
The Story
Victory Twister 30-Inch 750 CFM Wall Mount Range Hood in Stainless Steel (Twister-30)
Bring a professional quality and performance to your kitchen with the Victory Twister. Made in Canada, this range hood is made with high quality mechanical switches, an all metal blower and stainless steel filters making it efficient, easy to use and easy to clean. Can be used with a standard 8" round duct for better performance and a quieter experience.
The four bright warm dimmable LED lights provide great visibility and the filters are dishwasher safe and reusable. This range hoods' 22 inch depth also provides great coverage over your burners making it more effective at capturing harmful smoke and odors.
Highlights
- Quiet Operation – Enjoy the silence of clean air
- Stainless Baffle Filters – Easy to clean, dishwasher safe
- Lifetime Warranty – Lifetime motor & 5 year parts
- Powerful Internal Blower – Up to 750 CFM
Features
- All-Metal Impellers with LIFETIME Warranty – Reliable motor with a Lifetime Warranty. The ultimate choice for long-lasting performance. It’s true that what’s inside matters most.
- Dishwasher Safe Stainless Steel Filters – Discover the advantages of our Easy-to-Clean, Dishwasher Safe stainless steel filters. Never replace a filter again.
- Fully Mechanical – Enjoy Unbeatable Reliability with our mechanical rotary knob controls. A simpler, less complicated experience.
- 750 CFM All-Metal Blower
-
8" Duct
-
Dimmable LED Lighting (3000K)
-
Noise rating as low as 1.0 sone
-
Top Exhaust
-
4-Speed Mechanical Rotary Switch
-
Hidden Switch Design
-
Dishwasher-Safe Filters + Grease Tray
-
Adjustable Chimney Duct Covers (8' to 9' Ceilings)
- Made with 19 Gauge Stainless Steel (304 Grade)
| Dimensions | 29 ¾" W x 22" D x 13 ¼" H (Height from bottom of range hood to installation holes) |
| Body | Stainless Steel (304) (1mm) |
| Power Rating | 120 V / 60 Hz (USA & Canada standard) |
| General Input Power | 180 W + (# of Lights × 5W) |
| Motor Input Power | 180 W |
| Motor Revolution | 800 RPM to 1500 RPM (±10%) |
| Levels Of Speed Control | 4 Levels |
| Maximum Airflow | 750 CFM (8") |
| Noise Level (Min/Max) | 0.7 Sones / 6.0 Sones |
| Weight | 53 lbs. - Increase by 4 lbs. every size up |
| Duct Direction | Top Exhaust |
| Filtration Type | Stainless Steel Filters + Grease Trap |
| Duct Type | 8" Round |
| Dishwasher-safe | Yes |
| Light Type | LED |
| Controls | Mechanical Switches with Hidden Design |
| Certifications | cETLus |
| Warranty | 5 Year Parts |
| Installation Guide & User Manual |
| Dimensions Diagram |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Victory Twister 30-Inch 750 CFM Wall Mount Range Hood in Stainless Steel (Twister-30)
Bring a professional quality and performance to your kitchen with the Victory Twister. Made in Canada, this range hood is made with high quality mechanical switches, an all metal blower and stainless steel filters making it efficient, easy to use and easy to clean. Can be used with a standard 8" round duct for better performance and a quieter experience.
The four bright warm dimmable LED lights provide great visibility and the filters are dishwasher safe and reusable. This range hoods' 22 inch depth also provides great coverage over your burners making it more effective at capturing harmful smoke and odors.
Highlights
- Quiet Operation – Enjoy the silence of clean air
- Stainless Baffle Filters – Easy to clean, dishwasher safe
- Lifetime Warranty – Lifetime motor & 5 year parts
- Powerful Internal Blower – Up to 750 CFM
Features
- All-Metal Impellers with LIFETIME Warranty – Reliable motor with a Lifetime Warranty. The ultimate choice for long-lasting performance. It’s true that what’s inside matters most.
- Dishwasher Safe Stainless Steel Filters – Discover the advantages of our Easy-to-Clean, Dishwasher Safe stainless steel filters. Never replace a filter again.
- Fully Mechanical – Enjoy Unbeatable Reliability with our mechanical rotary knob controls. A simpler, less complicated experience.
- 750 CFM All-Metal Blower
-
8" Duct
-
Dimmable LED Lighting (3000K)
-
Noise rating as low as 1.0 sone
-
Top Exhaust
-
4-Speed Mechanical Rotary Switch
-
Hidden Switch Design
-
Dishwasher-Safe Filters + Grease Tray
-
Adjustable Chimney Duct Covers (8' to 9' Ceilings)
- Made with 19 Gauge Stainless Steel (304 Grade)
| Dimensions | 29 ¾" W x 22" D x 13 ¼" H (Height from bottom of range hood to installation holes) |
| Body | Stainless Steel (304) (1mm) |
| Power Rating | 120 V / 60 Hz (USA & Canada standard) |
| General Input Power | 180 W + (# of Lights × 5W) |
| Motor Input Power | 180 W |
| Motor Revolution | 800 RPM to 1500 RPM (±10%) |
| Levels Of Speed Control | 4 Levels |
| Maximum Airflow | 750 CFM (8") |
| Noise Level (Min/Max) | 0.7 Sones / 6.0 Sones |
| Weight | 53 lbs. - Increase by 4 lbs. every size up |
| Duct Direction | Top Exhaust |
| Filtration Type | Stainless Steel Filters + Grease Trap |
| Duct Type | 8" Round |
| Dishwasher-safe | Yes |
| Light Type | LED |
| Controls | Mechanical Switches with Hidden Design |
| Certifications | cETLus |
| Warranty | 5 Year Parts |
| Installation Guide & User Manual |
| Dimensions Diagram |























