
Original: $4,719.20
-65%$4,719.20
$1,651.72The Story
Victory Prestige 60-Inch 2300 CFM Under Cabinet BBQ Range Hood in Stainless Steel (Prestige-60)
Specifically designed for a BBQ, the Victory Prestige has a depth of 32" to bypass the BBQ lid and give efficient coverage over your grill. The two all metal blowers provide an astounding total of 2300 CFM so clearing out the smoke from your BBQ is no problem.
Equipped with easy to use 4 speed rotary switches for each motor so you can operate each one separately when you need it and the bright dimmable LED's provide great lighting over your grill. The heavy duty stainless steel baffle filters and grease tray easily collect any oil and are dishwasher safe so cleaning this range hood is simple and easy!
Highlights
- Quiet Operation - Enjoy the silence of clean air
- Stainless Baffle Filters - Easy to clean, dishwasher safe
- Lifetime Warranty - Lifetime motor & 5 year parts
- Powerful Internal Blowers - up to 2300 CFM
Features
- All-Metal Impellers with LIFETIME Warranty - Reliable motor with a Lifetime Warranty: The Ultimate Choice for Long-lasting Performance. It's true that what's inside matters most.
- Dishwasher Safe Stainless Steel Filters - Discover the Advantages of our Easy-to-Clean, Dishwasher Safe Stainless Steel Filters. Never replace a filter again.
- Fully Mechanical - Enjoy Unbeatable Reliability with our Mechanical Rotary Knob Controls. A simpler, less complicated experience.
- Assembled in Canada
- 32" Deep for Effective Coverage
- 2300 CFM
- Two 10" Round Duct Exhausts
- Top Vented
- 4 Speed Mechanical Control
- Dimmable LED Lights
- 1.5 - 7.0 Sones
- Hidden Switch Design
- Made with 19 Gauge Stainless Steel
- Stainless Steel Baffle Filters and Grease Tray
- Five Year Parts Warranty
| Dimensions | 59 ⅝" W x 23 ⅞" H x 31 ⅞" D |
| Body | Stainless Steel (304) (1mm) |
| Power Rating | 120 V / 60 Hz (USA & Canada standard) |
| General Input Power | 600 W + (# of Lights x 5W) |
| Motor Input Power | 300 W + 300 W |
| Motor Revolution | 800 RPM to 1300 RPM (±10%) |
| Maximum Airflow | 2300 CFM |
| Noise Level (Each Motor) | 1.5 Sones - 7.0 Sones |
| Weight | 135 lbs. - Increase by 15 lbs. every size up |
| Duct Direction | Top Exhaust |
| Filtration Type | Stainless Steel Filters + Grease Trap |
| Duct Type | 10" Round |
| Dishwasher-safe | Yes |
| Light Type | LED |
| Controls | Mechanical Switches with Hidden Design |
| Certifications | cETLus |
| Warranty | 5 Years Parts |
| Specification Sheet |
| Installation Guide & User Manual |
| Dimensions |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Victory Prestige 60-Inch 2300 CFM Under Cabinet BBQ Range Hood in Stainless Steel (Prestige-60)
Specifically designed for a BBQ, the Victory Prestige has a depth of 32" to bypass the BBQ lid and give efficient coverage over your grill. The two all metal blowers provide an astounding total of 2300 CFM so clearing out the smoke from your BBQ is no problem.
Equipped with easy to use 4 speed rotary switches for each motor so you can operate each one separately when you need it and the bright dimmable LED's provide great lighting over your grill. The heavy duty stainless steel baffle filters and grease tray easily collect any oil and are dishwasher safe so cleaning this range hood is simple and easy!
Highlights
- Quiet Operation - Enjoy the silence of clean air
- Stainless Baffle Filters - Easy to clean, dishwasher safe
- Lifetime Warranty - Lifetime motor & 5 year parts
- Powerful Internal Blowers - up to 2300 CFM
Features
- All-Metal Impellers with LIFETIME Warranty - Reliable motor with a Lifetime Warranty: The Ultimate Choice for Long-lasting Performance. It's true that what's inside matters most.
- Dishwasher Safe Stainless Steel Filters - Discover the Advantages of our Easy-to-Clean, Dishwasher Safe Stainless Steel Filters. Never replace a filter again.
- Fully Mechanical - Enjoy Unbeatable Reliability with our Mechanical Rotary Knob Controls. A simpler, less complicated experience.
- Assembled in Canada
- 32" Deep for Effective Coverage
- 2300 CFM
- Two 10" Round Duct Exhausts
- Top Vented
- 4 Speed Mechanical Control
- Dimmable LED Lights
- 1.5 - 7.0 Sones
- Hidden Switch Design
- Made with 19 Gauge Stainless Steel
- Stainless Steel Baffle Filters and Grease Tray
- Five Year Parts Warranty
| Dimensions | 59 ⅝" W x 23 ⅞" H x 31 ⅞" D |
| Body | Stainless Steel (304) (1mm) |
| Power Rating | 120 V / 60 Hz (USA & Canada standard) |
| General Input Power | 600 W + (# of Lights x 5W) |
| Motor Input Power | 300 W + 300 W |
| Motor Revolution | 800 RPM to 1300 RPM (±10%) |
| Maximum Airflow | 2300 CFM |
| Noise Level (Each Motor) | 1.5 Sones - 7.0 Sones |
| Weight | 135 lbs. - Increase by 15 lbs. every size up |
| Duct Direction | Top Exhaust |
| Filtration Type | Stainless Steel Filters + Grease Trap |
| Duct Type | 10" Round |
| Dishwasher-safe | Yes |
| Light Type | LED |
| Controls | Mechanical Switches with Hidden Design |
| Certifications | cETLus |
| Warranty | 5 Years Parts |
| Specification Sheet |
| Installation Guide & User Manual |
| Dimensions |























