
The Story
Introducing our 12.6-inch industrial ceiling fan, the epitome of comfort and style. This fan seamlessly combines style and efficiency, making it a perfect addition to your home. Equipped with a quiet, energy-efficient DC motor, it guarantees a serene and comfortable environment. The fan comes with three 2W LED bulbs that offer a warm 3000K color temperature, brightening your home with a cozy glow. With the inclusion of a handheld remote and three speed settings, you can conveniently adjust the fan and lighting settings from any corner of the room.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 12.6" × 12.6" × 6.6" |
| Blade Size | L100 × W85 mm × T5.5 mm |
| Blade Pitch | 37° |
| Weight | 2.7 kg |
| Technical Information | |
| Style | Industrial |
| Mounting Type | Flush mount ceiling fan |
| Fixture Finish | Satin Nickel |
| Blade Color | Satin Nickel |
| Light Max Power | 3 × 2W |
| Motor Power | 15W |
| Motor Max Speed | 1100 RPM |
| Lumens | 550 LM |
| CFM | 800 FM |
| Nominal Voltage | 120V |
| High-Speed Power | 15W |
| Certification | 5017816 |
| Size | 12.6" |
| Finish | Iron + Aluminum + Copper + ABS |
| Blades | 3 Reversible ABS blades |
| Light Fixture | 3 LED Light Bulbs (included) |
| Color Temperature | 3000K |
| Motor | DC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 3 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| F8299 Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Introducing our 12.6-inch industrial ceiling fan, the epitome of comfort and style. This fan seamlessly combines style and efficiency, making it a perfect addition to your home. Equipped with a quiet, energy-efficient DC motor, it guarantees a serene and comfortable environment. The fan comes with three 2W LED bulbs that offer a warm 3000K color temperature, brightening your home with a cozy glow. With the inclusion of a handheld remote and three speed settings, you can conveniently adjust the fan and lighting settings from any corner of the room.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width × Depth × Height | 12.6" × 12.6" × 6.6" |
| Blade Size | L100 × W85 mm × T5.5 mm |
| Blade Pitch | 37° |
| Weight | 2.7 kg |
| Technical Information | |
| Style | Industrial |
| Mounting Type | Flush mount ceiling fan |
| Fixture Finish | Satin Nickel |
| Blade Color | Satin Nickel |
| Light Max Power | 3 × 2W |
| Motor Power | 15W |
| Motor Max Speed | 1100 RPM |
| Lumens | 550 LM |
| CFM | 800 FM |
| Nominal Voltage | 120V |
| High-Speed Power | 15W |
| Certification | 5017816 |
| Size | 12.6" |
| Finish | Iron + Aluminum + Copper + ABS |
| Blades | 3 Reversible ABS blades |
| Light Fixture | 3 LED Light Bulbs (included) |
| Color Temperature | 3000K |
| Motor | DC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 3 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| F8299 Installation Manual |























