
Original: $99.00
-65%$99.00
$34.65The Story
This recessed ceiling light decorates classic bohemian style. Its elements are made of high-quality solid white wooden beads. Creates an eye-catching look that adds a bohemian vibe to any area. The ceiling fan can be controlled by the remote control with 3 speeds, and it is equipped with 3 G9 lamp heads with a maximum of 2W lamp kit (including bulbs), casting a warm light for your room. Recommended for use in small spaces such as indoor porches and bedrooms.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 12.5"*12.5"*6.8" |
| Weight | 2.5KG |
| Technical Information | |
| Style | Farmhouse |
| Material | Iron, Aluminum, Copper, ABS |
| Blades | 3 Reversible ABS Blades |
| Blade Reverse | Yes |
| Light Bulbs Included | Yes |
| Mounting Type | Flush Mount Ceiling Fan |
| Body Color | Beige |
| Socket Type | G9 lamp head type |
| Number of Lights | 3 |
| Light Max Power | 3 × 2W |
| Motor Type | DC |
| Motor Power | 15W |
| Motor Max Speed | 1100 RPM |
| Control Type | TL-FSW018-001 |
| CFM | 800 |
| Fan Speed | 3 |
| High-Speed Power | 15W |
| Certification | 5017816 |
| Size | 13" |
| Finish | Iron, Aluminum, Copper, ABS |
| Blades | 3 × Reversible ABS Blades |
| Light Fixture |
3 × G9 lamp head type lights (bulb included)
|
| Motor | DC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 3 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| F8272110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This recessed ceiling light decorates classic bohemian style. Its elements are made of high-quality solid white wooden beads. Creates an eye-catching look that adds a bohemian vibe to any area. The ceiling fan can be controlled by the remote control with 3 speeds, and it is equipped with 3 G9 lamp heads with a maximum of 2W lamp kit (including bulbs), casting a warm light for your room. Recommended for use in small spaces such as indoor porches and bedrooms.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 12.5"*12.5"*6.8" |
| Weight | 2.5KG |
| Technical Information | |
| Style | Farmhouse |
| Material | Iron, Aluminum, Copper, ABS |
| Blades | 3 Reversible ABS Blades |
| Blade Reverse | Yes |
| Light Bulbs Included | Yes |
| Mounting Type | Flush Mount Ceiling Fan |
| Body Color | Beige |
| Socket Type | G9 lamp head type |
| Number of Lights | 3 |
| Light Max Power | 3 × 2W |
| Motor Type | DC |
| Motor Power | 15W |
| Motor Max Speed | 1100 RPM |
| Control Type | TL-FSW018-001 |
| CFM | 800 |
| Fan Speed | 3 |
| High-Speed Power | 15W |
| Certification | 5017816 |
| Size | 13" |
| Finish | Iron, Aluminum, Copper, ABS |
| Blades | 3 × Reversible ABS Blades |
| Light Fixture |
3 × G9 lamp head type lights (bulb included)
|
| Motor | DC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 3 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| F8272110V Installation Manual |























