
Original: $1,399.95
-65%$1,399.95
$489.98The Story
This hood contains many unique features, such as:
- Dishwasher-safe stainless steel baffle filters
- Built-in LED lighting
- High performance 4-speed motor with speeds up to 600 CFM
This model includes an efficient recirculating system that uses a charcoal filter to trap smoke, grease and odors at the source and recirculate air, no ducting required.
All ZLINE range hoods are ETL Listed and come equipped with everything needed to easily install and use.
ZLINE is the industry leader in range hoods and stands by the quality and longevity of their stainless steel range hoods. The RK523-42 ships next business day when in stock.
| Brand: | ZLINE Kitchen and Bath |
| Dimension: | 42 in. W x 24 in. D x 22.75 in. H |
| Airflow (Q/L/M/H): | 270/380/490/600 |
| Lighting: | 3 Lights (1.5W LED) |
| Noise Level: |
30/41/49/52 |
| Voltage: | 110V/60HZ |
| Motor: | High Performance 600 CFM/4-Speed Motor |
| Mount Type: | Under Cabinet Mounted |
| Speeds: | 4 Speeds |
| Control Type: | Push Button Control Panel (3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Filters: | Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher Safe) |
| Material: | 21g #430 Stainless Steel |
| Warranty: | 3 Year Parts Warranty |
| Features: | Model No. RK523-42 (ETL Listed) |
| UPC: | 817299028598 |
| Certifications: | ETL Certified |
| Installation and User Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This hood contains many unique features, such as:
- Dishwasher-safe stainless steel baffle filters
- Built-in LED lighting
- High performance 4-speed motor with speeds up to 600 CFM
This model includes an efficient recirculating system that uses a charcoal filter to trap smoke, grease and odors at the source and recirculate air, no ducting required.
All ZLINE range hoods are ETL Listed and come equipped with everything needed to easily install and use.
ZLINE is the industry leader in range hoods and stands by the quality and longevity of their stainless steel range hoods. The RK523-42 ships next business day when in stock.
| Brand: | ZLINE Kitchen and Bath |
| Dimension: | 42 in. W x 24 in. D x 22.75 in. H |
| Airflow (Q/L/M/H): | 270/380/490/600 |
| Lighting: | 3 Lights (1.5W LED) |
| Noise Level: |
30/41/49/52 |
| Voltage: | 110V/60HZ |
| Motor: | High Performance 600 CFM/4-Speed Motor |
| Mount Type: | Under Cabinet Mounted |
| Speeds: | 4 Speeds |
| Control Type: | Push Button Control Panel (3 Minute AutoTimer with Delayed Shutoff) |
| Filters: | Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher Safe) |
| Material: | 21g #430 Stainless Steel |
| Warranty: | 3 Year Parts Warranty |
| Features: | Model No. RK523-42 (ETL Listed) |
| UPC: | 817299028598 |
| Certifications: | ETL Certified |
| Installation and User Manual |