
Original: $1,039.97
-65%$1,039.97
$363.99The Story
Luxury isn't meant to be desired - it's meant to be attainable. Designed in Lake Tahoe, USA, the ZLINE 24 in. Black Stainless Top Control Dishwasher with Stainless Steel Tub and Modern Style Handle, 52dBa provides a professional culinary experience by pairing unmatched performance with timeless style. Achieve ZLINE Attainable Luxury excellence with innovative features designed to enhance your kitchen's capability.
Features
- Built-in European-style dishwasher designed to be low-profile
- Top control for a sleek, concealed look
- Includes a dishwasher panel
- Adjustable upper dishwasher rack, providing flexibility for you to load large dishes up to 11 inches in height
- 6 different wash cycles
- A sanitized wash option that uses water maintained at 156 F, eliminating bacteria with a thorough wash
- With just 52 dBA, you can enjoy a peaceful kitchen while getting a spotless wash, every time
- ENERGY STAR certified with CEE Tier 1 rating, surpassing industry guidelines for water and energy efficiency by using advanced eco-wash technology
- Wash Motor 100-Watt Heater 700-Watt
- 120-Volt/60 Hz/15 Amp
- UL Listed and Title 20 Compliant
- 1-year parts warranty
Please Note:
-
The dishwasher tub and panel ship separately. The dishwasher tub and panel may arrive together. Minor assembly is required to connect.
- Professional installation by a plumber is required as the dishwasher needs to be hard-wired and does not come with a plug
- This product ships in multiple boxes and requires professional installation
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| Product Dimensions Minimum Height | 23.625 in. W x24 in. D x 32.375 in. H |
| Product Dimensions Maximum Height | 23.625 in. W x24 in. D x 34.125 in. H |
| Cut Out Dimensions | 23.75 in. W x 24 in. D x 32.5 in. H |
| Weight (lbs) | 88.7 lbs |
| Motor Wattage | 100 |
| Control Location | Top Control |
| Number of Cycles | 6 |
| Handle Type | None |
| Rack Material | Nylon |
| Number of Place Settings | 10 |
| Energy Efficiency Tier Rating | Tier 1 |
| Panel Finish | Panel Ready (not included) |
| Noise Level | 52 Decibels |
| Supply Voltage | 120V/60Hz |
| Dedicated Circuit | 120V/15A |
| Rated Current | 6.67A |
| Control Type | Touch |
| Material | Stainless Steel Tub |
| Warranty | 1 Year Parts |
| Certifications | Energy Star, CEC, UL |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Luxury isn't meant to be desired - it's meant to be attainable. Designed in Lake Tahoe, USA, the ZLINE 24 in. Black Stainless Top Control Dishwasher with Stainless Steel Tub and Modern Style Handle, 52dBa provides a professional culinary experience by pairing unmatched performance with timeless style. Achieve ZLINE Attainable Luxury excellence with innovative features designed to enhance your kitchen's capability.
Features
- Built-in European-style dishwasher designed to be low-profile
- Top control for a sleek, concealed look
- Includes a dishwasher panel
- Adjustable upper dishwasher rack, providing flexibility for you to load large dishes up to 11 inches in height
- 6 different wash cycles
- A sanitized wash option that uses water maintained at 156 F, eliminating bacteria with a thorough wash
- With just 52 dBA, you can enjoy a peaceful kitchen while getting a spotless wash, every time
- ENERGY STAR certified with CEE Tier 1 rating, surpassing industry guidelines for water and energy efficiency by using advanced eco-wash technology
- Wash Motor 100-Watt Heater 700-Watt
- 120-Volt/60 Hz/15 Amp
- UL Listed and Title 20 Compliant
- 1-year parts warranty
Please Note:
-
The dishwasher tub and panel ship separately. The dishwasher tub and panel may arrive together. Minor assembly is required to connect.
- Professional installation by a plumber is required as the dishwasher needs to be hard-wired and does not come with a plug
- This product ships in multiple boxes and requires professional installation
| Brand | ZLINE Kitchen and Bath |
| Product Dimensions Minimum Height | 23.625 in. W x24 in. D x 32.375 in. H |
| Product Dimensions Maximum Height | 23.625 in. W x24 in. D x 34.125 in. H |
| Cut Out Dimensions | 23.75 in. W x 24 in. D x 32.5 in. H |
| Weight (lbs) | 88.7 lbs |
| Motor Wattage | 100 |
| Control Location | Top Control |
| Number of Cycles | 6 |
| Handle Type | None |
| Rack Material | Nylon |
| Number of Place Settings | 10 |
| Energy Efficiency Tier Rating | Tier 1 |
| Panel Finish | Panel Ready (not included) |
| Noise Level | 52 Decibels |
| Supply Voltage | 120V/60Hz |
| Dedicated Circuit | 120V/15A |
| Rated Current | 6.67A |
| Control Type | Touch |
| Material | Stainless Steel Tub |
| Warranty | 1 Year Parts |
| Certifications | Energy Star, CEC, UL |





















