
Original: $799.00
-65%$799.00
$279.65The Story
Features
- Built-in 48 mm conical burr grinder with ~30 grind settings specifically for pour-over.
- Smart bean recognition: Insert a special “xPod” (or reusable dripper) and the machine scans the chip and automatically selects grind size, water ratio, and brewing flow.
- Solid-state pouring technology: the machine replicates professional barista pour patterns (bloom, spiral, etc.) for optimal extraction.
- Reusable dripper included: Use your own beans too if you prefer not to use pods; you can customize via the app.
- App connectivity: The companion app allows you to adjust and save brewing parameters (Creative Mode) to match your taste.
- Compact high-quality design: Metal shell
- Water heater and dispenser reach up to ~99 °C at the heater, ~95 °C at the dispenser. Water reservoir ~700 ml.
| Dimensions | 8.5" x 6.9" x 16.9" |
| Weight | 11.46 lbs |
| Water Tank | 23.67 fl. oz |
| Water temperature at dispenser | up to 95°C (203°F) |
| Water temperature at heater | up to 99°C (210°F) |
| Material | Metal shell |
| Power (US Version) | 1350W |
| Voltage, frequency (US & Canada) | 120V, 60Hz |
| Grinder | 48mm Conical burrs |
| Grind range | 30 settings for pour over |
| Color | Galaxy black / Cloud silver |
| User Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Features
- Built-in 48 mm conical burr grinder with ~30 grind settings specifically for pour-over.
- Smart bean recognition: Insert a special “xPod” (or reusable dripper) and the machine scans the chip and automatically selects grind size, water ratio, and brewing flow.
- Solid-state pouring technology: the machine replicates professional barista pour patterns (bloom, spiral, etc.) for optimal extraction.
- Reusable dripper included: Use your own beans too if you prefer not to use pods; you can customize via the app.
- App connectivity: The companion app allows you to adjust and save brewing parameters (Creative Mode) to match your taste.
- Compact high-quality design: Metal shell
- Water heater and dispenser reach up to ~99 °C at the heater, ~95 °C at the dispenser. Water reservoir ~700 ml.
| Dimensions | 8.5" x 6.9" x 16.9" |
| Weight | 11.46 lbs |
| Water Tank | 23.67 fl. oz |
| Water temperature at dispenser | up to 95°C (203°F) |
| Water temperature at heater | up to 99°C (210°F) |
| Material | Metal shell |
| Power (US Version) | 1350W |
| Voltage, frequency (US & Canada) | 120V, 60Hz |
| Grinder | 48mm Conical burrs |
| Grind range | 30 settings for pour over |
| Color | Galaxy black / Cloud silver |
| User Manual |























