
Original: $119.00
-65%$119.00
$41.65The Story
The 2-speed wall-mounted fan provides maximum multi-directional airflow. Melody can be mounted in small, awkward spaces or in front of HVAC ducts to make more efficient the heating, ventilation, or air conditioning of any space more. It also has an oscillating feature that sways back and forth, creating a nice breeze. fan speed can be controlled by a pull chain. This fan is also rated for damp locations so it can be used under covered outdoor locations.
| Blade Size | 10" |
| Cover Size | 13" |
| Weight | 3.7KG |
| Style | Modern style |
| Finish | Black/Chrome fixture finish |
| Product Material | iron, ABS, crystal |
| ConnectionType Suspension method | wall-mount |
| Number of Blades | 3 |
| Blade Material | ABS |
| Motor Type | AC |
| Motor Power | 33W |
| Control Type | Pull Chain |
| Fan Speed | 3 |
| Certification | 230300104TCH-001 |
| Details | 1 x fan 1 x user manual 1-year warranty |
| Size | 10" |
| Finish | Black/Chrome |
| Fan Speed | 3 |
| Motor | AC motor |
| ETL Listed | Yes |
| Fan Control | Pull Chain Control |
| Location | Dry location |
| ETL Listed | Yes |
| Details | 1 x fan 1 x user manual 1-year warranty |
| Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
The 2-speed wall-mounted fan provides maximum multi-directional airflow. Melody can be mounted in small, awkward spaces or in front of HVAC ducts to make more efficient the heating, ventilation, or air conditioning of any space more. It also has an oscillating feature that sways back and forth, creating a nice breeze. fan speed can be controlled by a pull chain. This fan is also rated for damp locations so it can be used under covered outdoor locations.
| Blade Size | 10" |
| Cover Size | 13" |
| Weight | 3.7KG |
| Style | Modern style |
| Finish | Black/Chrome fixture finish |
| Product Material | iron, ABS, crystal |
| ConnectionType Suspension method | wall-mount |
| Number of Blades | 3 |
| Blade Material | ABS |
| Motor Type | AC |
| Motor Power | 33W |
| Control Type | Pull Chain |
| Fan Speed | 3 |
| Certification | 230300104TCH-001 |
| Details | 1 x fan 1 x user manual 1-year warranty |
| Size | 10" |
| Finish | Black/Chrome |
| Fan Speed | 3 |
| Motor | AC motor |
| ETL Listed | Yes |
| Fan Control | Pull Chain Control |
| Location | Dry location |
| ETL Listed | Yes |
| Details | 1 x fan 1 x user manual 1-year warranty |
| Installation Manual |























