunrise) is designed for homeowners who value powerful performance and long-term reliability. At its core is a dependable motor backed by a Lifetime Warranty, giving you confidence that this hood is built to last. With strong ventilation that effectively clears smoke, grease, and odors, the Victory Sunrise proves that what’s inside truly matters—delivering consistent performance you can rely on for years to come.
Convenience and style come together with the included easy-to-use remote control, featuring a built-in timer for effortless operation. The remote also seamlessly controls the hood’s bright LED light strips, which set the Victory Sunrise apart. These elegant LED strips provide a stunning glow while enhancing visibility over your cooking surface, creating a modern, refined look that elevates your kitchen space.
Features
- 3-Speed 600 CFM Blower
- Includes Remote to Control Motor and Lights
- Perimeter Suction Design Increases Airflow and Suction Power
- Installs Between Ceiling Joists
- Top or Side Exhaust
- 3-Speed 600 CFM Blower
- 6" Duct Size
- 3000K LED Light Strips
- Easy to use Remote Control (included)
- 1 - 6 Sones (Low/High)
- Washable Mesh Filters and Stainless Steel Door Cover
- 304 Brushed Stainless Steel
- 5 Year Parts Warranty
- LIFETIME¹ Motor Warranty
- cETLus for United States and Canada
- Conforms to UL 507
| Dimensions | 35 7/16" W x 21 5/8" D |
| Body Construction | Stainless Steel (304), 1mm |
| Blower Construction | Metal Blower Impeller |
| Power Rating | 120V / 60Hz |
| General Input Power | 320W (300W + 2 × 10W) |
| Motor Input Power | 300W |
| Motor Revolution | 800–1850 RPM (±10%) |
| Blower Speeds | 3 Levels |
| Airflow Levels | 200 / 400 / 600 CFM |
| Noise Level | 1.0 / 3.5 / 5.5 Sones |
| Weight | 45 lbs |
| Exhaust | 6” Round Top Vent or Side Vent |
| Filter | Aluminum Mesh (x3), Stainless Steel Door |
| Lights | 2 × 10W LED Strips (30,000 hrs lifespan) |
| Product Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Victory 600 CFM Ceiling Mount Range Hood with Remote (Sunrise) is designed for homeowners who value powerful performance and long-term reliability. At its core is a dependable motor backed by a Lifetime Warranty, giving you confidence that this hood is built to last. With strong ventilation that effectively clears smoke, grease, and odors, the Victory Sunrise proves that what’s inside truly matters—delivering consistent performance you can rely on for years to come.
Convenience and style come together with the included easy-to-use remote control, featuring a built-in timer for effortless operation. The remote also seamlessly controls the hood’s bright LED light strips, which set the Victory Sunrise apart. These elegant LED strips provide a stunning glow while enhancing visibility over your cooking surface, creating a modern, refined look that elevates your kitchen space.
Features
- 3-Speed 600 CFM Blower
- Includes Remote to Control Motor and Lights
- Perimeter Suction Design Increases Airflow and Suction Power
- Installs Between Ceiling Joists
- Top or Side Exhaust
- 3-Speed 600 CFM Blower
- 6" Duct Size
- 3000K LED Light Strips
- Easy to use Remote Control (included)
- 1 - 6 Sones (Low/High)
- Washable Mesh Filters and Stainless Steel Door Cover
- 304 Brushed Stainless Steel
- 5 Year Parts Warranty
- LIFETIME¹ Motor Warranty
- cETLus for United States and Canada
- Conforms to UL 507
| Dimensions | 35 7/16" W x 21 5/8" D |
| Body Construction | Stainless Steel (304), 1mm |
| Blower Construction | Metal Blower Impeller |
| Power Rating | 120V / 60Hz |
| General Input Power | 320W (300W + 2 × 10W) |
| Motor Input Power | 300W |
| Motor Revolution | 800–1850 RPM (±10%) |
| Blower Speeds | 3 Levels |
| Airflow Levels | 200 / 400 / 600 CFM |
| Noise Level | 1.0 / 3.5 / 5.5 Sones |
| Weight | 45 lbs |
| Exhaust | 6” Round Top Vent or Side Vent |
| Filter | Aluminum Mesh (x3), Stainless Steel Door |
| Lights | 2 × 10W LED Strips (30,000 hrs lifespan) |
| Product Manual |























