
The Story
Our 13-inch Flush Mount Ceiling Fan Light illuminates your space with vintage design and industrial style, perfectly matching your modern furniture style. The crystals on the lampshade outside will be the finishing touch to your home decor. It is equipped with 3 ABS fan blades and 3*G9 Max 2W Light (bulbs included) to meet your daily needs. Suitable for children's room, bedroom, kitchen island, or dining room.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 12.7"*12.7"*6.3" |
| Weight | 2.5KG |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Material | Iron, Aluminum, Copper, ABS |
| Blades | 3 PC Reversible ABS Blades |
| Blade Reverse | Yes |
| Light Bulbs Included | Yes |
| Mounting Type | Flush Mount Ceiling Fan |
| Body Color | Black |
| Socket Type | G9 lamp head type |
| Number of Lights | 3 |
| Light Max Power | 3 × 2W |
| Motor Power | 15W |
| Motor Max Speed | 1100 RPM |
| Control Type | TL-FSW018-001 |
| Motor Type | DC |
| Airflow (CFM) | 800 |
| Fan Speed | 3 |
| High-Speed Power | 15W |
| Certification | 5017816 |
| Size | 13" |
| Finish | Iron, Aluminum, Copper, ABS |
| Blades | 3 Reversible ABS Blades |
| Light Fixture |
3 G9 lamp head type lights (bulbs included)
|
| Motor | DC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 3 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| F8256110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Our 13-inch Flush Mount Ceiling Fan Light illuminates your space with vintage design and industrial style, perfectly matching your modern furniture style. The crystals on the lampshade outside will be the finishing touch to your home decor. It is equipped with 3 ABS fan blades and 3*G9 Max 2W Light (bulbs included) to meet your daily needs. Suitable for children's room, bedroom, kitchen island, or dining room.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 12.7"*12.7"*6.3" |
| Weight | 2.5KG |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Material | Iron, Aluminum, Copper, ABS |
| Blades | 3 PC Reversible ABS Blades |
| Blade Reverse | Yes |
| Light Bulbs Included | Yes |
| Mounting Type | Flush Mount Ceiling Fan |
| Body Color | Black |
| Socket Type | G9 lamp head type |
| Number of Lights | 3 |
| Light Max Power | 3 × 2W |
| Motor Power | 15W |
| Motor Max Speed | 1100 RPM |
| Control Type | TL-FSW018-001 |
| Motor Type | DC |
| Airflow (CFM) | 800 |
| Fan Speed | 3 |
| High-Speed Power | 15W |
| Certification | 5017816 |
| Size | 13" |
| Finish | Iron, Aluminum, Copper, ABS |
| Blades | 3 Reversible ABS Blades |
| Light Fixture |
3 G9 lamp head type lights (bulbs included)
|
| Motor | DC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 3 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| F8256110V Installation Manual |























