
The Story
The Vitara 24-Inch Single Zone Beverage Center (VBBW1302S) offers 132L of storage, holding up to 167 cans. Ideal for under-counter or freestanding installation, it features a temperature range of 35°F–50°F, three glass shelves, and a reversible door. Enjoy quiet, even cooling with air circulation, anti-vibration technology, and a two-layer Low-E UV-resistant glass door. Customize your space with adjustable LED lighting, electronic touch controls, Sabbath and showroom modes, and an open door alarm for added convenience.
Features
- Under-counter or Free Standing installation
- 132 L & 167 Cans.
- Temperature range 35°F (2°C)- 50°F(10°C)
- Interior air fan circulating
- Hettich hinge for customized panel or seamless S.S door panel
- 3 pcs glass shelves with metal front trim
- Door reversible
- Pro handle
- Three adjustable LED lighting (white, blue , amber)
- Low-E, two layer anti-UV resistant glass door
- Anti-vibration technology
- Electronic Touch control Blue LED Readout
- Sabbath mode, showroom mode
- Open door alarm
| Product Dimensions | 22 3⁄8" D x 34 1⁄8" H x 23 7⁄16" W |
| Product Volume | 4.7 Cubic Feet |
| Lock | No |
| Finish | Panel Ready |
| Panel Height | 34 3⁄16 |
| Panel Thickness | 3⁄4” |
| Panel Width | 23 11⁄16 |
| Maximum Panel Weight | 22 lbs |
| Control Type | Electronic Touch Controls |
| Indoor or Outdoor | Indoor |
| Built-in Installation | Built in or Free Standing |
| Refrigerant Type | R600a |
| Electrical Requirements | 110V/60Hz |
| Volt Range | 104V - 127V |
| Electrical Service | 15 Amps |
| Running Amps | 0.7 Amps |
| 12 oz Can Capacity | 167 Cans |
| ETL Residential/Commercial | Yes |
| User Manual |
| Spec Sheet |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The Vitara 24-Inch Single Zone Beverage Center (VBBW1302S) offers 132L of storage, holding up to 167 cans. Ideal for under-counter or freestanding installation, it features a temperature range of 35°F–50°F, three glass shelves, and a reversible door. Enjoy quiet, even cooling with air circulation, anti-vibration technology, and a two-layer Low-E UV-resistant glass door. Customize your space with adjustable LED lighting, electronic touch controls, Sabbath and showroom modes, and an open door alarm for added convenience.
Features
- Under-counter or Free Standing installation
- 132 L & 167 Cans.
- Temperature range 35°F (2°C)- 50°F(10°C)
- Interior air fan circulating
- Hettich hinge for customized panel or seamless S.S door panel
- 3 pcs glass shelves with metal front trim
- Door reversible
- Pro handle
- Three adjustable LED lighting (white, blue , amber)
- Low-E, two layer anti-UV resistant glass door
- Anti-vibration technology
- Electronic Touch control Blue LED Readout
- Sabbath mode, showroom mode
- Open door alarm
| Product Dimensions | 22 3⁄8" D x 34 1⁄8" H x 23 7⁄16" W |
| Product Volume | 4.7 Cubic Feet |
| Lock | No |
| Finish | Panel Ready |
| Panel Height | 34 3⁄16 |
| Panel Thickness | 3⁄4” |
| Panel Width | 23 11⁄16 |
| Maximum Panel Weight | 22 lbs |
| Control Type | Electronic Touch Controls |
| Indoor or Outdoor | Indoor |
| Built-in Installation | Built in or Free Standing |
| Refrigerant Type | R600a |
| Electrical Requirements | 110V/60Hz |
| Volt Range | 104V - 127V |
| Electrical Service | 15 Amps |
| Running Amps | 0.7 Amps |
| 12 oz Can Capacity | 167 Cans |
| ETL Residential/Commercial | Yes |
| User Manual |
| Spec Sheet |























