
The Story
Victory Twister 48-inch 750 CFM Wall Mount Range Hood in Stainless Steel (Twister-48)
The most reliable wall mount range hood on the market. Victory Twister is easy to install and endlessly reliable. Bright LED Lights and Mechanical Switches create an unparalleled cooking experience when using this wall mount range hood. Unlike other wall mount range hoods, the Twister is 22" deep and provides added coverage over the front burners. This makes the Twister a strong competitor in the wall mount range hood category. For all your wall mount range hood needs, choose VICTORY! Once you've tried this wall mount range hoods, nothing else will ever compare.
Highlights
- Quiet Operation - Enjoy the silence of clean air
- Stainless Baffle Filters - Easy to clean, dishwasher safe
- Lifetime Warranty - Lifetime motor & 5 year parts
- Powerful Internal Blower - up to 750 CFM
Features
- All-Metal Impeller with LIFETIME Warranty - Reliable motor with a Lifetime Warranty: The Ultimate Choice for Long-lasting Performance. It's true that what's inside matters most.
- Dishwasher Safe Stainless Steel Filters - Discover the Advantages of our Easy-to-Clean, Dishwasher Safe Stainless Steel Filters. Never replace a filter again.
- Fully Mechanical - Enjoy Unbeatable Reliability with our Mechanical Rotary Knob Controls. A simpler, less complicated experience.
- Designed & Assembled in Canada
- 750CFM
- 4 Speed Mechanical Control
- 6 Dimmable LED Lights (3000K)
- 1.0 - 4.5 Sones
- Top Vent
- Hidden Switch Design
- Adjustable Chimney Covers for 8'-9' Ceilings
- Made with 19 Gauge Stainless Steel
- Stainless Steel Baffle Filters and Grease Tray
- 5 Year Parts Warranty
- Lifetime Motor Warranty
| Dimensions | 47 ¾" W x 22" D x 13 ¼" H (Height from bottom of range hood to installation holes) |
| Body | Stainless Steel (304) (1mm) |
| Power Rating | 120 V / 60 Hz (USA & Canada standard) |
| General Input Power | 180 W + (# of Lights x 5W) |
| Motor Input Power | 180 W |
| Motor Revolution | 800 RPM to 1500 RPM (±10%) |
| Levels Of Speed Control | 4 Levels |
| Maximum Airflow | 750 CFM (8") |
| Noise Level (Min/Max:) | 0.7 Sones / 6.0 Sones |
| Weight: | 53 lbs. - Increase by 4 lbs. every size up |
| Duct Direction | Top Exhaust |
| Filtration Type | Stainless Steel Filters + Grease Trap |
| Duct Type | 8" Round |
| Dishwasher-safe | Yes |
| Light Type | LED |
| Controls | Mechanical Switches with Hidden Design |
| Certifications | cETLus |
| Warranty | 5 Year Parts |
| Specification Sheet |
| Installation Guide & User Manual |
| Dimensions Diagram |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Victory Twister 48-inch 750 CFM Wall Mount Range Hood in Stainless Steel (Twister-48)
The most reliable wall mount range hood on the market. Victory Twister is easy to install and endlessly reliable. Bright LED Lights and Mechanical Switches create an unparalleled cooking experience when using this wall mount range hood. Unlike other wall mount range hoods, the Twister is 22" deep and provides added coverage over the front burners. This makes the Twister a strong competitor in the wall mount range hood category. For all your wall mount range hood needs, choose VICTORY! Once you've tried this wall mount range hoods, nothing else will ever compare.
Highlights
- Quiet Operation - Enjoy the silence of clean air
- Stainless Baffle Filters - Easy to clean, dishwasher safe
- Lifetime Warranty - Lifetime motor & 5 year parts
- Powerful Internal Blower - up to 750 CFM
Features
- All-Metal Impeller with LIFETIME Warranty - Reliable motor with a Lifetime Warranty: The Ultimate Choice for Long-lasting Performance. It's true that what's inside matters most.
- Dishwasher Safe Stainless Steel Filters - Discover the Advantages of our Easy-to-Clean, Dishwasher Safe Stainless Steel Filters. Never replace a filter again.
- Fully Mechanical - Enjoy Unbeatable Reliability with our Mechanical Rotary Knob Controls. A simpler, less complicated experience.
- Designed & Assembled in Canada
- 750CFM
- 4 Speed Mechanical Control
- 6 Dimmable LED Lights (3000K)
- 1.0 - 4.5 Sones
- Top Vent
- Hidden Switch Design
- Adjustable Chimney Covers for 8'-9' Ceilings
- Made with 19 Gauge Stainless Steel
- Stainless Steel Baffle Filters and Grease Tray
- 5 Year Parts Warranty
- Lifetime Motor Warranty
| Dimensions | 47 ¾" W x 22" D x 13 ¼" H (Height from bottom of range hood to installation holes) |
| Body | Stainless Steel (304) (1mm) |
| Power Rating | 120 V / 60 Hz (USA & Canada standard) |
| General Input Power | 180 W + (# of Lights x 5W) |
| Motor Input Power | 180 W |
| Motor Revolution | 800 RPM to 1500 RPM (±10%) |
| Levels Of Speed Control | 4 Levels |
| Maximum Airflow | 750 CFM (8") |
| Noise Level (Min/Max:) | 0.7 Sones / 6.0 Sones |
| Weight: | 53 lbs. - Increase by 4 lbs. every size up |
| Duct Direction | Top Exhaust |
| Filtration Type | Stainless Steel Filters + Grease Trap |
| Duct Type | 8" Round |
| Dishwasher-safe | Yes |
| Light Type | LED |
| Controls | Mechanical Switches with Hidden Design |
| Certifications | cETLus |
| Warranty | 5 Year Parts |
| Specification Sheet |
| Installation Guide & User Manual |
| Dimensions Diagram |























