
Original: $99.00
-65%$99.00
$34.65The Story
This fixture is designed primarily as supplementary lighting to create a warm and cozy atmosphere, rather than serving as a primary light source. The cage-shaped woven rattan lampshade gives this product a classic look and a unique hazy light feeling, suitable for industrial, retro, and country. It casts soft light on the ceiling, creating a warm lighting effect. The equipped remote control allows you to freely adjust the wind speed and time, which is very convenient and practical. Low noise also brings you a comfortable feeling. It can be used in various scenes such as the living room, dining room, study room, coffee shop, bar, library, etc.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 13.5"*13.5"*5.7" |
| Weight | 2.2KG |
| Technical Information | |
| Style | Farmhouse |
| Material | Iron, Aluminum, Copper, ABS |
| Fan Blades | 3 PC ABS |
| Blade Reverse | Yes |
| Light Bulbs Included | Yes |
| Mounting Type | Flush Mount Ceiling Fan |
| Body Color | Brown |
| Socket Type / Lamp Type | LED |
| Number of Lights | 3 |
| Lumens | 400-500 |
| Light Max Power | 3 × 2W |
| Motor Power | 15W |
| Motor Max Speed | 1100 RPM |
| Control Type | TL-FSW018-001 |
| Motor Type | DC |
| Fan Speed | 3 |
| High-Speed Power | 15W |
| CFM | 800 |
| Certification | 5017816 |
| Battery Model | CR2032 button battery |
| Size | 14" |
| Finish | Iron, Aluminum, Copper, ABS |
| Blades | 3 Reversible ABS Blades |
| Light Fixture | 3 LED bulbs (included) |
| Motor | DC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 3 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| F8257110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This fixture is designed primarily as supplementary lighting to create a warm and cozy atmosphere, rather than serving as a primary light source. The cage-shaped woven rattan lampshade gives this product a classic look and a unique hazy light feeling, suitable for industrial, retro, and country. It casts soft light on the ceiling, creating a warm lighting effect. The equipped remote control allows you to freely adjust the wind speed and time, which is very convenient and practical. Low noise also brings you a comfortable feeling. It can be used in various scenes such as the living room, dining room, study room, coffee shop, bar, library, etc.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth*Height | 13.5"*13.5"*5.7" |
| Weight | 2.2KG |
| Technical Information | |
| Style | Farmhouse |
| Material | Iron, Aluminum, Copper, ABS |
| Fan Blades | 3 PC ABS |
| Blade Reverse | Yes |
| Light Bulbs Included | Yes |
| Mounting Type | Flush Mount Ceiling Fan |
| Body Color | Brown |
| Socket Type / Lamp Type | LED |
| Number of Lights | 3 |
| Lumens | 400-500 |
| Light Max Power | 3 × 2W |
| Motor Power | 15W |
| Motor Max Speed | 1100 RPM |
| Control Type | TL-FSW018-001 |
| Motor Type | DC |
| Fan Speed | 3 |
| High-Speed Power | 15W |
| CFM | 800 |
| Certification | 5017816 |
| Battery Model | CR2032 button battery |
| Size | 14" |
| Finish | Iron, Aluminum, Copper, ABS |
| Blades | 3 Reversible ABS Blades |
| Light Fixture | 3 LED bulbs (included) |
| Motor | DC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 3 |
| ETL Listed | Yes |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 1-year warranty |
| F8257110V Installation Manual |























