
The Story
The Vitara 24-Inch Dual Zone Wine Cooler (VBWC5202D) offers a 132L capacity for up to 52 bottles with under-counter or freestanding installation options. Dual temperature zones let you store reds and whites at their ideal temperatures—35°F–50°F (upper) and 50°F–68°F (bottom). Features include beechwood shelves, Hettich hinge for panel-ready customization, anti-vibration technology, triple LED lighting (white/blue/amber), touch control with blue LED readout, and a reversible low-E, UV-resistant glass door. Includes Sabbath and showroom modes, plus an open door alarm for peace of mind.
Features
- Under-counter or Free Standing installation
- 132 L & 52 Bottles.
- Dual temperature zone: Upper 35°F (2°C)-50°F (10°C); Bottom 50°F (10°C)-68°F (20°C)
- Interior air fan circulating
- Hettich hinge for customized panel or seamless S.S door panel
- 5 pcs full extension beechwood shelves with metal front trim
- Door reversible
- Pro handle
- Three adjustable LED lighting (white, blue , amber)
- Low-E, two layer anti-UV resistant glass door
- Anti-vibration technology
- Electronic Touch control with Blue LED Readout
- Sabbath mode, showroom mode
- Open door alarm
| Product Dimensions | 22 3⁄8" D x 34 1⁄8" H x 23 7⁄16 W |
| Product Volume | 4.7 Cubic Feet |
| Finish | Panel Ready |
| Panel Height | 34 3⁄16 |
| Panel Thickness | 3⁄4” |
| Panel Width | 23 11⁄16 |
| Maximum Panel Weight | 22 lbs |
| Control Type | Electronic Touch Controls |
| Indoor or Outdoor | Indoor |
| Built-in Installation | Built in or Free Standing |
| Refrigerant Type | R600a |
| Electrical Requirements | 110V/60Hz |
| Volt Range | 104V - 127V |
| Electrical Service | 15 Amps |
| Running Amps | 0.7 Amps |
| 25 oz Bottle Capacity | 52 Bottles (Bordeaux style) |
| ETL Residential/Commercial | Yes |
| Specs Sheet |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Vitara 24-Inch Dual Zone Wine Cooler (VBWC5202D) offers a 132L capacity for up to 52 bottles with under-counter or freestanding installation options. Dual temperature zones let you store reds and whites at their ideal temperatures—35°F–50°F (upper) and 50°F–68°F (bottom). Features include beechwood shelves, Hettich hinge for panel-ready customization, anti-vibration technology, triple LED lighting (white/blue/amber), touch control with blue LED readout, and a reversible low-E, UV-resistant glass door. Includes Sabbath and showroom modes, plus an open door alarm for peace of mind.
Features
- Under-counter or Free Standing installation
- 132 L & 52 Bottles.
- Dual temperature zone: Upper 35°F (2°C)-50°F (10°C); Bottom 50°F (10°C)-68°F (20°C)
- Interior air fan circulating
- Hettich hinge for customized panel or seamless S.S door panel
- 5 pcs full extension beechwood shelves with metal front trim
- Door reversible
- Pro handle
- Three adjustable LED lighting (white, blue , amber)
- Low-E, two layer anti-UV resistant glass door
- Anti-vibration technology
- Electronic Touch control with Blue LED Readout
- Sabbath mode, showroom mode
- Open door alarm
| Product Dimensions | 22 3⁄8" D x 34 1⁄8" H x 23 7⁄16 W |
| Product Volume | 4.7 Cubic Feet |
| Finish | Panel Ready |
| Panel Height | 34 3⁄16 |
| Panel Thickness | 3⁄4” |
| Panel Width | 23 11⁄16 |
| Maximum Panel Weight | 22 lbs |
| Control Type | Electronic Touch Controls |
| Indoor or Outdoor | Indoor |
| Built-in Installation | Built in or Free Standing |
| Refrigerant Type | R600a |
| Electrical Requirements | 110V/60Hz |
| Volt Range | 104V - 127V |
| Electrical Service | 15 Amps |
| Running Amps | 0.7 Amps |
| 25 oz Bottle Capacity | 52 Bottles (Bordeaux style) |
| ETL Residential/Commercial | Yes |
| Specs Sheet |