
The Story
Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. Designed in Lake Tahoe, USA, the ZLINE 18" Tallac Series 3rd Rack Top Control Dishwasher in Unfinished Wood and Traditional Handle, 51dBa provides a professional culinary experience by pairing unmatched performance with timeless style.
Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence with innovative features designed to enhance your kitchen’s capability.
Features
- 8 different wash cycles to give the best cleaning effect specific to your needs
- Auto cycle automatically detects the right water temperature and pressure needed for your load
- Unfinished Wood may be predisposed to higher rates of damages/blemishes. Not compatible with stain - paint only. Returns may not be accepted for minor damage.
- Intensive and Intensive Plus cycles take care of heavily soiled items by adding extra time to the wash cycle
- Enjoy a speed wash cycle for every day washing at just 50 minutes
- Sanitize, high temperature, and extra dry settings for added flexibility
- With just 51 dBA, you can enjoy a peaceful kitchen with spotless dishes
- Accommodates 10 place settings with a 3rd rack for utensils
- Adjustable racks provide flexibility for you to load large dishes up to 12 inches in height
- Hidden top controls for a modern and sleek look
- Precision and durability you can feel with a professional 304 grade stainless steel tub
- ENERGY STAR certified with CEE Tier 1 rating, surpassing industry guidelines for water and energy efficiency by using advanced eco-wash technology
- 1 year parts warranty
- Professional installation by a plumber is required
- This product ships in multiple boxes and requires professional installation.
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| Product Type | Euro Style Dishwasher |
| Product Dimensions Minimum Height | 17.625 in. W x 24.25 in. D x 32.125 in. H |
| Product Dimensions Maximum Height | 17.625 in. W x 24.25 in. D x 34.125 in. H |
|
Cut Out Dimensions |
17.75 in. W x 24 in. D x 32.5 in. H |
| Weight | 92.3 lbs |
| Voltage | 120vac |
| Frequency (Hz) | 60Hz |
| Dedicated Circuit | 15A |
| Rated Current (Amps) | 12A |
| Motor Wattage | 108 |
| Heater Wattage | 1200 |
| Motor Amperage | 0.9A |
| Heater Amperage | 10A |
| Energy Consumption Per Year (kWh) | 250 |
| Water Consumption Per Cycle (Liters/Cycle) | 12.1 |
| Water Consumption Per Cycle (Gallons) | 3.2 |
| Energy Efficient Tier Rating | Tier 1 |
| Hose Length (in.) | 56 |
| Panel Ready? Y/N | N |
| Panel Finish | Unfinished Wood |
| Handle Finish | Stainless Steel |
| Drying System | Residual Heat Dry |
| Control Location | Top Control |
| Control Type | Touch Control |
| Decibels | 51 |
| Power Cord | Hardwired - Junction Box Included |
| Installation Type | Direct Wired |
| Handle Type | Bar Handle- Traditional Style |
| Number of Cycles | 8 |
| Programs | |
| Number of Place Settings | 10 |
| Max Plate Height (in.) | 12 |
| Rack Material | Nylon |
| Silverware Basket Location | Bottom Rack Center |
| Steam Function | Without Steam |
| Tub Material | Stainless Steel Tub |
| Certifications | Energy Star (CEE Tier 1), CEC, UL, NRCan |
| Warranty | 1 Year Parts |
| Download Installation and User Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. Designed in Lake Tahoe, USA, the ZLINE 18" Tallac Series 3rd Rack Top Control Dishwasher in Unfinished Wood and Traditional Handle, 51dBa provides a professional culinary experience by pairing unmatched performance with timeless style.
Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence with innovative features designed to enhance your kitchen’s capability.
Features
- 8 different wash cycles to give the best cleaning effect specific to your needs
- Auto cycle automatically detects the right water temperature and pressure needed for your load
- Unfinished Wood may be predisposed to higher rates of damages/blemishes. Not compatible with stain - paint only. Returns may not be accepted for minor damage.
- Intensive and Intensive Plus cycles take care of heavily soiled items by adding extra time to the wash cycle
- Enjoy a speed wash cycle for every day washing at just 50 minutes
- Sanitize, high temperature, and extra dry settings for added flexibility
- With just 51 dBA, you can enjoy a peaceful kitchen with spotless dishes
- Accommodates 10 place settings with a 3rd rack for utensils
- Adjustable racks provide flexibility for you to load large dishes up to 12 inches in height
- Hidden top controls for a modern and sleek look
- Precision and durability you can feel with a professional 304 grade stainless steel tub
- ENERGY STAR certified with CEE Tier 1 rating, surpassing industry guidelines for water and energy efficiency by using advanced eco-wash technology
- 1 year parts warranty
- Professional installation by a plumber is required
- This product ships in multiple boxes and requires professional installation.
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| Product Type | Euro Style Dishwasher |
| Product Dimensions Minimum Height | 17.625 in. W x 24.25 in. D x 32.125 in. H |
| Product Dimensions Maximum Height | 17.625 in. W x 24.25 in. D x 34.125 in. H |
|
Cut Out Dimensions |
17.75 in. W x 24 in. D x 32.5 in. H |
| Weight | 92.3 lbs |
| Voltage | 120vac |
| Frequency (Hz) | 60Hz |
| Dedicated Circuit | 15A |
| Rated Current (Amps) | 12A |
| Motor Wattage | 108 |
| Heater Wattage | 1200 |
| Motor Amperage | 0.9A |
| Heater Amperage | 10A |
| Energy Consumption Per Year (kWh) | 250 |
| Water Consumption Per Cycle (Liters/Cycle) | 12.1 |
| Water Consumption Per Cycle (Gallons) | 3.2 |
| Energy Efficient Tier Rating | Tier 1 |
| Hose Length (in.) | 56 |
| Panel Ready? Y/N | N |
| Panel Finish | Unfinished Wood |
| Handle Finish | Stainless Steel |
| Drying System | Residual Heat Dry |
| Control Location | Top Control |
| Control Type | Touch Control |
| Decibels | 51 |
| Power Cord | Hardwired - Junction Box Included |
| Installation Type | Direct Wired |
| Handle Type | Bar Handle- Traditional Style |
| Number of Cycles | 8 |
| Programs | |
| Number of Place Settings | 10 |
| Max Plate Height (in.) | 12 |
| Rack Material | Nylon |
| Silverware Basket Location | Bottom Rack Center |
| Steam Function | Without Steam |
| Tub Material | Stainless Steel Tub |
| Certifications | Energy Star (CEE Tier 1), CEC, UL, NRCan |
| Warranty | 1 Year Parts |
| Download Installation and User Manual |







