
The Story
This sleek 12.2" Black/Satin Nickel Iron ceiling fan effortlessly infuses an industrial aesthetic into any room. Its minimalist, energy-efficient design not only enhances your home's style but also optimally illuminates your space with a low noise design for whisper-quiet operation. The fixture utilizes 3 G9 bulbs (included), with a maximum light power of approximately 2W. Additionally, it offers a color temperature of 2700K, perfectly catering to your daily lighting needs. This ceiling fan serves as an ideal finishing touch, adding a dash of sophistication to your ceiling.
| Overall Width*Depth*Height | 12.2"*12.2"*6.1" |
| Blade Size | L4"*W3.3"*T0.2" |
| Weight | 5 KG |
| Fan Blade Span (in.) | 12.2 Inch |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 3 |
| Recommended Room Size | Small (up to 75 sq ft) |
| Style | Industrial, Low Profile Ceiling Fan, Caged |
| Finish Family | Black, Satin Nickel |
| Product Material | Iron, ABS |
| Mounting Type | Flush mount |
| Light / No Light | With Light |
| Max. Airflow (CFM) | 800 |
| Location | Dry location |
| Number Of Blades | 3 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | ABS |
| Blade Color | Black, Satin Nickel |
| Light Bulb Type Included | Bulb light |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 3 |
| Light Max Power | 3*2w |
| Correlated Color Temperature | (K) 2700K |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 15w |
| Motor Max Speed | 1100RPM |
| High-Speed Power | 15w |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This sleek 12.2" Black/Satin Nickel Iron ceiling fan effortlessly infuses an industrial aesthetic into any room. Its minimalist, energy-efficient design not only enhances your home's style but also optimally illuminates your space with a low noise design for whisper-quiet operation. The fixture utilizes 3 G9 bulbs (included), with a maximum light power of approximately 2W. Additionally, it offers a color temperature of 2700K, perfectly catering to your daily lighting needs. This ceiling fan serves as an ideal finishing touch, adding a dash of sophistication to your ceiling.
| Overall Width*Depth*Height | 12.2"*12.2"*6.1" |
| Blade Size | L4"*W3.3"*T0.2" |
| Weight | 5 KG |
| Fan Blade Span (in.) | 12.2 Inch |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 3 |
| Recommended Room Size | Small (up to 75 sq ft) |
| Style | Industrial, Low Profile Ceiling Fan, Caged |
| Finish Family | Black, Satin Nickel |
| Product Material | Iron, ABS |
| Mounting Type | Flush mount |
| Light / No Light | With Light |
| Max. Airflow (CFM) | 800 |
| Location | Dry location |
| Number Of Blades | 3 |
| Reversible Blades | Yes |
| Blade Material | ABS |
| Blade Color | Black, Satin Nickel |
| Light Bulb Type Included | Bulb light |
| Bulbs Included | Yes |
| Number of Bulbs | 3 |
| Light Max Power | 3*2w |
| Correlated Color Temperature | (K) 2700K |
| Motor Type | DC motor |
| Motor Power | 15w |
| Motor Max Speed | 1100RPM |
| High-Speed Power | 15w |
| Certifications and Listings | ETL Listed |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Installation Manual |























