
Waterdrop Master X14 Undersink Reverse Osmosis System - Remineralized and Alkaline Water Purifier, Advanced 11-stage RO Filtration Reduces TDS, Chlorine, Fluoride, Arsenic, With Smart Digital Faucet
Waterdrop Master X14 Undersink Reverse Osmosis System - Remineralized and Alkaline Water Purifier, Advanced 11-stage RO Filtration Reduces TDS, Chlorine, Fluoride, Arsenic, With Smart Digital Faucet
The Story
Our RO system features a high capacity of 1400GPD (Gallons Per Day), capable of filling a 6-oz cup in just 3 seconds. It's perfect for large families or high-demand usage!
Features
- 1400GPD High Capacity - Fill a 6-oz cup in 3 seconds
- NSF/ANSI 42,58, & 372 Certified - Reduces TDS, PFOA, PFOS, Chlorine, Flouride, Barium, Lead, Taste & Odor
- 11-Stage Filtration - 0.0001μm RO filtration
- Alkaline Mineralization - Healthier drinking
- Smart Digital Faucet - Real-time water quality monitoring
- 3:1 Pure to Drain Ratio - Eco-wise water solution
| Size | 18.2" * 6.25" * 16.72" |
| Capacity | 1400(GPD) 0.97(GPM) |
| Drain Ratio | 3:1 |
| System Color | Black |
| Certification | NSF/ANSI 58 372 FCC CE |
| Feed Water Temperature | 41-100 °F / 5-38 °C |
| Input Voltage | 110-240 V 50/60HZ |
| Filter Life | CF-6Mths CB-12Mths RO-24Mths |
| Faucet color | Black Gold |
| Weight | 36.92 pounds |
| Product Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Our RO system features a high capacity of 1400GPD (Gallons Per Day), capable of filling a 6-oz cup in just 3 seconds. It's perfect for large families or high-demand usage!
Features
- 1400GPD High Capacity - Fill a 6-oz cup in 3 seconds
- NSF/ANSI 42,58, & 372 Certified - Reduces TDS, PFOA, PFOS, Chlorine, Flouride, Barium, Lead, Taste & Odor
- 11-Stage Filtration - 0.0001μm RO filtration
- Alkaline Mineralization - Healthier drinking
- Smart Digital Faucet - Real-time water quality monitoring
- 3:1 Pure to Drain Ratio - Eco-wise water solution
| Size | 18.2" * 6.25" * 16.72" |
| Capacity | 1400(GPD) 0.97(GPM) |
| Drain Ratio | 3:1 |
| System Color | Black |
| Certification | NSF/ANSI 58 372 FCC CE |
| Feed Water Temperature | 41-100 °F / 5-38 °C |
| Input Voltage | 110-240 V 50/60HZ |
| Filter Life | CF-6Mths CB-12Mths RO-24Mths |
| Faucet color | Black Gold |
| Weight | 36.92 pounds |
| Product Manual |





















