
Original: $449.99
-65%$449.99
$157.50The Story
Hauslane 30-Inch 500 CFM Convertible Wall Mount Range Hood in Stainless Steel (WM-540SS-30)
The WM-540 Wall Mount range hood features a stunning contemporary design with professional quality performance. The stainless steel finish is always in style and easy to match to any aesthetic as well as other kitchen appliances. The professional grade baffle filters have full-size handles, making it easy to remove them and place them into the dishwasher for simple, effective cleaning.
The high CFM power whisks away fumes, toxins, and smoke while the deep grooves in the baffle filters trap grease before it has a chance to fall on your food, stovetop, counters, or cabinets. Its low-noise performance means you can have a conversation, listen to music, or just enjoy some peace and quiet while it’s in operation.
No ducts? No problem. Simply convert the wall-mount range hood to ductless by purchasing charcoal filters (sold separately).
Features
- Powerful suction, ideal for heavy-duty cooking such as boiling, steaming, poaching, braising, frying, searing, and sauteing. Choose from 3 settings for ideal performance
- Crafted with a uniquely designed duct system to keep noise low so you can enjoy chatting while cooking
- Bright energy-saving LED light bulbs
- Dishwasher-safe, stainless-steel baffle filters equipped with full-size handles for easy removal and effortless daily maintenance
- Simple-to-use, modern touch screen
- High ceilings? No problem. This range hood can fit kitchens with up to 10 ft. ceilings with our extension kit (sold separately)
- Fits 6”duct or convert to ductless with our effective charcoal filters (sold separately).
- These filters trap grease particles from fumes and deodorize cooking smells.
- Includes: dishwasher-safe baffle filters (2), lower chimney cover (1), upper chimney cover (1), chimney bracket (2) and 6” round exhaust adapter (1)
- 2-year limited warranty and lifetime warranty on motors.
| Dimensions (WxDxH) | 29-1/2″ × 19-5/8″ × 21″ – 36-1/4″ |
| Color | Stainless Steel |
| Size | 30" |
| Style | Wall Mount |
| Ductless | Yes |
| Cleaning Function | N/A |
| Noise Level | 2.0 to 7.0 Sones |
| Light Color Temp | Warm / 3000 Kelvin |
| Light Bulb | 3W LED (Integrated) |
| Light Intensity | 1 Level |
| Control | Touch Panel |
| Speed Selection | 3 |
| Equivalent Airflow (CFM) | 860 |
| Laboratory Airflow (CFM) | 500 |
| Top Venting | 6″ Round |
| Rear Venting | N/A |
| Convertible | Yes (Charcoal filters sold separately) |
| Motor | Single |
| Wattage | 144W |
| Voltage | 120V |
| Amperage | 1.2 Amp |
| Connection | Plug-in |
| User Manual |
| Specifications Sheet |
| Technical Drawing |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Hauslane 30-Inch 500 CFM Convertible Wall Mount Range Hood in Stainless Steel (WM-540SS-30)
The WM-540 Wall Mount range hood features a stunning contemporary design with professional quality performance. The stainless steel finish is always in style and easy to match to any aesthetic as well as other kitchen appliances. The professional grade baffle filters have full-size handles, making it easy to remove them and place them into the dishwasher for simple, effective cleaning.
The high CFM power whisks away fumes, toxins, and smoke while the deep grooves in the baffle filters trap grease before it has a chance to fall on your food, stovetop, counters, or cabinets. Its low-noise performance means you can have a conversation, listen to music, or just enjoy some peace and quiet while it’s in operation.
No ducts? No problem. Simply convert the wall-mount range hood to ductless by purchasing charcoal filters (sold separately).
Features
- Powerful suction, ideal for heavy-duty cooking such as boiling, steaming, poaching, braising, frying, searing, and sauteing. Choose from 3 settings for ideal performance
- Crafted with a uniquely designed duct system to keep noise low so you can enjoy chatting while cooking
- Bright energy-saving LED light bulbs
- Dishwasher-safe, stainless-steel baffle filters equipped with full-size handles for easy removal and effortless daily maintenance
- Simple-to-use, modern touch screen
- High ceilings? No problem. This range hood can fit kitchens with up to 10 ft. ceilings with our extension kit (sold separately)
- Fits 6”duct or convert to ductless with our effective charcoal filters (sold separately).
- These filters trap grease particles from fumes and deodorize cooking smells.
- Includes: dishwasher-safe baffle filters (2), lower chimney cover (1), upper chimney cover (1), chimney bracket (2) and 6” round exhaust adapter (1)
- 2-year limited warranty and lifetime warranty on motors.
| Dimensions (WxDxH) | 29-1/2″ × 19-5/8″ × 21″ – 36-1/4″ |
| Color | Stainless Steel |
| Size | 30" |
| Style | Wall Mount |
| Ductless | Yes |
| Cleaning Function | N/A |
| Noise Level | 2.0 to 7.0 Sones |
| Light Color Temp | Warm / 3000 Kelvin |
| Light Bulb | 3W LED (Integrated) |
| Light Intensity | 1 Level |
| Control | Touch Panel |
| Speed Selection | 3 |
| Equivalent Airflow (CFM) | 860 |
| Laboratory Airflow (CFM) | 500 |
| Top Venting | 6″ Round |
| Rear Venting | N/A |
| Convertible | Yes (Charcoal filters sold separately) |
| Motor | Single |
| Wattage | 144W |
| Voltage | 120V |
| Amperage | 1.2 Amp |
| Connection | Plug-in |
| User Manual |
| Specifications Sheet |
| Technical Drawing |























