
The Story
Westinghouse Infrared Sauna for 2 Person in Wood (WES43-1700)
The 2 person Westinghouse WES43-1700in.frared sauna is a beautiful and useful addition to any home! Very practical, it plugs into any ordinary AC wall outlet on regular 15 A/110 V. You can install it in any room and incorporate it into your health routine. This sauna is easy to use and assembles in a snap, in approximately 30 minutes. Its control panel with touch button technology and LED display tells you the temperature and time remaining. Sweat your troubles away in its spacious interior while listening to your favourite soothing music through our MP3 player with Bluetooth and Aux. input.
Features
- Seven high performance infrared carbon film heating panels
- Easy to use interior digital LED Control panel
- Colour therapy LED lights
- Tempered glass door brown tinted
- MP3 player with Aux input, Bluetooth and speaker
- Total heating power of 1700 Watts
- Made of Hemlock wood
- 2 person capacity
| Dimensions L x W x H (in.) | 40.0 x 46.0 x 74.8 in |
| Product Weight | 264.0000 lb |
| Manufacture's Warranty | 1 year limited warranty |
| Product Type | Sauna |
| Max. Temperature | 150 °F |
| Max. Occupancy | 2 |
| Frame Material | Wood |
| Door Material | Glass |
| Volts | 120 |
| Amps | 12.5 |
| Heaters (qty.) | 5 |
| Adjustable Temperature | Yes |
| Timer | Yes |
| Built-In Audio | Yes |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Westinghouse Infrared Sauna for 2 Person in Wood (WES43-1700)
The 2 person Westinghouse WES43-1700in.frared sauna is a beautiful and useful addition to any home! Very practical, it plugs into any ordinary AC wall outlet on regular 15 A/110 V. You can install it in any room and incorporate it into your health routine. This sauna is easy to use and assembles in a snap, in approximately 30 minutes. Its control panel with touch button technology and LED display tells you the temperature and time remaining. Sweat your troubles away in its spacious interior while listening to your favourite soothing music through our MP3 player with Bluetooth and Aux. input.
Features
- Seven high performance infrared carbon film heating panels
- Easy to use interior digital LED Control panel
- Colour therapy LED lights
- Tempered glass door brown tinted
- MP3 player with Aux input, Bluetooth and speaker
- Total heating power of 1700 Watts
- Made of Hemlock wood
- 2 person capacity
| Dimensions L x W x H (in.) | 40.0 x 46.0 x 74.8 in |
| Product Weight | 264.0000 lb |
| Manufacture's Warranty | 1 year limited warranty |
| Product Type | Sauna |
| Max. Temperature | 150 °F |
| Max. Occupancy | 2 |
| Frame Material | Wood |
| Door Material | Glass |
| Volts | 120 |
| Amps | 12.5 |
| Heaters (qty.) | 5 |
| Adjustable Temperature | Yes |
| Timer | Yes |
| Built-In Audio | Yes |











