
The Story
Victory Jupiter Ductless Island Mount Range Hood in Stainless Steel (JUPITER)
The Victory Jupiter is a unique modern styled ductless range hood island range hood designed for kitchens that have no ducting. This ductless range hood has two charcoal filters attached to the motor to filter out smoke and odor before it exhausts out of the top back into your kitchen.
This ductless range hood comes equipped with a powerful 600CFM blower and is recommended for 30" cooktops, making it suitable for most kitchens. The mounting cables on this ductless range hood can also accommodate 8'-10' ceilings. For lighting the Victory Jupiter ductless range hood comes with two bright 5000K LED's.
Features
-
Ductless Recirculating Range Hood
-
600 CFM Blower
-
3 Speed Electronic Push Button Switch
-
Auto Shut-off Timer
-
2 Bright LED Lights
-
6" Round Duct
-
Adjustable Mounting Cables for 8'-10' Ceilings
-
Made with 19 Gauge Stainless Steel
-
Aluminum Mesh Filters with Stainless Steel Shield
- One Year Parts Warranty
| Body | Design |
| Seamless | Stainless Steel, Brushed Finish |
| Power | Rating |
| 120V/60Hz | (USA & Canada standard) |
| General | Input Power 122 W (120W +2 x 1W) |
| Motor | Input Power 120W |
| ‘Ampere | 4A |
| Levels | Of Speed Control 3 Levels |
| Airflow’ | (Q/M/H) 200 CFM / 400 CFM / 600 CFM |
| Noise | Level (Q/M/H) 1.0 Sone /3.5 Sone /5.5 Sone |
| Number | Of Motors ‘Single Motor |
| Motor | Type ‘Single Chamber Ultra Quiet |
| Fan | Type Centrifugal Squirrel Cage |
| Control | Type Remote control and Electronic Control Panel |
| Filtration | Type 1 Aluminum Mesh Grease Filter and 2 Charcoal Filters |
| lilumination | 2x LED 1W 12v |
| Venting | Type Recirculated |
| Installation Guide & User Manual |
| Dimensions Diagram |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Victory Jupiter Ductless Island Mount Range Hood in Stainless Steel (JUPITER)
The Victory Jupiter is a unique modern styled ductless range hood island range hood designed for kitchens that have no ducting. This ductless range hood has two charcoal filters attached to the motor to filter out smoke and odor before it exhausts out of the top back into your kitchen.
This ductless range hood comes equipped with a powerful 600CFM blower and is recommended for 30" cooktops, making it suitable for most kitchens. The mounting cables on this ductless range hood can also accommodate 8'-10' ceilings. For lighting the Victory Jupiter ductless range hood comes with two bright 5000K LED's.
Features
-
Ductless Recirculating Range Hood
-
600 CFM Blower
-
3 Speed Electronic Push Button Switch
-
Auto Shut-off Timer
-
2 Bright LED Lights
-
6" Round Duct
-
Adjustable Mounting Cables for 8'-10' Ceilings
-
Made with 19 Gauge Stainless Steel
-
Aluminum Mesh Filters with Stainless Steel Shield
- One Year Parts Warranty
| Body | Design |
| Seamless | Stainless Steel, Brushed Finish |
| Power | Rating |
| 120V/60Hz | (USA & Canada standard) |
| General | Input Power 122 W (120W +2 x 1W) |
| Motor | Input Power 120W |
| ‘Ampere | 4A |
| Levels | Of Speed Control 3 Levels |
| Airflow’ | (Q/M/H) 200 CFM / 400 CFM / 600 CFM |
| Noise | Level (Q/M/H) 1.0 Sone /3.5 Sone /5.5 Sone |
| Number | Of Motors ‘Single Motor |
| Motor | Type ‘Single Chamber Ultra Quiet |
| Fan | Type Centrifugal Squirrel Cage |
| Control | Type Remote control and Electronic Control Panel |
| Filtration | Type 1 Aluminum Mesh Grease Filter and 2 Charcoal Filters |
| lilumination | 2x LED 1W 12v |
| Venting | Type Recirculated |
| Installation Guide & User Manual |
| Dimensions Diagram |

