
Original: $599.99
-65%$599.99
$210.00The Story
Hauslane 30-Inch Wall Mount Range Hood with Stainless Steel Filters in Black Stainless Steel (WM-590BSS-30)
Hauslane | Chef Series 30" WM-590 | Black Stainless Steel Fingerprint and Smudge Resistant | 3 Speed Wall Mount Kitchen Fan | Easy Clean Baffle Filters, LED | Duct or Ductless Options
Meet the WM-590 black stainless steel range hood. It is designed to complement your kitchen’s aesthetic with its sleek finish and clean lines. Powered by a single blower, this wall mount range hood sucks away noxious, toxic fumes and odors efficiently and quietly. It is ideal for heavy-duty cooking methods including heat, and smoke.
Features
-
Powerful single motor captures odors and fumes, ideal for heavy-duty cooking methods including heat, and smoke; boiling, steaming, poaching, braising, frying, searing, and sauteing
-
Black stainless steel finish for a modern aesthetic
-
Dishwasher-safe baffle filters catch grease before it has a chance to drip
-
Convert to ductless with our effective charcoal filters (sold separately). These filters trap grease particles from fumes and deodorize cooking smells
-
High ceilings? No problem. This range hood can fit kitchens with up to 10 foot ceiling with our extension kit (sold separately). Adjustable height: 29” - 44”
-
Simple to use electronic buttons that illuminated by LED
-
Vent hood comes with bright, energy-saving LED light, a 6-inch round adapter with dampers. Fits 6”duct
-
Includes: dishwasher-safe baffle filters (2), lower chimney cover (1), upper chimney cover (1), chimney bracket (1), and 6” round exhaust adapter (1)
-
2-year limited warranty and lifetime warranty on motors
| Dimensions (WxDxH) | 29-3/4" × 19-3/4" × 25" – 43-1/2" |
| Color | Black Stainless Steel |
| Size | 30" |
| Style | Wall Mount |
| Ductless | Yes |
| Cleaning Function | N/A |
| Noise Level | 1.5 to 6.5 Sones |
| Light Color Temp | Warm / 3000 Kelvin |
| Light Bulb | 3W LED Integrated |
| Light Intensity | 1 Level |
| Control | Touch Buttons |
| Speed Selection | 3 |
| Equivalent Airflow (CFM) | 860 |
| Laboratory Airflow (CFM) | 450 |
| Top Venting | 6" Round |
| Rear Venting | N/A |
| Convertible | Yes (Charcoal filters sold separately) |
| Motor | Single |
| Wattage | 216W |
| Voltage | 120V |
| Amperage | 1.8 AMP |
| Connection | Plug-in |
| User Manual |
| Specifications Sheet |
| Technical Drawing |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Hauslane 30-Inch Wall Mount Range Hood with Stainless Steel Filters in Black Stainless Steel (WM-590BSS-30)
Hauslane | Chef Series 30" WM-590 | Black Stainless Steel Fingerprint and Smudge Resistant | 3 Speed Wall Mount Kitchen Fan | Easy Clean Baffle Filters, LED | Duct or Ductless Options
Meet the WM-590 black stainless steel range hood. It is designed to complement your kitchen’s aesthetic with its sleek finish and clean lines. Powered by a single blower, this wall mount range hood sucks away noxious, toxic fumes and odors efficiently and quietly. It is ideal for heavy-duty cooking methods including heat, and smoke.
Features
-
Powerful single motor captures odors and fumes, ideal for heavy-duty cooking methods including heat, and smoke; boiling, steaming, poaching, braising, frying, searing, and sauteing
-
Black stainless steel finish for a modern aesthetic
-
Dishwasher-safe baffle filters catch grease before it has a chance to drip
-
Convert to ductless with our effective charcoal filters (sold separately). These filters trap grease particles from fumes and deodorize cooking smells
-
High ceilings? No problem. This range hood can fit kitchens with up to 10 foot ceiling with our extension kit (sold separately). Adjustable height: 29” - 44”
-
Simple to use electronic buttons that illuminated by LED
-
Vent hood comes with bright, energy-saving LED light, a 6-inch round adapter with dampers. Fits 6”duct
-
Includes: dishwasher-safe baffle filters (2), lower chimney cover (1), upper chimney cover (1), chimney bracket (1), and 6” round exhaust adapter (1)
-
2-year limited warranty and lifetime warranty on motors
| Dimensions (WxDxH) | 29-3/4" × 19-3/4" × 25" – 43-1/2" |
| Color | Black Stainless Steel |
| Size | 30" |
| Style | Wall Mount |
| Ductless | Yes |
| Cleaning Function | N/A |
| Noise Level | 1.5 to 6.5 Sones |
| Light Color Temp | Warm / 3000 Kelvin |
| Light Bulb | 3W LED Integrated |
| Light Intensity | 1 Level |
| Control | Touch Buttons |
| Speed Selection | 3 |
| Equivalent Airflow (CFM) | 860 |
| Laboratory Airflow (CFM) | 450 |
| Top Venting | 6" Round |
| Rear Venting | N/A |
| Convertible | Yes (Charcoal filters sold separately) |
| Motor | Single |
| Wattage | 216W |
| Voltage | 120V |
| Amperage | 1.8 AMP |
| Connection | Plug-in |
| User Manual |
| Specifications Sheet |
| Technical Drawing |























