
The Story
This perfect fan light creates a classic mid-century retro style with a white distressed wood shade. A delicate globe encases four candle-shaped bulbs, giving them a nice touch of size. This fan uses 4 E12 type B bulbs (not included) to provide you with ample lighting, suitable for most homes. This classic retro fan light brings a touch of upscale elegance to your living space.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth |
18.3"*18.3"*24.7"(with 4-in downrod)
|
| Wire length | 24" |
| Clock size | 5.9" (diameter) * 2.5" (height) |
| Fan blade size (IN) | 12" (diameter) |
| Rod Length | 4"&10" |
| Weight | 5.5KG |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Material | Iron, wood, plastic |
| Fixture Finish | Antique white |
| Mounting | Down-rod |
| Down Rods Included | 4-in and 10-in |
| Blades | 3 reversible plastic white |
| Light Requirement |
4 E12 MAX25W TYPE B bulbs (not included)
|
| Dimmable Light | Yes |
| Motor Type | DC |
| Motor Power | 17W |
| Motor Speed (RPM) | 1200 |
| Fan Speed | 6 |
| High-Speed Power | 17W |
| Maximum Air Volume (CFM) | 3500 |
| Energy Efficiency | 205.88 |
| Size | 18" |
| Finish | Iron, plastic, wood |
| Rod | L4" & L10" |
| Blades | 3 Plastic Blades |
| Light Fixture | 4 E12 lamp holders (no bulbs) |
| Motor | DC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (4"&10") 1-year warranty |
| F8290110V Installation Manual |

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.

Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
This perfect fan light creates a classic mid-century retro style with a white distressed wood shade. A delicate globe encases four candle-shaped bulbs, giving them a nice touch of size. This fan uses 4 E12 type B bulbs (not included) to provide you with ample lighting, suitable for most homes. This classic retro fan light brings a touch of upscale elegance to your living space.
| Weight & Dimensions | |
| Overall Width*Depth |
18.3"*18.3"*24.7"(with 4-in downrod)
|
| Wire length | 24" |
| Clock size | 5.9" (diameter) * 2.5" (height) |
| Fan blade size (IN) | 12" (diameter) |
| Rod Length | 4"&10" |
| Weight | 5.5KG |
| Technical Information | |
| Style | Modern |
| Material | Iron, wood, plastic |
| Fixture Finish | Antique white |
| Mounting | Down-rod |
| Down Rods Included | 4-in and 10-in |
| Blades | 3 reversible plastic white |
| Light Requirement |
4 E12 MAX25W TYPE B bulbs (not included)
|
| Dimmable Light | Yes |
| Motor Type | DC |
| Motor Power | 17W |
| Motor Speed (RPM) | 1200 |
| Fan Speed | 6 |
| High-Speed Power | 17W |
| Maximum Air Volume (CFM) | 3500 |
| Energy Efficiency | 205.88 |
| Size | 18" |
| Finish | Iron, plastic, wood |
| Rod | L4" & L10" |
| Blades | 3 Plastic Blades |
| Light Fixture | 4 E12 lamp holders (no bulbs) |
| Motor | DC motor |
| Fan Control | Remote control |
| Fan Speed | 6 |
| Location | Dry location |
| Product Details | 1 x ceiling fan 1 x remote control set 1 x user manual 2 x down rods (4"&10") 1-year warranty |
| F8290110V Installation Manual |























