
Original: $449.99
-65%$449.99
$157.50The Story
Hauslane Wall Mount Touch Control T-Shaped Range Hood with Stainless Steel Filters in Stainless Steel (WM-739SS)
Our WM-739 chimney style range hood is backed by a single powerful motor, superior suction power, and grease-trapping baffle filters. The onyx black panel and touch screen controls look effortlessly modern. You’ll love how clean and sleek the stainless steel finish looks in your kitchen.
Features
- Ideal for heavy-duty cooking methods including heat, and smoke; boiling, steaming, poaching, braising, frying, searing, and sauteing
stainless steel canopy range hood with onyx black panel - Powerful suction through a single blower with three settings to control speed and noise
- LED bulbs save energy without compromising on light
- Grooved, dishwasher-safe baffle filters catch grease drips
- Delayed auto-shut-off function
- Convert to ductless wall mount chimney with our functional charcoal filters (sold separately). These filters trap grease particles from fumes and deodorize cooking smells
- High ceilings? No problem. This chimney vent hood fits kitchens with up to 10 foot-ceiling with our extension kit (sold separately)
- Includes: dishwasher-safe baffle filters (2), lower chimney cover (1), upper chimney cover (1), chimney bracket (1) and 6-inch round exhaust adapter (1)
- 2-year limited warranty and lifetime warranty on motors
| Dimensions (WxDxH) |
29-3/4″ × 20-1/4″ × 20-1/8″ – 37-3/8″ 35-3/4″ x 20-1/4″ x 20-1/8″ - 37-3/8″ |
| Color | Stainless Steel |
| Size | 30", 36" |
| Style | Wall Mount |
| Ductless | Yes |
| Cleaning Function | N/A |
| Noise Level | 1.5 to 7 Sones |
| Light Color Temp | Warm / 3000 Kelvin |
| Light Bulb | 3W LED (Integrated) |
| Light Intensity | 2 Levels |
| Control | Touch Panel |
| Speed Selection | 3 |
| Equivalent Airflow (CFM) | 900 |
| Laboratory Airflow (CFM) | 450 |
| Top Venting | 6" Round |
| Rear Venting | N/A |
| Convertible | Yes (Charcoal filters sold separately) |
| Motor | Single |
| Wattage | 144W |
| Voltage | 120V |
| Amperage | 1.2 Amp |
| Connection | Plug-in |
| User Manual |
| Specifications Sheet |
| Technical Drawing |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Hauslane Wall Mount Touch Control T-Shaped Range Hood with Stainless Steel Filters in Stainless Steel (WM-739SS)
Our WM-739 chimney style range hood is backed by a single powerful motor, superior suction power, and grease-trapping baffle filters. The onyx black panel and touch screen controls look effortlessly modern. You’ll love how clean and sleek the stainless steel finish looks in your kitchen.
Features
- Ideal for heavy-duty cooking methods including heat, and smoke; boiling, steaming, poaching, braising, frying, searing, and sauteing
stainless steel canopy range hood with onyx black panel - Powerful suction through a single blower with three settings to control speed and noise
- LED bulbs save energy without compromising on light
- Grooved, dishwasher-safe baffle filters catch grease drips
- Delayed auto-shut-off function
- Convert to ductless wall mount chimney with our functional charcoal filters (sold separately). These filters trap grease particles from fumes and deodorize cooking smells
- High ceilings? No problem. This chimney vent hood fits kitchens with up to 10 foot-ceiling with our extension kit (sold separately)
- Includes: dishwasher-safe baffle filters (2), lower chimney cover (1), upper chimney cover (1), chimney bracket (1) and 6-inch round exhaust adapter (1)
- 2-year limited warranty and lifetime warranty on motors
| Dimensions (WxDxH) |
29-3/4″ × 20-1/4″ × 20-1/8″ – 37-3/8″ 35-3/4″ x 20-1/4″ x 20-1/8″ - 37-3/8″ |
| Color | Stainless Steel |
| Size | 30", 36" |
| Style | Wall Mount |
| Ductless | Yes |
| Cleaning Function | N/A |
| Noise Level | 1.5 to 7 Sones |
| Light Color Temp | Warm / 3000 Kelvin |
| Light Bulb | 3W LED (Integrated) |
| Light Intensity | 2 Levels |
| Control | Touch Panel |
| Speed Selection | 3 |
| Equivalent Airflow (CFM) | 900 |
| Laboratory Airflow (CFM) | 450 |
| Top Venting | 6" Round |
| Rear Venting | N/A |
| Convertible | Yes (Charcoal filters sold separately) |
| Motor | Single |
| Wattage | 144W |
| Voltage | 120V |
| Amperage | 1.2 Amp |
| Connection | Plug-in |
| User Manual |
| Specifications Sheet |
| Technical Drawing |























