
Original: $1,199.99
-65%$1,199.99
$420.00The Story
The ZLINE 597 professional wall mount stainless steel hood is designed to be both elegant and powerful, featuring the industry's only lifetime warranty motor. This hood is made from 430-grade stainless steel and is a ZLINE classic. Its durable construction, modern des
Features
- Dishwasher-safe stainless steel baffle filters
- Built-in LED lighting
- High-performance 4-speed motor
- Includes chimney
All ZLINE range hoods come equipped with everything needed to easily install and use, including two 16-inch telescoping chimney pieces, allowing a fit for most ceilings between 8 and 9 feet. For our Designer Series hoods, we provide a one-piece chimney that can be cut to size.
ZLINE is the industry leader in range hoods and stands by the quality and longevity of their stainless steel range hoods.
| Brand: | ZLINE Kitchen and Bath |
| Dimension: | 54.125 in. W x 21 in. D x 13.9 in. H |
| Chimney Dimensions: | 11.8 in. W x 10.6 in. D x 16 H (x2) (Telescoping) |
| Venting Size | 6" round duct |
| Airflow (Q/L/M/H): |
|
| Lighting: | 2 LED lights for 30" and 36" models and 4 LED lights for 48" and 54" models |
| Noise Level: |
20/29/34/41 (Decibels) |
| Voltage: | 110V/60HZ |
| Motor: |
High Performance 500 CFM/4-Speed Motor |
| Mount Type: | Wall Mounted |
| Speeds: | 4 Speeds |
| Warranty: | 3 Year Parts Warranty |
| Installation and User Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The ZLINE 597 professional wall mount stainless steel hood is designed to be both elegant and powerful, featuring the industry's only lifetime warranty motor. This hood is made from 430-grade stainless steel and is a ZLINE classic. Its durable construction, modern des
Features
- Dishwasher-safe stainless steel baffle filters
- Built-in LED lighting
- High-performance 4-speed motor
- Includes chimney
All ZLINE range hoods come equipped with everything needed to easily install and use, including two 16-inch telescoping chimney pieces, allowing a fit for most ceilings between 8 and 9 feet. For our Designer Series hoods, we provide a one-piece chimney that can be cut to size.
ZLINE is the industry leader in range hoods and stands by the quality and longevity of their stainless steel range hoods.
| Brand: | ZLINE Kitchen and Bath |
| Dimension: | 54.125 in. W x 21 in. D x 13.9 in. H |
| Chimney Dimensions: | 11.8 in. W x 10.6 in. D x 16 H (x2) (Telescoping) |
| Venting Size | 6" round duct |
| Airflow (Q/L/M/H): |
|
| Lighting: | 2 LED lights for 30" and 36" models and 4 LED lights for 48" and 54" models |
| Noise Level: |
20/29/34/41 (Decibels) |
| Voltage: | 110V/60HZ |
| Motor: |
High Performance 500 CFM/4-Speed Motor |
| Mount Type: | Wall Mounted |
| Speeds: | 4 Speeds |
| Warranty: | 3 Year Parts Warranty |
| Installation and User Manual |